Stowarzyszenie Jesteśmy Stąd

Stowarzyszenie Jesteśmy Stąd JESTEŚMY STĄD jest organizacją powstałą, by rozpoznawać i rozwiązywać problemy społeczne

02/09/2021
Czy wiesz na co ma wpływ Twoja Rada Osiedla?„Jesteśmy Stąd” zaprasza wszystkich mieszkańców Wrocławia do pobicia rekordu...
02/09/2021

Czy wiesz na co ma wpływ Twoja Rada Osiedla?

„Jesteśmy Stąd” zaprasza wszystkich mieszkańców Wrocławia do pobicia rekordu frekwencyjnego. Pomóżcie nam pobić rekord i osiągnąć 60% frekwencji w dniu 17.10.21. Nigdy nie było tak wysokiej frekwencji w wyborach do Rad Osiedli. Pomóżcie by WROCŁAW to zrobił. 60% będzie NASZE!

IDŹ NA WYBORY!
KANDYDUJ NA RADNEGO!
TWOJE DOŚWIADCZENIE I WIEDZA MOŻE POMÓC!

Pewnie wielu z nas słyszało o radach osiedli, ale nie każdy wie czym się one zajmują. Podobnie mało uwagi poświęca się w...
25/08/2021

Pewnie wielu z nas słyszało o radach osiedli, ale nie każdy wie czym się one zajmują. Podobnie mało uwagi poświęca się w przestrzeni publicznej wyborom do rad osiedli. Ten temat nie należy do głośnych, opisywanych szeroko przez media, w przeciwieństwie do np. wyborów samorządowych. Ktoś mógłby powiedzieć, że nic w tym dziwnego – rada osiedla jest przecież organem jednostki pomocniczej gminy, czyli jest organem jeszcze niższego szczebla i siłą rzeczy nie dysponuje tak szerokimi kompetencjami.
Ale czy jest przez to mniej ważna? Niekoniecznie - jest przecież organem lokalnej, niewielkiej społeczności i zajmuje się bezpośrednio konkretnym obszarem, którym osobiście nie mogą zajmować organy wyższego szczebla. Dlatego podstawowym zadaniem rady osiedla jest wspieranie takich działań, które mogą przyczynić się do poprawy życia mieszkańców danego osiedla. Rada osiedla może między innymi wystąpić do władz miasta z wnioskiem o wybudowanie na terenie osiedla szkoły, przedszkola, obiektu sportowego czy kulturalnego, a także z wnioskiem o modernizację tych już istniejących. Zarządza też finansami osiedla przyznanymi z budżetu miasta, a także występuje o dodatkowe fundusze na działania społeczne.
Rozwiązywanie istotnych problemów danej dzielnicy, a także komunikacja z jej mieszkańcami oraz przyjmowanie od nich wniosków i skarg to najważniejsze kwestie, jakie zostały powierzone opisywanym organom. Często zapominamy, jak ważne dla naszego życia codziennego mogą być takie sprawy jak utworzenie nowego przejścia dla pieszych czy naprawa chodnika. Potrzebne może okazać się również zagospodarowanie nieużytku poprzez stworzenie rekreacyjnego terenu zielonego czy postawienie lodówek społecznych, z których mogą skorzystać nie tylko potrzebujący, ale każdy z nas. Ponieważ do Rad Osiedli mogą kandydować tylko osoby zamieszkałe na terenie danego osiedla, najprawdopodobniej to właśnie one najlepiej będą znać potrzeby i problemy mieszkańców. Każdy może zrobić coś dla swojego osiedla, ponieważ jest stąd!
A czy wiecie, jakie jeszcze wymagania musi spełniać kandydat(ka) do Rady Osiedla? Jeśli nie, odpowiedź pojawi się już wkrótce

Przed nami, mieszkańcami Wrocławia duże wyzwanie!17.10.2021 Wybory do Rad Osiedli.Ruszamy bić rekord!Idźmy na wybory do ...
23/08/2021

Przed nami, mieszkańcami Wrocławia duże wyzwanie!

17.10.2021

Wybory do Rad Osiedli.

Ruszamy bić rekord!
Idźmy na wybory do Swoich Rad Osiedli! Kandydujmy na radnych osiedlowych! Zmieniajmy swoje osiedle, bo jesteśmy stąd.

