Tešanj Photo/Video

Tešanj Photo/Video Tešanj Photos O Tešnju

Tešanj leži među brdima uz rječicu Tešanjku, na 230 metara nadmorske visine. Pod današnjim imenom Tešanj se prvi put spominje 1461.

U Tešanj morate doći namjerno sa raskršća u Doboj-jugu do Tešanjke ili Jelaha, pa dobrom asfaltnom cestom do Tešnja. Površina općine Tešanj iznosi 160 km2 na kojoj živi oko 53 000 stanovnika. Općina se u susjedstvu graniči sa općinama Doboj, Doboj-jug, Usora, Teslić i Maglaj. Pored prirodnih ljepota Tešanj ima bogatu kulturno-historijsku prošlost. godine u povelji, kojom kralj Stjepan Tomašević sv

ome stricu Radivoju Krstiću pored ostalog daruje ''i na Usori grad Tešanj''. Tešanj u svom gradskom jezgru baštini niz kulturno - historijskih spomenika kao što je stara Gradina, jedna od najznačajnijih i prostorno najvećih tvrđava na prostoru BiH, zatim džamija Ferhadija, izgrađena 1564.godine. Posebno je interesantna sahat kula, koja je jedna od četiri u BiH koje još i danas rade, a izgrađena je u 17.stoljeću i visoka 18,5 metara. Tu je i Eminagića konak, najstariji i najljepši objekat porodičnog graditeljskog naslijeđa u Tešnju, a smatra se da datira još iz 1860.godine. Inače, tešanjski kraj je u svijetu poznat po izvorima najkvalitetnijih mineralnih voda od kojih skoro sve nose najveća svjetska priznanja za kvalitet.Upravo zbog toga je Turističko - rekreaciona zona Kiseljak, zdravstveno - gastronomski sigurno izuzetno zanimljiva destinacija za sve one koji cijene izvorno - prirodne vrijednosti i vlastito zdravlje.

18/02/2026


10/11/2025
 Ne mogu a da se otrgnem ovih nekoliko posljednih dana od misli o svima nama koji dijele ove prostore.Nas mentalitet,osj...
12/10/2025



Ne mogu a da se otrgnem ovih nekoliko posljednih dana od misli o svima nama koji dijele ove prostore.
Nas mentalitet,osjećajnost,empatija koja je došla do izražaja, naša ljudskost nada i vjera u ljude.

Otišao je Halid, otišao kako svi volimo reći na Bolji Svijet. Otišao i iza sebe ostavio golemu Zaostavštinu u liku i djelu, pjesme koje se nikada neće zaboraviti i nesto više od toga sto nama svima grije dušu i mami suze na lice..Ostavio je DOBROTU. Dobrotu kojom je zračio, ujedinjavao sve nas. Znali smo da je Dobar čovjek,da je pomagao.
Zadnjih dana tek izlazi u javnost šta je sve činio ponajviše krišom da se ne zna.

Kako i treba. Ne mora ljevica znati sta daje desnica, rekli bi.

' Želim da me pamte kao Dobrog čovjeka a ne kao dobrog pjevača' znao je često govoriti.

I bio je Velik u svakom smislu te riječi, bio je Dobar...Duša, možda duša svih nas. Duša za kojom vapimo, a vidim i osjećam da je to i sam odraz naših duša koje su u suštini dobre jer ne mozes žaliti za Dobrim čovjekom i njegovim djelima ako i sam nisi dobar ili u svoj svojoj suštini težiš ka tome. Osjećam da smo takvi, bar ogromna većina nas po komentarima na društvenim mrežama danima.

I da se vratim na početak ovog svog teksta, danima se ne mogu otrgnuti mislima kako smo mi svi sa ovih prostora odlaskom velikana Halida ujedinjeni u 'dobrim' mislima, 'dobrim' komentarima, u jednom žaljenju za čovjekom koji je poput svih nas imao i svojih mana i vrlina ali je ustrajavao da bude Dobar Čovjek, čovjek koji ti ako ti ne može pomoci sigurno ti neće odmoći.

A pomagao je kad god je stigao i mogao znamo svi to.

