10/12/2020
Stawiamy stanowcze ❤️
WETO BUDŻETU UE 🇪🇺
---
Przez ostatnie kilkanaście dni z politycznej agendy nie schodzi temat przyszłego budżetu UE, a w szczególności próby przeforsowania tzw. klauzuli praworządności w rozumieniu pozatraktatowym, ultra vires.
To rozporządzenie w swoim zakresie powinno zostać zawężone jedynie do zagadnień związanych z przeciwdziałaniem korupcji przy wydatkowaniu unijnych pieniędzy.
W przeciwnym razie, rozporządzenie to będzie stało w sprzeczności z art. 7 Traktatu, który mówi o uzależnieniu wstrzymania wypłaty unijnych pieniędzy od konsensusu Rady Europejskiej, a nie kwalifikowanej większości, jak mówi ów projekt rozporządzenia.
Weto jednak oznaczałoby prowizorium budżetowe i najpewniej utratę 2⃣5⃣0⃣ mld zł z Funduszu Odbudowy. Na to nie możemy sobie pozwolić w czasach pandemicznego kryzysu.
Żaden ewentualny polski substytut tego funduszu nie jest możliwy - on już jest i nosi nazwę "Tarcza Antykryzysowa". Na drugi podobny program pieniędzy najzwyczajniej nie będzie, chyba że chcemy wejść w wielką spiralę zadłużenia nas i naszych dzieci.
Niech wątpliwości rozwieje odpowiedź na jedno proste pytania: po co się zadłużać pod zastaw budżetu Polski, skoro można to uczynić pod zastaw budżetu Unii❓
Weto to prawo każdego Państwa Członkowskiego. To także skuteczne narzędzie negocjacyjne. I na tym powinniśmy poprzestać. Jego realne użycie - naszym zdaniem - nie służyłoby polskim interesom.
---
A Wy, co sądzicie? 🤔🤔