Božićko Banović

Božićko Banović Vratite nam Banoviće

05/04/2026

Jedna od mojih objava dobila je više od 200 reakcija prošlog tjedna. Hvala vam na podršci! 🎉

ESKLUZIVNO!!!Sinoć (18i30h) u pristorijama Black Gold Banovići koja se nalazi u zgradi "Samačka" ul Alije Dostovića br 3...
03/04/2026

ESKLUZIVNO!!!

Sinoć (18i30h) u pristorijama Black Gold Banovići koja se nalazi u zgradi "Samačka" ul Alije Dostovića br 3., 75290 Banovići, svoje aktivno članstvo potvrdio i propali političar, ko' bojagi hadžija i lažni doktor sa Kallosa ( koji je zapečaćen zbog kupovine diploma) te bivši policajac BEGO GUTIĆ.

Kako izvor potvrđuje velika dilema se stvorila oko kupovine motora, braća sa slike su ubjeđenja da je najbolji izbor Kawasaki Z1000 za početnika kakav je naš ADŽIJA no, ON se usprotivio toj ideji te je apriori izabrao marku Yamaha MT-09.

Druga velika dilema je bila samo članstvo, očito da u zadnje vrijeme vidno traje rasulo,osipanje te se došlo do zaključka da se metodom praćenja, uhođenja, izbacivanje, prijetnje...proba zaustaviti nagli trend odlaska. Prisutni su upozorili da metodom ucjena i praćenja nikad se ne gradi snaga, samo strah i kratkoročna iluzija kontrole. Povjerenje se ne može iznuditi pritiskom, niti se poštovanje može kupiti prijetnjama. Ali odgovor našeg Doktora je bio da ako još jednu ko' progovori da ga neće biti tu, nakon čega je uslijedio aplauz.

Hadžo, motor se ne vozi na silu, nego s glavom. Ako ga stisneš bez mjere, lako sklizneš s p**a i završiš u provaliji a tad više nema ni vozača ni pravca.
Zato pamet u ruke: lagano, sigurno i s osjećajem za put. Jer nije stvar stići prvi, nego stići zajedno. Ako voziš kako treba, narod ostaje uz tebe a ne iza tebe, ostavljen u prašini.

Na kraju ostaje nam da vidimo hoće li naš Adžo uopšte znati voziti motor ili će ga “voziti” kao i sve ostalo: malo gas do daske, pa ko preživi neka priča. Valjda će skontati da se krivine ne prolaze na silu i da put nije pista za dokazivanje.
Ako ništa, makar ćemo brzo saznati da li zna držati pravac… ili će nas opet uvjeravati da je provalija zapravo planirana ruta. 😗😉

MORALNA VERTIKALA EDINA ŽUNIĆAPostoji u Banovićima jedan lik koji svake izborne godine presvuče dres brže nego što prosj...
30/03/2026

MORALNA VERTIKALA EDINA ŽUNIĆA

Postoji u Banovićima jedan lik koji svake izborne godine presvuče dres brže nego što prosječan čovjek promijeni jaknu. Danas je tu, sutra tamo, prekosutra opet negdje treće, ideologija mu traje tačno koliko i kampanja.

I svaki put ista priča, ista obećanja, ista šuplja priča upakovana u “novi početak”. I gle čuda uvijek se nađe tih njegovih vjernih 300. glasova koji nasjednu na istu foru, kao da pamćenje traje kraće od izbornog ciklusa.
Dok drugi barem pokušavaju glumiti dosljednost, on je svoju političku karijeru pretvorio u pokretnu tezgu gdje bolje prodaje, tu se parkira.

Nakon što je promijenio Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine, pa Socijaldemokrate Bosne i Hercegovine, zatim Narod i Pravda red je, došao i na Demokratska fronta Željko Komšić.

Politička turneja se nastavlja, ali prognoze kažu da će se tu “zadržati” taman koliko traje do lokalnih izbora. Poslije toga novi dres, nova priča, isti scenarij.
Prava ptica preletačica, kodnog naziva "ŽUNA" uvijek na istoj ruti, samo sa drugim bojama na krilima.

Nije to više ni politika, to je zanat. A on, bez konkurencije, nosi titulu najvećeg preletača u historiji Banovića.

