Nazywam się Stanisław Kowalcze, jestem instruktorem Nordic walking. Szkoliłem się w Rzeszowskiej Akademi Sportu i tam też zdobyłem wiedzę potrzebną do szkolenia z zakresu marszu jakim jest Nordic Walking. W ślad za wieloma krajami Europy, również do Polski wkracza Nordic Walking. Jest to nowa forma aktywności ruchowej przewidziana dla każdego i w każdym wieku, którą można uprawiać przez cały rok i
w dowolnym miejscu. Nordic walking zwany również Marszem nordyckim to naturalny sposób poruszania się, wzbogacony techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie do tego zaprojektowanych kijków. Ich umiejętne używanie angażuje w ruch górną część naszego tułowia. Prostota i łatwość takiej aktywności a zarazem jej bezpieczeństwo umożliwia uczestnictwo w niej osób w każdym wieku i różnej kondycji fizycznej. Nordic Walking jest coraz bardziej powszechny i polecany w zakresie medycyny, wychowania fizycznego i rehabilitacji. Z Nordic Walking mogą korzystać osoby wysportowane jak i te które nie posiadają dobrej kondycji fizycznej. Program dla tej ostatniej grupy układam indywidualnie dla każdego, powodując przy tym dobrą zabawę z ruchu na świeżym powietrzu. Po systematycznym chodzeniu min. 2 razy w tygodniu już po kilku zajęciach można zauważyć spadek masy ciała jak i lepszą kondycję. Nordic Walking naprawdę poprawia nasze samopoczucie. A jakie zalety ? Nordic Walking powoduje odciążenie nóg i rozłożenie całości obciążenia związanego z ruchem na ręce i górną cześć ciała. Dobrze wykonany marsz z kijami stymuluje ok. 90% mięsni ciała. Przy pływaniu (65%), joggingu (60%) czy jeździe na rowerze (40%) ta cyfra 90% mówi sama za siebie. Odpowiedni trening doprowadza bardzo szybko ćwiczących do wysiłku w strefie wszystkich grup mięsni. Stanowi on najkorzystniejszy zakres wysiłkowy ze względu na odchudzanie i usprawnianie narządów ruchu. Każdy, kto uprawia Nordic Walking znajdzie dla siebie korzyści. 1 intensywny trening, marsz około 1,5 godzinny to utrata ok. 0,8-1,2kg wagi, inni z kijami przejdą 20 km czując zmęczenie nóg zaledwie takie jak przy 3-4 km, wreszcie ci, którzy, na co dzień stronią od ruchu (np. z powodu bólu w stawach) dzięki z kijom Nordic Walking odczują efekt odciążenia wagi nawet do 30%. Wzmacniając niemal wszystkie mięśnie, buduje sprawność sercowo-naczyniową, efektywnie spala kalorie, odciąża stawy i rozluźnia napięcia mięśniowe. Nordic Walking jest bardzo bezpieczną formą ruchu, a przy jego uprawianiu nie obciążamy dodatkowo stawów, kręgosłupa czy też kończyn dolnych. Wielu lekarzy zaleca marsz z kijami jako część profilaktyki i dopełnienie działań rehabilitacyjnych zarówno z punktu widzenia ortopedii jak też kardiologii. Więc nic innego mi nie pozostaje jak zachęcić Was do ruchu, do aktywnego przyjemnego zmęczenia się na moich spacerach. Pozdrawiam Stanisław Kowalcze. Niektóre dane w tekście zostały zapożyczone ze strony centrumnordicwalking.pl