Cserépvár

Cserépvár Cserépvár története évszázadokat felölelő, így a magyar történelem viharos időszakain átívelő.

A vár és környéke számos felfedezésre váró titkot rejt, az oldal ezek történetileg hű bemutatására és a romok rekonstruálásának nyomon követésére jött létre.

Így látják a miskolci Andrássy Szakközépiskola kadétprogramjának diákjai Cserépvárat. A nagyrészt a 2025-ös Ostromnapon ...
27/02/2026

Így látják a miskolci Andrássy Szakközépiskola kadétprogramjának diákjai Cserépvárat. A nagyrészt a 2025-ös Ostromnapon rögzített felvételekből elkészült a csapat videója, szerintünk remek lett!



Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.

Cserépvár gabonavermeinek turisztikailag biztonságosabbá tétele kapott újabb nyilvánosságot. Ahogy korábban már beszámol...
13/02/2026

Cserépvár gabonavermeinek turisztikailag biztonságosabbá tétele kapott újabb nyilvánosságot. Ahogy korábban már beszámoltunk róla, még decemberben elindult a gabonavermek szájnyílásának biztonságossá tétele. A Bükki Nemzeti Park híre itt olvasható:
https://www.bnpi.hu/hu/hir/megujul-a-tanosveny-es-kilato-is-epul-a-bel-kon
A projektről - melyben a Bél-kő tanösvény mellett a cserépvári gabonavermek is helyet kaptak - és a gabonavermek szerepéről nyilatkozik dr. Szörényi Gábor András a Herman Ottó Múzeum régészeti igazgatóhelyettese a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában. Az adás a mellékelt linken érhető el, a 33. percnél indul a vonatkozó rész.-> https://mediaklikk.hu/audio/kossuth-radio/2026/01/31/05-06/ismeretterjeszto/hajnal-taj/

A kreatív séfet esetünkben Nagy Eszternek hívják, és úgy tanulta a szakmáját, hogy ült a tévé előtt. De nemcsak ült, nagyon-nagyon figyelt is. És csak főzős műsorokat nézett. Aztán maga is kipróbálta, amit látott. Így aztán szépen összeszedte a tudnivalókat is, meg a tapa...

Cserépvár 2025-ös közösségi finanszírozási felhívására ismét sokan siettek az egykori erősség segítségére, akiknek ezúto...
02/02/2026

Cserépvár 2025-ös közösségi finanszírozási felhívására ismét sokan siettek az egykori erősség segítségére, akiknek ezúton is köszönjük a támogatást. Ha szeretnél 2026-ban várvédő lenni, kövesd posztjainkat és Rád is emlékezni fog majd az utókor!

Karácsonyi ajándékot kapott Cserépvár! A Bükki Nemzeti Park gondozásában, a Herman Ottó Múzeum régészeti szakfelügyelete...
27/01/2026

Karácsonyi ajándékot kapott Cserépvár! A Bükki Nemzeti Park gondozásában, a Herman Ottó Múzeum régészeti szakfelügyelete mellett megszépülnek Cserépvár gabonásvermei.
Egyelőre balesetmentesítés céljából stabil korlát készül a szájnyílások köré, de ezt megelőzően letakarították a csupasz tufafelszínig az erdei humuszt. Egyébként a török korban sem fedte talaj a vermek környezetét. Most, hogy mindegyik gabonatároló szája látható, a Múzeum precíz háromdimenziós felméréseket készít róluk - felderítve, hol lehetnek eredeti faragásnyomok, amelyek utalnak a vermek egykori fedés- és zárszerkezetére.

CSERÉPVÁR KÖZÖSSÉGI FINANSZÍROZÁS - BESZÁMOLÓ 2025/2Drága Várvédők!Rendszeresen közzétesszük a CSERÉPVÁR újkori rekonstr...
13/01/2026

CSERÉPVÁR KÖZÖSSÉGI FINANSZÍROZÁS - BESZÁMOLÓ 2025/2

Drága Várvédők!
Rendszeresen közzétesszük a CSERÉPVÁR újkori rekonstrukciójáért indított közösségi finanszírozás pontos számait, hogy lássátok hogyan állunk, merre haladnak a folyamatok. Most a 2025. év záró elszámolásával érkezünk. Mindenkinek hatalmas köszönet, aki már eddig is segített és reméljük a 2026-os évben is számíthatunk rátok, hiszen bárki, akár egy jelképes támogatással is hozzájárulhat CSERÉPVÁR megújulásához.

Számos friss jó hírünk, hiszen a vár (és a gabonavermek) kapcsán újabb pozitív fejleményekről tudunk beszámolni, melyeket még nem publikáltunk, ezeket a híreket napokon belül megosztjuk veletek!

