29/01/2026
W odpowiedzi na pojawiające się pytania wyjaśniamy, że schronisko w Raciborzu było jedynym z 8, do których zwróciliśmy się pisemnie i jednym, które w ogóle odpowiedziało na nasze zapytanie i wyraziło gotowość do współpracy. Niektóre schroniska m.in., Zabrzu czy Chorzowie odmówiły, a inne (jak to w Gliwicach) nie odpowiedziały.
Większość schronisk, do których kierowane były zapytania, jest prowadzona przez gminne jednostki organizacyjne, co oznacza, że decyzje w takich sprawach podejmują same gminy. Tak jest również w przypadku Raciborza. Podobnie jak my podczas ostatniej sesji, Rada Gminy Racibórz podejmuje decyzję o podpisaniu porozumienia w formie uchwały.
Obecnie trwają uzgodnienia ostatecznych warunków porozumienia z gminą Racibórz. Warto również podkreślić, że w ramach porozumienia na okres trzech miesięcy powierzamy gminie Racibórz realizację naszych obowiązków w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami. W tym czasie prowadzone będą działania zmierzające do wyłonienia docelowego wykonawcy.
Podkreślamy, że nie była to kwestia wyboru lokalizacji, lecz realnej możliwości zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa opieki nad bezdomnymi zwierzętami.
Dziękujemy za zainteresowanie tematem i rzeczową dyskusję. 🐾
Zdjęcie pochodzi z fanpage’a schroniska w Raciborzu.