05/07/2026
Vooruit, CD&V, N-VA én Vlaams Belang beslisten op de laatste gemeenteraad om de prijzen voor taxicheques voor 'minder mobiele mensen met een beperkt inkomen' meer dan te verdubbelen: van 1 euro naar 2,5 euro (+250%).
De timing is wraakroepend gezien de nieuwe kaalslag bij De Lijn die vandaag inging. Het vorige stadsbestuur voerde immers deze goedkope taxicheques aan 1 euro in na de kaalslag bij De Lijn in 2024 (o.a. schrapping haltes Clementwijk, station Nieuwkerken, Puivelde, begraafplaats Heimolen en het verdwijnen van onze 4 oude stadslijnen), omdat vele minder mobiele mensen hun halte zagen verdwijnen of deze verder van hun woning kwam te liggen.
Deze Vlaamse regering voerde op 1 juli een nieuwe kaalslag bij De Lijn uit (o.a. de stadslijnen rijden minder in de avond en het weekend, de frequentie van stadslijn 2 wordt verlaagt en lijnen naar omringende gemeenten verdwijnen in de schoolvakanties). En net nu gaat dit stadsbestuur, met de steun van het Vlaams Belang, de prijs voor deze taxicheques gevoelig verhogen?
Voor deze kwetsbare mensen is het vaak de enige manier om zich nog zelfstandig te kunnen verplaatsen: om een ijsje te gaan eten bij cremerie Francois, om iets te gaan drinken op de vernieuwde markt of verkoeling te zoeken in de bib of het MAP. Dat de nood er is, wordt bewezen doordat alle taxicheques vorig jaar waren uitverkocht. In plaats van de prijs meer dan te verdubbelen had het stadsbestuur beter de limiet van maximum 75 cheques per persoon afgeschaft!
Het nieuwe project ‘Mobitwin Sint-Niklaas’, dat de stad naar voor schuift als prioritair vervoermiddel voor deze doelgroep en 100% draait op vrijwilligers, is trouwens geen volwaardig alternatief, gezien mensen 4 werkdagen op voorhand hun reservering moeten doorgeven. Dit is een serieuze inperking van hun bewegingsvrijheid en het verlies van elke spontaniteit of nood.
Dit betreft opnieuw een besparing op de meest kwetsbare mensen van onze stad.
PS positieve noot: ook 80+'ers zullen nu gebruik kunnen maken van de (duurdere) taxicheques. Dit juichen we toe! Maar de uitbreiding van de doelgroep, is geen excuus voor een grote prijsverhoging!