„Jesteśmy Stąd” zaprasza wszystkich mieszkańców Wrocławia do pobicia rekordu frekwencyjnego. Pomóżcie nam pobić rekord i osiągnąć 60% frekwencji w dniu 17.10.21. Nigdy nie było tak wysokiej frekwencji w wyborach do Rad Osiedli. Pomóżcie by WROCŁAW to zrobił. 60% będzie NASZE!

Zapraszamy wszystkich Was do wspólnego działania. Chcemy opowiadać o Radach Osiedlowych, o ich kompetencjach, możliwościach. Wierzymy, że wszelkie kampanie edukacyjne pomogą dostrzec wagę prac radnych osiedlowych i ich znaczenie w rozwoju naszych osiedli, które tworzą nasz Wrocław.

Czy myślałeś o kandydowaniu do swojej Rady Osiedla? Pomyśl! Możesz swoimi pomysłami, wiedzą, doświadczeniem, zmieniać swoje osiedle.
Jeśli chcesz kształtować nową wizję osiedli, walczyć o większe kompetencję Rad Osiedlowych, współpracować by zmieniać Wrocław napisz do nas.
„Jesteśmy Stąd” czeka na Ciebie! Pomóż nam bić rekord 60% frekwencji! Udostępnij post wszystkim swoim znajomym, to pomoże!

Z Mościckim po Złote RunoTa czterokilometrowa ulica, tętniąca historią, obfita w zwroty akcji i będąca tkanką krwionośną...
18/02/2020

Z Mościckim po Złote Runo

Ta czterokilometrowa ulica, tętniąca historią, obfita w zwroty akcji i będąca tkanką krwionośną komunikacji wrocławskiej zaczyna się na skrzyżowaniu z ulicami Karwińską i Gazową.

I rozpoczyna się tak jak początki życia Ignacego Mościckiego, gwałtownie i niebezpiecznie.

Tak jak młody Ignacy Mościcki pełen marzeń i ideałów postanawia wziąć historię w swoje ręce, a raczej pierś i wysadzić się wraz z gubernatorem warszawskim Josifem Hurko i elitą rosyjską za pomocą nitrogliceryny (jeden kilogram wyprodukował nasz tytułowy bohater), tak nasza ulica Ignacego Mościckiego zaczyna się punktem wyjątkowym, pełnym wypadków i stłuczek. To skrzyżowanie wymusza sytuacje niebezpieczne. Czekasz i czekasz, będąc na drodze podporządkowanej i w końcu ryzykujesz, dodajesz gazu i właśnie wyłania się pędzący samochód i...

I będziesz miał szczęście jak młody Mościcki, uda ci się przeżyć, bo spisek wykryto i uciekniesz w ostatniej chwili lub... zginiesz jak jego kompan Zieliński, który fanatycznie kontynuował rozpoczęte dzieło. To skrzyżowanie jest zapisem wielu wypadków.

Ale my żyjemy, mamy za sobą początki ulicy i dziarsko kroczymy w stronę osiedla Brochów - pieszo. Idziemy w dwudziestym pierwszym wieku, a czujemy się jak w zaborze rosyjskim. Brak chodnika, kilka lamp, dookoła uprawy działkowców i dalej brak chodnika. Samochody z prędkością 60 km mijają nas, prawie ocierają się, a my myślimy czy przeżyjemy. Autobus 114 zatrzymuje się na żądanie i wysiada z niego trójka bezdomnych, ale altankowo-ogródkowych osób i zmierzają do swych (może nie do końca swych) włości.

A my niczym przy paryskim łuku triumfalnym znajdujemy się przy wiadukcie, prowadzącym w cywilizację i świat współczesny.

Naszym oczom pokazują się wielkie połacie pól oraz układ krwionośny Brochowa - tory. Tory, które zmierzają do serca Brochowa - stacji kolejowej oraz do jednej z największych stacji przeładunkowych w Europie.

Idziemy radośnie, czując się nieco pewniej, gdyż tu widać zalążki prawiechodnika. Nie możemy wyobrazić sobie jak można wracać tędy do domu o godzinie 23.00. Tu nie ma ani jednej latarni! No tak ale, kto tak nieodpowiedzialny wraca tędy do domu prawie o północy?