Završio tri razreda srednje škole kao obični rukovac, bez znanja i bez ambicija osim da se “snađe”. Onda nagla transform...
28/03/2026

Završio tri razreda srednje škole kao obični rukovac, bez znanja i bez ambicija osim da se “snađe”. Onda nagla transformacija, odjednom policajac. A školovanje? Nije to išlo putem knjige i truda, nego putem veze i papira.

Brat “sredio” fakultet za geodeziju u ratu vjerujem da nije dvije skripte pročitao.
Nije ni stigao pošteno shvatiti šta je završio, već se kupuje pravo, jer što da ne, može se. Onda ide i magisterij, opet preko reda, opet bez znanja. I na kraju, šlag na tortu," doktorat". A znomo gdje i kako. Strašno.
Titula ima, ali znanja ni za osnovnu školu.

I sad takav lik drži lekcije drugima, dijeli pamet i određuje ko je školovan, a ko nije. Ironija veća ne može biti, papir sve trpi, ali istina se vidi čim progovori.

Nije čekao ni da se utisci slegnu nakon Ramazana ,čim je prošao mjesec smiraja i oprosta, Hodžija ponovo pokazuje svoje ...
23/03/2026

Nije čekao ni da se utisci slegnu nakon Ramazana ,čim je prošao mjesec smiraja i oprosta, Hodžija ponovo pokazuje svoje pravo lice.

Umjesto da izvuče pouku, on kreće u novi pohod, ovaj put uz pomoć “kupljenih” tužilaca i već viđenih metoda pritiska i manipulacije.

Nakon hapšenja direktora RMU, nije prošlo ni trenutka, a već je pokušao prebaciti krivicu na cijelu strukturu PDA, gurajući priču koja njemu najviše odgovara. Stara taktika, baci dimnu zavjesu, okrivi sve oko sebe i sakrij vlastitu ulogu.

A istina je mnogo jednostavnija, dok upire prstom u druge, upravo on stoji u središtu svega.

Godinama gradi mrežu uticaja, postavlja podobne, ruši nepodobne i sada, kad se klupko počelo odmotavati, pokušava spasiti sebe tako što će povući sve ostale sa sobom.

Ovo više nije politika, ovo je borba za goli opstanak jednog čovjeka koji zna da istina dolazi na naplatu. I što se više bude branio napadima, to će jasnije biti ko je zapravo glavni akter cijele priče.

Izduži vrat "Hadžija" možda budeš viđen....

SRETAN TI 9. MART DRAGI HADŽIJA, DOKTORE SA KALLOSA. 9.marta se nastavlja suđenje jednom moćniku koji je godinama glumio...
24/02/2026

SRETAN TI 9. MART DRAGI HADŽIJA, DOKTORE SA KALLOSA.

9.marta se nastavlja suđenje jednom moćniku koji je godinama glumio nedodirljivost. Čovjeku koji je našu lijepu Litvu doveo u strašnu poziciju.
Sudnica će ponovo biti mjesto gdje ne prolaze parole, već činjenice.

Najavljeno je saslušanje više od trideset svjedoka, ljudi koji će govoriti pod zakletvom, imenom i prezimenom.
To nije kafanska priča, to je ozbiljan postupak u kojem se svaka riječ mjeri.
A sjetimo se samouvjerenih izjava: “Postupak će pasti”, “dokazi nisu valjani”, “sve je montirano”.

Takve tvrdnje zvuče hrabro dok traju objave po društvenim mrežama (poltrona: Ikanovića, Kovačevića, Brigića, Lapandića....). Ali kada se predmet nastavi, kada sud ne prekida proces i kada svjedoci dolaze jedan po jedan, tada se vidi razlika između retorike i realnosti.

Umjesto preuzimanja odgovornosti, gledamo staru matricu: spin, distrakcija, prebacivanje krivice na druge, medijska ofanziva kroz portale bliske političkim krugovima. Pokušava se stvoriti slika progona, zavjere, političke osvete. Ali sudnica ne funkcioniše na klikove, lajkove i bombastične naslove. Funkcioniše na dokazima.

Ovo nije samo pitanje jednog čovjeka. Ovo je pitanje političke kulture u kojoj su mnogi navikli da institucije doživljavaju kao produženu ruku vlastite moći. Kada takav sistem počne da se urušava, nastaje panika. Tada se baca kocka očaja, traži se izlaz u propagandi, u kontrolisanim narativima, u napadima na svakoga ko postavlja pitanje.