I vidimo koliko nama malo fali da plačemo nad dobrim djelima, da nam se duše ispune jakim osjećanjima prema samom činom nečije dobrote, srdačnosti, spontanosti, ljubavi, ljudskosti...iskrenosti.

BUDIMO HALID !
BUDI HALID !
Budimo Halid mjesto Halida !

I ima li boljeg načina da odamo počast jednom čovjeku koji nas je sve ujedinio u istim osjećanjima i mislima nego da nastavimo i mi da živimo ovaj naš život najbolje kako umijemo i da nam uvijek takva dobrota bude mjerilo po kojem cemo se ponašati,djelovati...Živjeti..da budemo Halid.

Da budemo 'Dobri Ljudi' najviše koliko možemo,da navecer kad legnemo da spavamo, legnemo zadovoljni, ispunjeni da činimo najbolje što možemo...da dajemo sve od sebe.
Ja Hoću! I želim.

Da sutra i mi kada nam dođje taj čas ''imamo sa čim pred Gospodara "

Vjerujem da to možemo..Vjerujem i da svi želimo, pa hajdemo da nam životni put od sada i bude takav.
Volimo se.

Budimo Halid !

S.

Pod kestenom starim, u Tešnju, gdje vrijeme usporeno diše, ko uspavanka, tiho, hodao je pjesnik, s dušom što čezne,I s p...
19/08/2025

Pod kestenom starim, u Tešnju, gdje vrijeme usporeno diše, ko uspavanka, tiho, hodao je pjesnik, s dušom što čezne,
I s perom u ruci, ko sa mačem, oštrim i hitrim.

U čaršiji drevnoj, gdje kamen pamti priče,
Što vijekovi pišu, a vjetar nosi s rijeke,
Pjesma je klijala, u srcu vuka, što viče
Na mjesec pun, na bol i na radosti neke.

Tešanj mu bješe majka, a pjesma gorka hrana,
Sa sokaka uskih, gdje šapat tišinu para,
Gdje miris lipe mami iz nekih davnih rana,
I gdje se duša pjesnika s Bogom tajno raspravlja.

A on, lutalica, u srcu što nosi dom,
Tragao je za sobom, u svakoj krčmi, u svakom stihu,
Od Tešnja do Helikona, od bola do snova,
Tražeći mir, u nemiru, na svome putu, u vječnom dahu.

I dok je pisao, o boli i o strasti,
O ljubavi žednoj, o snazi duše čo’jeka,
Tešanj je bio u njemu, u svakoj riječi, u svakoj misli,
Miris kestena, zvuk Bosne, i ljepota bez lijeka.
Ode pjesnik, a Tešanj ostade, da ga pamti.
U kamenu ugrađen, u stihu što dušu liječi,
Pjesnik što bješe i proklet i voljen,
Osta da živi, u nama, dok god teku rijeke.

S.H.

U Tešnju starom, gdje se Bosna grli,jedan pjesnik sjedi, a stihovi se vrte.Boemska duša, što gradom luta,u svakoj ćoši, ...
18/08/2025

U Tešnju starom, gdje se Bosna grli,
jedan pjesnik sjedi, a stihovi se vrte.
Boemska duša, što gradom luta,
u svakoj ćoši, novu priču s p**a.

On piše o ljudima, o dušama i srcima,
što u mahali žive, pod starim šljivama.
O radostima, o bolima, o onim tihim sanjanjima,
što ih samo pjesnik vidi, između jave i spavanja.

U kafani maloj, gdje dim se uvija,
čaša rakije priča se razbija.
Pjesnik u njoj traži, dok duša ga peče,
novu misao, što iz srca poteče.

Tamo, dok noć pada, i svjetla se gase,
on pije i piše, dok stihovi se glase.
O rijeci, o čaršiji, o starom mostu,
o Tešnju što ga voli, u slavi i postu.

Nije mu važno, da li je slavljen, da li je znan,
on samo živi stihove, svakoga dana, svakoga trena.
Jer Tešanj je njegova muza, njegov najveći dar,
pjesnik i grad, jedno su, od davnina, pa zauvijek, sad.

S.H.

Address

Tesanj

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Tešanj Photo/Video posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share