03/04/2026
Par reitingiem, “vēlētāju atņemšanu” un pilsonisko aktivitāti.
Austošā Saule (ASL) ir pieradusi pie mēģinājumiem mūs ielikt nelabvēlīgā rāmī, noniecināt un nomelnot. Jau pirms 6 gadiem, kad dibinājām biedrību, mūs mēģināja vienādot ar neonacistiem. Tagad mūs nemitīgi pielīdzina citām Latvijas partijām. Rīt tiks teikta jau nākamā lieta, bet arvien spītīgi atteiksies uzdot pavisam vienkāršus jautājumus mums pašiem – kas mēs esam, kāpēc esam apvienojušies un ko gribam.
Mūs rāmjos ielikt nevar. Organizācija, ko veido brīvprātīgie, kuri strādā no rīta līdz vakaram idejas vārdā, neiet kopā ar ierasto postpadomju izpratni par politiku, kur partijas ir “projekti”, kurus kāds “sponsorē”, lai kādam “atņemtu balsis”. To, cik ļoti mūs nesaprot cilvēki ar šo postpadomisko skatījumu, es dzirdu arvien biežāk. Par to, ka mēs esam Nacionālās apvienības, Jaunās Vienotības, Šlesera, specdienestu un, protams, arī masonu projekts, arī esam “atklausījušies”. Kā visas šīs versijas var būt patiesas, man nav skaidrs. Tāpat kā nav skaidrs, kā mēs vienlaikus varam būt “nenozīmīgi”, bet tad atkal atņemt balsis kādam tik ļoti, ka apdraudam jau citu partiju eksistenci. Te ir nepieciešama patiesi orveliska spēja paturēt prātā vienlaikus vairākas izslēdzošas idejas un uzskatīt, ka tās visas ir patiesas. Atliek arī tikai izteikt līdzjūtību tiem, kas uzskata, ka Latvijā kaut kas var tapt tikai kā “projekts”, nevis kā savas tautas un valsts patriotu radoša un patiesa gribas izpausme, lai mainītu valsti.
ASL ir vienīgā partija 5 gadu laikā, kas ir tapusi pilnībā no jauna – nevis kā čaulas organizācija, kurai nomaina nosaukumu, bet gan sapulcējoties likumā noteiktajā veidā vairāk nekā 200 Latvijas pilsoņiem, kopīgi un vienprātīgi izstrādājot savu programmu un veidojot tīklu visā valstī. Valstī, kur SIF tērē miljonus no nodokļu maksātāju naudas, lai nemitīgi kādu “integrētu”, “saliedētu” un veicinātu “pilsonisko aktivitāti”, mēs esam paši sevi finansējuši, pašorganizējušies un saliedējušies ap kopīgu ideju. Īstu pilsoniskās gribas izpausmi tikmēr medijos noniecina, vienlaikus saudzējot un pat uzslavējot prokremliskas partijas.
Vai tas nav savādi? Un kāpēc tā? Ja mēs būtu nenozīmīgs spēks, tad mūs nemaz nepieminētu. Tā kā mūs nevar nepieminēt un jūt mūsu potenciālu, kā arī to, ka mēs nebūsim pieradināmi un sistēmai izdevīgi, atliek mūs pieminēt, bet mēģināt mazināt mūsu nozīmību. Tā nav godīga saruna – tās ir manipulācijas. Un manipulē tie, kas baidās.
Mēs tikmēr darbojamies patiesi, tieši un atklāti. ASL ir ilgtermiņa organizācija. Nacionālā ideja un aktīvisma gars ļauj nesatraukties par īstermiņa reitingiem. Daudz enerģijas ir veltīts, lai izveidotu stipru organizāciju iekšēji – tas ir “neredzamais darbs”, ko mēs veicam paralēli informēšanai uz āru. Mēs sevi nemānām un labi zinām, ka liela daļa Latvijas cilvēku vēl par mums nav dzirdējuši un mēs viņus vēl neesam uzklausījuši. Mēs brauksim pa Latvijas pilsētām un novadiem, lai iepazītu aktualitātes un pilnveidotu programmu. Mums Latvijas ļaudis nav “elektorāts” vai “vēlētājs, kuru atņemt”, bet gan mūsu līdzcilvēki, kuru dēļ mēs darbojamies. Partijas pastāv cilvēku dēļ, nevis otrādi.
ASL ir arī atvērta sarunām ar citām partijām un vienmēr atbalstīs idejas, kas atbilst mūsu vērtībām - neatkarīgi no tā, kurš to ierosina. Bet šāda saruna nebūs iespējama, ja tiks ignorēts pamata fakts, ka mēs esam nacionālajā idejā un pilsoniskajā gribā balstīta brīvprātīga kustība. Kas domā tikai "projektu", "elektorātu", "sabiedrisko attiecību" kategorijās, kam vēlēšanas ir tikai iespēja "tikt Saeimā", nevis misija latviešu tautas un kultūras mūžības nodrošināšanai, tie ar mums runā nesaprotamā svešvalodā.
Raivis Zeltīts
Austošā Saule Latvijai