Ali istina ima nezgodnu osobinu, spora je, ali uporna. Možeš je pokušati zatrpati naslovima, relativizirati je, ismijavati je, ali ako postoji čvrst postupak i svjedoci spremni da govore, ona prije ili kasnije izađe na vidjelo.

I neka bude jasno, ni laž, ni spin, ni galama po naručenim portalima neće ti Hadžo pomoći da se ponovo nametnš kao faktor i prigurš svoje kandidate na Opće izbore. Vrijeme kada su se liste krojile po strahu i poslušnosti prolazi.

Mart je samo datum u kalendaru. Ali za mnoge može biti simbol trenutka kada se politika sudari sa odgovornošću. A u tom sudaru, više ne odlučuje glas najglasnijeg,nego težina dokaza.

I dođe Ramazan – mjesec milosti, oprosta, sabura i smiraja. Mjesec kada se ljudi preispituju, spuštaju tonove, traže hal...
20/02/2026

I dođe Ramazan – mjesec milosti, oprosta, sabura i smiraja. Mjesec kada se ljudi preispituju, spuštaju tonove, traže halal i oprost. Ali ne i naš “Hadžija”.

Dok narod posti, klanja i nada se boljem, on opet ne miruje. I u ovom mubarek vremenu sjedi i piše, nagovara, šapuće (preko svog portala Banovićki Demant ), kako RMU Banovići ne valja, kako je dole propast, kako ništa ne funkcioniše. Kao da je pao s neba jučer, kao da s tim nema nikakve veze.

A gdje je bio kad se odlučivalo? Šta je radio dok su se kadrovi postavljali, dok su se odluke donosile, dok su se potpisivali papiri? Je li tada RMU bio dobar? Je li tada šutnja bila zlato?

Lako je danas glumiti zabrinutost i sijati paniku. Lako je iz prikrajka pričati o propasti koju si godinama krojio. Teže je stati pred narod i reći: “I ja snosim dio odgovornosti.”

Jer da bi u ovakvom vremenu radio to što radiš, moraš u duši biti prazan. Moraš biti spreman da ti ništa nije sveto, ni mjesec posta, ni radnička muka, ni sudbina porodica koje žive od RMU-a. Moraš staviti vlastiti interes ispred svega.

Kad ti politička moć postane jedina vjera, a novac jedina mjera vrijednosti – onda ti ni Ramazan nije granica. Tada ti je važna samo kontrola, funkcija, uticaj, pare. Sve drugo je kulisa.

A narod vidi. I pamti. BEGO GUTIĆU.

Ramazan je mjesec istine. A istina ne podnosi licemjerstvo.

Bio jednom jedan “novo komponovani hadžija”.Jučer uniforma, danas tespih. Jučer služba narodu, danas služba samom sebi. ...
15/02/2026

Bio jednom jedan “novo komponovani hadžija”.

Jučer uniforma, danas tespih. Jučer služba narodu, danas služba samom sebi. U četiri godine vlasti uspio je ono što pošten čovjek ne može za čitav život – stanovi, auta, firme na rodbini, a na papiru sve “čisto”.

Općinska kasa mu je bila bankomat, a javne nabavke omiljeni sport. Tenderi krojeni po mjeri, konkurencija slučajno zaboravi dokument, a poslovi uvijek završe kod “provjerenih”. I svi šute. Strašno je ne samo šta se radilo, nego što niko ne reaguje.

Mislio je da će preko rudnika postati tajkun preko noći. Da će od javnog napraviti privatno, od narodnog – svoje. Da će iz općinske fotelje preskočiti pravo u carstvo moći i novca. Računao je na strah, na poslušnike, na umorne ljude koji više ne vjeruju ni u šta.

Ali svaka sila ima rok trajanja. Svaka laž ima vijek. A onaj ko misli da je iznad zakona obično prvi osjeti kako je hladno kad se vrata zatvore.

Stranku SDA Banovići je pretvorio u ličnu kadrovsku agenciju. Nije to više bila politička organizacija, nego kancelarija za zapošljavanje podobnih. Članska karta vrijedila je više od diplome, poslušnost više od znanja, a klimanje glavom bilo je glavna kvalifikacija.

Javne ustanove i javna preduzeća postale su produžena ruka njegove volje. Direktori se nisu birali – postavljali su se. Konkursi su bili forma, odluke su bile već donesene.