A 2025-ös programban összegyűlt összeg fedezetet biztosít a 2026-os tervekhez, illetve részben finanszírozta a megújult falszakasz kapcsán fennmaradó költségeket, melyekre a 2024-es gyűjtés nem adott teljes fedezetet (részletek az előző elszámolásunkban 2025.09.22.). A 2026-as tervekkel, benne a régésztábor pontos időpontjával, hamarosan jelentkezünk mihelyst minden részlet a helyére kerül. 2026-ban minden eddiginél nagyobb aktivitást tervezünk Cserépvár romjainak feltárása és megújítása kapcsán, melyben számítunk rátok!

Az utolsó elszámolásunk 2025.09.22-én történt, az akkori záróösszeg -173.620,-Ft volt.
Összesítve (2025.12.31-én):
- Nyitó összeg: -173.620,-Ft,
- Befolyt támogatások 2025.09.22. óta (várvédők) : 680.000,-Ft (20 természetes és jogi személy),
- Póló, ajándéktárgy eladás: 44.000,-
- Adománydoboz (Ostromnap): 18.700,-
- Felajánlott éléskamra bevétel (savanyúságok, lekvárok): 29.200,-
- Felajánlott borkóstoló bevétel: 18.000,-
- Vártúra bevétel: 25.000,-
- Összesen: 814.900,-Ft
- Fennálló tartozás kiegyenlítése (2025-ös várfal építésből fennmaradt összeg): -173.620,-
Aktuális számlaegyenleg (2025.12.31.): 641.280,-Ft

A 2025. évi várvédői kataszterrel hamarosan jelentkezünk, mely a 2024-eshez hasonlóan bekeretezve kiállításra kerül majd a Cserépvár Étteremben.

Nagyon köszönjük mindenki segítségét! Cserépvár - közösen építjük!

Török érménk is van már Cserépvár leletei között!Dr. Szörényi Gábor András régész izgalmas történetet tárt elénk
20/12/2025

Török érménk is van már Cserépvár leletei között!
Dr. Szörényi Gábor András régész izgalmas történetet tárt elénk

🎁1️⃣9️⃣🎄No para, van para!

Milyen fordulatokban gazdag a mi szakmánk! Mennyi varázslatos esemény megtörténhet! Advent időszakában is egy alig hihető eset tanúi lehettünk.
Az egész történet még novemberre nyúlik vissza, amikor a cserépvári Ostromnap bőröndkiállításához készülvén török kori leleteket gyűjtöttem. Ekkor figyeltem fel arra, hogy az elmúlt évek fémkeresős anyagában a 2024-es leletek állagvédelme még nem valósult meg. Elhatároztam, hogy futok egy kört restaurátorainknál, lenne-e kapacitásuk és elsősorban néhány pénzérmét megtisztítanának-e? Noha már közelgett az év vége, kolléganőm, Krisztina lelkesen vállalkozott is rá.

Történetünk másik szálának szereplője Dmitrij, egy külföldi egyetem kutatója, aki Kelet-Európa oszmán-kori pénzleleteiről értekezik. Ennek okán vetődött el december derekán a Herman Ottó Múzeumba is.
- Van-e török éremanyagunk ásatásból, fémdetektorozásból, vagy gyűjteményben?
- Hát…(?), vakartuk meg a fejünket: korábbi ikonikus igazgatónk és numizmatánk, Leszih Andor anno begyűjtött egy százdarabos, andornaktályai (ami 100 esztendeje még Borsod vármegyéhez tartozott) török éremkollekciót. Ám ásatásból nincs, hiszen megyénk területe már jórészt a Török Hódoltságon kívül feküdt, bár a hódítók rendre dúlták vidékünket. Kivéve talán Cserépvárt, ami 91 esztendőre ténylegesen török végvár volt. Viszont innen sincs. Az eddig megtalált érmék mindegyike a kora újkori Habsburgok, Rákócziak, vagy éppen lengyel uralkodók által kibocsátott pénzek voltak.

