01/06/2026
⚡💡 Lumina uitată aprinsă, încărcătoarele lăsate în priză sau energia consumată fără nevoie par lucruri neînsemnate, dar toate au un impact asupra mediului și resurselor de energie. Pornind de la aceste exemple reale, elevii clasei a VIII-a de la Liceul Teoretic „Titu Maiorescu” din municipiul Chișinău au realizat un video creativ și educativ pentru concursul „Săptămâna eficienței energetice în școala mea”.
🎥🌍 Miron Sacenco, Kirill Rogut și Savelii Șveț au prezentat într-un mod interactiv cm putem folosi energia mai eficient atât la școală, cât și în viața de zi cu zi. Prin exemple clare elevii au atras atenția asupra importanței utilizării luminii naturale, reducerii consumului inutil de electricitate și adoptării unor obiceiuri mai responsabile față de mediu.
Concursul este organizat de Centrul Național pentru Energie Durabilă (CNED) în parteneriat cu Ministerul Energiei al Republicii Moldova, cu suportul proiectului „Eficiență Energetică și Energii Regenerabile pentru Moldova (E4M)”. E4M este implementat de GIZ împreună cu Guvernul Republicii Moldova, finanțat de Guvernul Germaniei și cofinanțat de Uniunea Europeană, Norvegia și Danemarca. Activitatea în cadrul acestei componente este finanțată de Germania.