U RMU Banovići je mislio da drži sve konce – kao da su radna mjesta žetoni za potkusurivanje, a sudbine ljudi sitan politički kusur. Strah je bio valuta, lojalnost obavezna, a stručnost sporedna stvar.
Stranka je služila njemu, ne građanima. Funkcije su se dijelile kao nagrade za poslušnost, a institucije su se pretvarale u privatni servis jednog čovjeka.
Bilo je i većih od tebe "Hadžija". Moćnijih. Bahatijih. Uvjerenih da su nedodirljivi. I svi su mislili isto – da će trajati vječno. Svako ko je mislio da je iznad naroda i iznad zakona na kraju je shvatio istu lekciju – funkcija je prolazna, fotelja ima rok, a strah koji si sijao prvi nestane kad oslabiš.
Zato zapamti: bilo je i većih od tebe. A danas ih se rijetko ko i sjeti.

Narod pamti. I kad tad – računi dođu na naplatu. Tik tak tik tak....😉😉😉

14/02/2026

U Banovićima se pojavio političar koji bez dana rada s motikom postade “uspješan Predsjednik”. Doktorati niču brže nego krompir u proljeće, stanovi se kupuju kao kifle, a djeca se šalju na privatne fakultete u Njemačku. Narod steže kaiš, a on širi portfolio. Kratko rečeno – politika mu je bila najunosnija firma.

Kad "Hadžija" shvati da mu se tlo raspada pod nogama, prestaje glumiti državnika i postaje trgovac. Trgovac obećanjima, funkcijama i mjestima na listi. Sve ide na sto. Sve je roba. Samo da ostane na vrhu.

To više nije politika – to je borba za goli opstanak.

Uvjeravanja iza zatvorenih vrata, šap**anja o “sigurnim pozicijama”, poruke tipa “samo slušaj i bićeš nagrađen” – to su potezi čovjeka koji zna da mu vrijeme ističe. Kad si jak, ne moraš moliti. Kad si stabilan, ne moraš pritiskati. Kad imaš podršku, ne moraš trgovati.

Ali kad si stjeran u k*t – tada igraš posljednju, očajničku partiju.
U toj partiji ljudi nisu saradnici, nego potrošni materijal. Danas si “važan kadar”, sutra si žrtva ako tako zahtijeva matematika. Danas se dijele obećanja, sutra se peru ruke. To je obrazac politike bez principa – samo kalkulacija i strah.

Najglasnije o poštenju pričaju oni kojima stolica klizi ispod nogu. A što je ton viši, to je panika dublja.
I neka se niko ne zavarava – posljednja igra nikada ne spašava karijeru. Ona je samo produžetak agonije prije pada.

I na kraju. Ako je istina a jeste da je tužio Općinu da bi dobio tzv. “bijeli hljeb”, onda je to dno političkog morala. Dok narod krpi kraj s krajem, on ide na sud da mu budžet plaća nerad.
To nije borba za pravo – to je borba za privilegiju. I to o trošku onih koji svaki dan ustaju u pet ujutro da zarade svoju koru hljeba.

Jadno da jadnije ne može biti moja poštenjačino naš kobojagi" Hadžo", Bego Gutiću!!!

‼️ŠOK: SUD PRVO POTVRDIO OPTUŽNICU A ZATIM PONIŠTIO SVE DOKAZE - OVAKO SE SPAŠAVA HADŽIJA‼️Nezapamćeno. Skandalozno. His...
11/02/2026

‼️ŠOK: SUD PRVO POTVRDIO OPTUŽNICU A ZATIM PONIŠTIO SVE DOKAZE - OVAKO SE SPAŠAVA HADŽIJA‼️

Nezapamćeno. Skandalozno. Historijski sramotno.

Općinski sud u Banovićima je PRVO POTVRDIO OPTUŽNICU, a zatim — pazite sad — PROGLASIO SVE DOKAZE NEZAKONITIM u predmetu protiv bivšeg načelnika Banovića Bege Gutića.

Ljudi, ovo NIJE GREŠKA.
Ovo NIJE SLUČAJNOST.
Ovo je PORUKA.

➡️ Poruka da u Bosni i Hercegovini zakoni ne vrijede za sve
➡️ Poruka da su sudovi i tužilaštva pod potpunom političkom kontrolom
➡️ Poruka da je kriminal dozvoljen ako imaš stranačku knjižicu

Gutić je optužen za:
▪️ trgovinu uticajem
▪️ davanje mita
▪️ političke pritiske u RMU Banovići
▪️ degradiranje i premještanje zaposlenih
▪️ nezakonita zapošljavanja
▪️ nuđenje poslova porodici opozicionog vijećnika za političku podršku
▪️ organizovanje okupljanja kako bi se SPRIJEČIO RAD Općinskog vijeća Banovići

I šta uradi sud?
👉 PONIŠTI SVE DOKAZE.