Docieramy do przecięcia ulicy z rzeczką Brochowianką i widzimy po jednej stronie piękne historyczne familoki, a po drugiej stronie budynki, które są zapisami przedwojennej historii, które przetrwały naloty dywanowe Wojska Radzieckiego, bo były zbyt daleko dworca.

Przystajemy i czujemy rok 1951, gdzie Brochów staje się osiedlem Wrocławia, rok 1952 gdy ta ulica nosi miano 22 lipca i wreszcie 1992 gdy Ignacy Mościcki staje się patronem tej ulicy. Widzimy, że ulica ta utraciła piękno ulicy Breslauer Strasse. Nie ma klimatu zamożnego miasteczka, nie ma przepięknych drzew wzdłuż ulicy, nie ma tamtego Brochowa, ale jest nowe prężnie rozwijające się osiedle. Idziemy ulicą osiedla, które jest drugim najchętniej zamieszkiwanym osiedlem we Wrocławiu. To sprawia, że przymykamy oczy na zniszczony chodnik, blaszane garaże i wiaty. Na ulicy pozimowe dziury, naliczymy ich 169.

Dochodzimy do serca ulicy Mościckiego oraz centrum Brochowa - Dworca Brochów. Zatrzymujemy się i słyszymy turkot pociągu. To chyba nie jest Latający Ślązak, który jadąc z prędkością 170 km/h przejeżdżał trasę z Berlina do Bytomia w 4 godziny i 25 minut. Nie to nie on, to pociąg osobowy, którym możemy w ciągu czterech minut dojechać do Dworca Głównego. Też dobrze.

Po prawej widzimy zieloną przestrzeń, która kiedyś była cmentarzem, po lewej tuż przy Dworcu cmentarz około 300 wyciętych niedawno drzew przez PKP.

Nie zatrzymujemy się lecz idziemy konsekwentnie dalej niczym Prezydent Mościcki, który miał być tylko malowanym prezydentem, a stał się wytrawnym politykiem i graczem. Nam zaś maluje się na wprost skrzyżowania Koreańskiej i Mościckiego przepiękna gospoda Zur Guten Laune, w której odpoczniemy. Niestety, to tylko widmo budynku, które stało jeszcze w roku 1939. Aż chciało by się przystanąć, zasiąść i zastanowić co będzie dalej.

Dalej to już tylko dziury w jezdni, pozostałości solidnej poniemieckiej kostki oraz rubieże Wrocławia. Tu nasza podróż dobiega końcem. Idąc polem, czujemy się niczym Prezydent Mościcki, który wraz z rządem przekraczał w 17.09.1939 granice polsko- rumuńską, po wkroczeniu wojsk radzieckich. Tu historia urywa się gwałtownie ulicą 50 bohaterów.

Kim było tych pięćdziesięciu bohaterów? Niektórzy twierdzą, że to Argonauci, którzy pod wodzą Jazona wyruszyli do Kolchidy po Złote Runo. Myślę, że to prawda, bo gdy dowiemy się ile kosztuje działka w Bieńkowicach i Zacharzycach to myślę, że tak w granicach Złotego Runa.

Drogi obywatelu Wrocławia, wyjdź z domu swego, wsiądź w autobus 114 lub 125 i przejdź wraz z Prezydentem Mościckim fragment dawnego szlaku handlowego z Krakowa do Szczecina w epoce brązu i żelaza. Warto, bo podobno gdzieś tutaj jest Złote Runo. A ty, jeśli jesteś stąd powinieneś je zdobyć.

Z obserwacji „mieszczanina”
Zdjęcia: Monika Zborowska

Z obserwacji „mieszczanina”Wtorek 04.02.2020 od godz.16.48 do 17.20  na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej.Wid...
05/02/2020

Z obserwacji „mieszczanina”

Wtorek 04.02.2020 od godz.16.48 do 17.20 na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Świdnickiej.
Widoczność dobra, nawierzchnia jezdni mokra, ciśnienie 1005 hPa, wiatr 24,75 km płn.-zach.

1. Pięć samochodów przejeżdża skrzyżowanie na czerwonym świetle.
2. Cztery samochody wjeżdżają na skrzyżowanie na gasnącym żółtym i blokują przejazd na skrzyżowaniu.
3. Jedna hulajnoga przejeżdża skrzyżowanie na czerwonym świetle.
4. Trzydzieścioro pieszych, wchodzi lub wbiega na pasy na czerwonym świetle.
5. Trzech rowerzystów jedzie po chodniku ul. Świdnickiej.

