10/09/2021
‼️ОТВОРЕНО ПИСМО ДРИТАНУ АБАЗОВИЋУ: ПОКАЗАЛИ СТЕ ДА СТЕ НЕДОРАСЛИ БЕЗБЈЕДНОСНОГ СЕКТОРА И МЈЕСТА ПОТПРЕДСЈЕДНИКА ВЛАДЕ‼️
Господине Абазовићу, током синоћњег интервјуа очигледно сте заборавили да сте Потпредсједник Владе, а то значи, да Вас подсјетим, да изнад Вас има неко. Када, господине Абазовићу, Владу уцјењује неко ван ње онда је то политички легитимно, а када то ради неко из њених редова, па још Потпредсједник, па још јавно, па још на онакав начин, онда је то политички недопустиво.
Господине Абазовићу, Ви сте синоћ, заправо, уцјењивали сами себе и све грађане Црне Горе.
Господине Абазовићу, нисам Вам дао глас, када сам Вас и ја у Скупштини бирао за Потпредсједника, да би се бавили уцјенама, уцјенама прве слободне Владе Црне Горе – без ДПС-а. Дао сам Вам глас да би се понашали како и доликује правом Потпредсједнику неке Владе, а то, између осталог, подразумијева и елементарно поштовање хијерархије. Нисмо Вам дали глас да јавно оговарате, дали смо Вам глас да будете озбиљан политичар, који чува нашу Владу, па и кад је у мањини, у њој.
Господине Абазовићу, казали сте синоћ да сте ту да браните националне интересе Црне Горе, те да нећете прихватити да било ко, па и Премијер, ради нешто супротно националним интересима. Ви, дакле, као Потпредсједник Владе, инсинуирате да Ваш надређени – онај који Вас је уз енормне притиске, поставио на то мјесто – ради нешто супротно националним интересима. Господине Абазовићу, да оно вече, 4. на 5. септембра, није било онакве улоге Премијера, а Ви то одлично знате, али ко зна из којих разлога нећете јасно да кажете, национални интереси Црне Горе били би погажени и данас не би имали чиме да се похвалите, и Ви, и сви ми. Да није било онакве улоге Премијера од заштите Устава и ове земље, оно кључно вече, не би било ништа.
Господине Абазовићу, Ваш безбједносни сектор, у највећој кризној ситуацији у овој земљи у ко зна колико претходних година, је омануо. Не само да је омануо, већ постоје основане индиције, али о томе ћемо након истрага, да је било ријечи о једној врсти пуча у безбједносном сектору.
Како другачије описати – а то синоћ нисте ни споменули – када један од првих људи безбједносног сектора отворено и недвосмислено одбије да поступи по Премијеровом обавезном упутству у ком га позива да испоштује упуте Вијећа за националну безбједност. Како другачије описати када један од кључних људи безбједносног ланца прекида тај ланац, више сати одбијајући да поступи, до те мјере да отворено нуди оставку. Да ли је то, господине Абазовићу, било каква, а камоли, национална безбједност? И Ви то, господине Абазовићу, браните?
Господине Абазовићу, бранећи ово, Ви, заправо, радите против интереса националне безбједности. Релативизујући ово, Ви, заправо, радите против виталних интереса Црне Горе. Да ли, господине Абазовићу, због заштите Ваше позиције координатора служби безбједности, треба да трпи национална безбједност? Да ли је то вриједно тога? Да ли је Црна Гора то заслужила?
Да ли су Ваше јавне и медијске заслуге важније од тога да на кључним позицијама у безбједносном сектору, нарочито у сусрет изазовима снажније борбе против организованог криминала, буду одлучни, професионални и људи који ће стриктно спроводити одлуке Вијећа за националну безбједност, а тиме поштовати Устав? Људи, на које ће се ова земља моћи потпуно ослонити.
Господине Абазовићу, из Ваше партије јуче смо чули инсинуације да они који су за промјене у безбједносном сектору то заправо раде мотивисани жељом да се сектором управља ван Црне Горе и за рачун других држава, а потом још већа инсинуација - у намјери да се заустави борба против шверца и криминала, те да се Црна Гора скрене са европског пута.
Господине Абазовићу, можда има и таквих, али ако мислите да су ове неописиве оптужбе - Премијерове намјере и мотиви - реците то јавно, па напустите Владу. У супротном, једино што Вам преостаје јесте да слиједите Премијера.
Ја, који сам Вас гласао, рећи ћу Вам своје мотиве. Мој једини мотив је само Црна Гора и унапређење безбједносног сектора који се у кризној ситуацији – а кризне ситуације су због тога и добре – показао, најблаже речено, недорастао задатку заштите националних интереса Црне Горе. Манир да нас, и међународну заједницу, страшите другим државама је манир ДПС-а, а као такав пропагандистички, недостојан и опасан.
Господине Абазовићу, нико не спори досадашње резултате челника безбједносног сектора, један сам од оних који су то стално истицали. Међутим, све претходно, па и заплијена тону и по кокаина, чиме ових дана браните безбјесносни сектор, па и сопствену одговорност за 4. и 5., неупоредиво је небитно и недостојно поређења у односу на фијаско тог истог безбједносног сектора у тренутку суочавања са пучем у земљи.
Детаљ: вишесатним одбијањем поступања, појединци из Вашег безбједносног сектора знатно су повећали ризик, омогућили мобилисање знатно већег броја људи на барикадама, тиме још више угрожавајући безбједност и полицајаца и грађана.
Господине Абазовићу, у најкритичнијем моменту за Црну Гору – моменту у ком се, како се сумња користило и ватрено наоружање - заказао је политички дио безбједносног сектора, а то сте Ви, као и његов највиши руководни дио. Једино нису заказали Премијер и полицајци на терену. И Ви то браните?
Господине Абазовићу, синоћ сте, уз гажење сопствене, и наше Владе, увриједили и православни, литијски народ у Црној Гори, што, најискреније, нисам очекивао од Вас. Казали сте, у једном Потпредсједника Владе недостојном маниру, да је доста више, двије године приче „црква, црква, црква, црква...“, као да смо ми двије године то радили из досаде, као да је то Митрополит Амфилохије радио тек онако, а не што смо као народ били притјерани уз зидове наших цркава и својим тијелима бранили и одбранили сопствене светиње, а наш Митрополит Амфилохије за то дао и живот.
Господине Абазовићу - а све ово Вам никада не бих јавно писао да ствар није одвећ озбиљна и увелико у домену јавног - синоћњим наступом показали сте да сте политички недорасли и вођења безбједносног сектора, али и мјеста Потпредсједника Владе Црне Горе.
Марко Милачић, Предсједник Праве Црне Горе и посланик у Скупштини