20/03/2023
A nagyobb függőség, az nem kisebb függőség - bármit is hazudik a kormány!
Újra nagyot ment a kormány az akkugyárak ügyében! Most Nagy Márton az, aki feltalálta hazánk függetlenségének biztosítékát: szerinte minél több külső hatalomtól függünk, annál függetlenebbek vagyunk. Parádé.
Mondta ezt annak kapcsán, hogy a magyar gazdaság német autóipar felé való egyoldalú kiszolgáltatottságát az Orbán-kormány – gazdaságfejlesztési stratégiaként, újraiparosításként címkézve - újabban a kínai és koreai akkumulátoripar felé való kiszolgáltatottsággal kombinálja. Meg persze az akkugyárak miatt a növekvő orosz importigényével.
❗️Magyarul a kormány szerint minél jobban függünk a kínai, német és orosz érdekektől, annál függetlenebbek vagyunk.
Nagy Márton érvelése olyasmi, mint az egyszeri részegé az italbolt előtt, aki minél többet iszik, annál jobban remeg a keze, tehát annál többet kilögyböl az üvegből, ergo minél többet iszik, annál kevesebbet iszik. Valahogy így vannak Orbánék is a függetlenséggel – de még amikor ilyen ordító ostobaságot beszélnek, akkor sem mondanak igazat.
A Magyarországra települő akkugyárak ugyanis ugyanúgy a német autóipar ellátási láncának részei, mint mondjuk a győri Audi-üzem. Vagyis bármennyi energia- és vízpusztító akkumulátorgyárat hoznak ide, a német tulajdonú autógyártó szektortól való függésünk csak egyre erősödik. És ha egyszer ez a gazdasági ág megroppan, mondjuk a klímakrízis vagy egy mélyebb válság miatt, akkor a kiszolgálására specializálódott magyar összeszerelő gazdaság is beleáll a földbe. Ahogyan egyszer már beleállt, amikor a hasonló kiszolgáltatottságokra épülő KGST összeomlott, másfél millió magyar munkahelyet maga alá temetve.
Ahogy Matolcsy György is nemrég kritizálta az akkugyárakat, a Párbeszéd is csak megerősíteni tudja: hazánk jövője nem az alacsony hozzáadott értékű ipari bérmunkában, hanem az oktatásban, az innovációban és a fenntarthatóságban van.
De ahhoz, hogy ezt a Fideszben belássák, gondolniuk kellene valamit erről az országról azon kívül is, hogy mennyit pakolhatnak még át a közvagyonból a saját zsebükbe.