Z obserwacji „mieszczanina”Środa 29.01.2020 od godz. 7.59 do 8.29 na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Stawowej:1. Cztery s...
30/01/2020

Z obserwacji „mieszczanina”

Środa 29.01.2020 od godz. 7.59 do 8.29 na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Stawowej:

1. Cztery samochody przejeżdżają skrzyżowanie na czerwonym świetle.
2. Pięć samochodów wjeżdża na skrzyżowanie na gasnącym żółtym.
3. Czterech pieszych, w tym jeden z dwoma psami, wchodzi na pasy na czerwonym świetle.
4. Ośmiu rowerzystów przejeżdża skrzyżowanie na czerwonym świetle.
5. Jeden rower jedzie po chodniku na ul. Kościuszki.

Jesteśmy Stąd w 2020 rokuMiniony rok to dla nas trochę przerwy, sporo obserwacji, analiz i nabywania doświadczenia.To ro...
26/01/2020

Jesteśmy Stąd w 2020 roku

Miniony rok to dla nas trochę przerwy, sporo obserwacji, analiz i nabywania doświadczenia.
To rok dyskusji we własnym gronie o polityce samorządowej i Wrocławiu a także
tworzenie planu strategicznego i określenie celów na najbliższe lata.

Nasze działania pozwoliły nam na zdobycie wiedzy, umiejętności i rozeznania na arenie polityki samorządowej.
Sprawdziliśmy się w ogniu wyborów samorządowych. Niestrudzenie walczyliśmy o 60% frekwencji w wyborach samorządowych i wyborach do europarlamentu i to się ziściło w wyborach parlamentarnych w Polsce. Wierzymy, że 61,74% jest w jakiejś części również naszą zasługą.

Teraz czas pracy u podstaw. Skupiamy się w roku 2020 na komunikacji we Wrocławiu oraz na tym by nasze Miasto Wrocław było Nasze. Abyśmy pogłębiali poczucie tożsamości z Wrocławiem, oddychali czystym powietrzem i podróżowali po mniej zakorkowanych ulicach.

Zatem nasze cele na ten rok:
- edukacja zachęcająca do korzystania z komunikacji zbiorowej i indywidualnej
- poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu pieszych, rowerzystów i kierowców na drogach
- nowe rozwiązania w transporcie publicznym
- współpraca ze stowarzyszeniami i organizacjami, które działają w tym obszarze
- współpraca ze szkołami, z którymi będziemy prowadzić kampanię edukacyjną dotyczącą
transportu zbiorowego
- współpraca z Urzędem Miasta i przedsiębiorstwami, które są odpowiedzialne za transport
publiczny we Wrocławiu
- tworzenie analizy dobrze funkcjonującej komunikacji publicznej w oparciu o wzorce
rodzime oraz doświadczenia światowe.
- badania ruchu na ulicach, kultury kierowców i pieszych, monitorowanie przestrzegania
przepisów na drogach Wrocławia
- opiniowanie oraz recenzowanie życia wrocławskiego
- przybliżanie Wrocławia Wrocławianom


Jeśli jesteś osobą, która wie jak ma wyglądać idealny transport publiczny we Wrocławiu, to właśnie czas byś do nas dołączył.
Jeśli czujesz że Wrocław jest twoim miastem i chcesz go rozwijać, zmieniać dla siebie i innych to dołącz nas.
Jeśli interesujesz się polityką samorządową i chcesz się sprawdzić - dołącz do nas.

To bardzo proste. Napisz do nas lub zadzwoń, my chętnie spotkamy się właśnie z Tobą.

Oto Jesteśmy Stąd w 2020 roku.
Zaczynamy

Czy wiecie, że nigdy w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce frekwencja nie przekroczyła 60%?Dodatkowo, ...
26/05/2019

Czy wiecie, że nigdy w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce frekwencja nie przekroczyła 60%?

Dodatkowo, frekwencja wszystkich wyborów w Polsce w XXI wieku nie przekroczyła tego progu!

Pobijmy ten rekord.

Adres

Wroclaw

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Stowarzyszenie Jesteśmy Stąd umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Stowarzyszenie Jesteśmy Stąd:

Udostępnij