Tužilaštvo TK je po nalogu suda dostavilo SVE dokaze iz optužnice.
Sud ih je pregledao i onda hladno rekao: “Ne mogu se koristiti.”

🔴 Ranije je odbijen i zahtjev da se suđenje izmjesti u drugi sud, iako je Gutić DIREKTNO povezan s Banovićima.

🔴 Ostalo je samo saslušanje svjedoka — ali NI TO VIŠE NIJE IZVJESNO.

🔴 Na glavnom pretresu bili su predstavnici Ambasade SAD-a, Velike Britanije i OSCE-a, koji su ovu odluku ocijenili kao PRESedan i NEZAPAMĆEN SLUČAJ U SUDSKOJ PRAKSI. Oni su jednostavno u ŠOKU!

Da, dobro ste pročitali.
SVIJET NE PAMTI OVAKVO NEŠTO.
Ipak u Banovićima — može jer “Begine sudije sve mogu”.

I onda se pitamo:
❓ Zašto su autobusi i avioni puni mladih?
❓ Zašto ljudi bježe iz ove zemlje?
❓ Zašto ostaju samo starci i oni koji glasaju za SDA?

Zato što je ovo:
➡️ odlična država za kriminalce
➡️ raj za političku mafiju
➡️ pakao za poštenog čovjeka

Ovo nije samo pravno nasilje.
Ovo je silovanje naroda, zakona i zdrave pameti.

Bosna i Hercegovina je danas, nažalost, najbolja država za kriminal.
I dok god je ovakvih presuda — pravde neće biti.

Na kraju kazna će stići, u kojem obliku ostaje da vidimo. Možda bi ova preko suda za Hadžiju bila najbolja. Tik tak tik tak....

📢 DIJELITE.
📢 NE ŠUTITE.
📢 ŠUTNJA JE SAUČESNIŠTVO.

Adel Lapandić – bogatstvo iz sjene i rudnik kao privatni bankomat.U Banovićima se oduvijek znalo ko radi, a ko se “snađe...
01/02/2026

Adel Lapandić – bogatstvo iz sjene i rudnik kao privatni bankomat.

U Banovićima se oduvijek znalo ko radi, a ko se “snađe”. Dok su rudari silazili stotinama metara pod zemlju, gušili se u prašini i rizikovali živote za mizerne plate, pojedinci su u isto vrijeme iz RMU Banovići izlazili kao novi bogataši.

Jedno od imena koje se sve češće spominje je Adel Lapandić – današnji predsjednik FK Budućnost Banovići i nekadašnji čovjek iz sjene sistema Bege Gutića.

Za svega nekoliko godina: stan, skup auto, privatni biznis i ekspresni izlazak iz Rudnika. Brže nego što pošten čovjek uspije u cijelom radnom vijeku.
Slučajnost? U Banovićima se na takve priče samo nasmiju.
Za vrijeme vladavine Bege Gutića, RMU Banovići je prestao biti samo rudnik – postao je bankomat za podobne. Novac je curio, sistem se urušavao, a privilegovani su se bogatili. Među njima i Lapandić, tih, nenametljiv, ali savršeno pozicioniran da odrađuje poslove koje šefovi ne vole raditi javno.
Dok je Bego vladao – Adel je rastao.
Dok je narod propadao – Adel je napredovao.

U krugu povlaštenih bila je i njegova “seka”, Begina miljenica, zaštićena od svake odgovornosti. Gdje god se pojavi sumnja, gdje god se osjeti miris novca i muljaže – ista imena isplivaju.

Narod je to jednostavno nazvao:
Bego mozak, Adel perač.

Danas se Lapandić predstavlja kao sportski radnik i uspješan biznismen. Lijepa priča za javnost. Ali Banovići pamte kako se postaje “uspješan” preko noći – dok sistem gori, a rudari tonu.

Kod nas kriminal rijetko nosi lisice. Češće nosi kravatu, vodi klubove i priča o poštenju.

Neki su kopali ugalj.
Drugi su kopali milione.....🤡🤡🤑🤑👹👺

Address

Banovići
Banovići Selo
75290

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Božićko Banović posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share