Mit tehetett mást Dmitrij, elidőzött Leszih Andor andornaki gyűjtése mellett, de felmerült benne néhány anyagtani kérdés, amit talán jobb, ha egy restaurátor válaszol meg. Így leballagott Krisztina restaurátorműhelyébe. Az ezüsttartalomról szóló diskurzusuk közben Dmitrij szeme sarkából megpillantotta az asztalra, pár nappal korábban kiterített cserépvári érméket, amiken már megkezdődött a tisztítás folyamata. És a veretek egyikén, egy végletekig lekopott darabon megakadt a tekintete.
-Ez török!
Azonnal szólt nekem is, meséljem el, hogy és mikor voltak itt oszmánok, hogy nézett ki a vár, kik lakták a hódoltság idején. Megnéztük mikroszkóp alatt: bizony az igencsak kopott veret peremén lévő indavonalakról nem is gondoltam volna, hogy az nem egy díszítő elem töredéke, hanem arab kalligráfia. Nos, a precíz vizsgálat eredménye egy oszmán para lett, amit IV. Murád szultán bocsátott ki a 17. századi Kairóban! A szélesebb körben ismert török ezüstpénz, az akcse mellett a para egy nehezebb, Egyiptomban elterjedt ezüstcímlet volt, amit alkalomszerűen balkáni katonaelemek is használtak, általuk juthatott el a Török-birodalom északi szélére is.

Így adódott, hogy az éppen itt járó Dmitrij, éppen akkor kereste fel és kérdezett valamit Krisztinától, amikor ő éppen ezeket az érméket tisztogatta és közel két tucatnyi veret között éppen meglapult egy egyiptomi para is és éppen ez lett Cserépvár első ismert török pénzérméje.
Szóval semmi para, hiszen lelőhelyeink és gyűjteményeink bármikor képesek egészen merész meglepetésekkel is előrukkolni.
/Dr. Szörényi Gábor András/

Visszaemlékezésünk második része az idei Ostromnap - Cserépvár 2025 fotóival
26/11/2025

Visszaemlékezésünk második része az idei Ostromnap - Cserépvár 2025 fotóival

Tóth Balázs tartalmas visszaemlékezését szemlézzük az Ostromnap kapcsán Eger visszavételéről és Cserépvár szerepéről
25/11/2025

Tóth Balázs tartalmas visszaemlékezését szemlézzük az Ostromnap kapcsán Eger visszavételéről és Cserépvár szerepéről

Cserépvár 1596-ban került török kézre és 1687. októberében vették vissza a keresztény seregek. A vár feltárása az utóbbi években kapott újra lendületet.

Köszönjük az Anjou Történelmi Egyesület és a Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztály, a katonai és történelmi hagyományőrző...
18/11/2025

Köszönjük az Anjou Történelmi Egyesület és a Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztály, a katonai és történelmi hagyományőrzők, valamint a kadétok színvonalas közreműködését a szombati Ostromnap - Cserépvár 2025 rendezvényünkön. Jövünk még további képekkel, videókkal, beszámolóval, de már itt szeretnénk megköszönni a jelenlévők munkáját, a főzőcsapatok finom ételeit, a kézművesek kitartását és természetesen minden kedves vendégünknek, hogy jelenlétével megtisztelte a rendezvényt!

Ostromnap - Cserépvár 2025 indul a nap az étteremben
15/11/2025

Ostromnap - Cserépvár 2025 indul a nap az étteremben

Ostromnap - Cserépvár 2025 Holnap, csapadékmentes időben, tartalmas családi programokkal várunk minden kedves érdeklődőt...
14/11/2025

Ostromnap - Cserépvár 2025
Holnap, csapadékmentes időben, tartalmas családi programokkal várunk minden kedves érdeklődőt!

Ötlet, grafika, design: 𝕄𝕒𝕟𝕦𝕗𝕒𝕜𝕥𝕦́𝕣𝕒 𝕂𝕝𝕦𝕓 𝕞𝕦̋𝕙𝕖𝕝𝕪

Már 10 órakor indulnak szombaton a szállítójárművek a vártúrához. Az étteremnél párhuzamosan készülnek a jobbnál-jobb en...
13/11/2025

Már 10 órakor indulnak szombaton a szállítójárművek a vártúrához. Az étteremnél párhuzamosan készülnek a jobbnál-jobb ennivalók, kipakolnak a kézművesek és délre várhatóan mindenki a helyére kerül. Az Ostromnap - Cserépvár 2025 résztvevői:

Anjou Történelmi Egyesület
Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztály
DJ MentAVent // Vizi Attila
Morcsányi sajtok
Hórvölgye Lekvár és Szörpölde
Csupaszív Fürjészet
Ár-Kert minden, ami fűszer és chili
Lukácsné Valika tészták
Kériné Valika hímzések
Méhecske, minden ami viasz
Cserépváraljai házi savanyúságok
Hajdu Roland Bükki borok

És persze cseppet sem hétköznapi ételek, régészeti leletek a várromból, középkori ruhákba öltözött hagyományőrzők és sok minden más! Részletes program az eseménynél!

Cím

Cserépváralja
3417

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Cserépvár új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás