04/06/2026
🇪🇺 BEZ ĎALEKOHĽADU
Niekedy sa mi zdá, že ministri súčasnej vlády súťažia len o to, kto je najviac neschopný. A to je asi aj jediná vec, kde sa všetkým relatívne dobre darí. Máme suverénnu vládu. Suverénne najneschopnejšiu v histórii Slovenska. O ekonomiku a financie je potrebné sa starať ako o záhradu, teda pravidelne a systematicky. Zároveň je nutné si do ruky zobrať ďalekohľad a súčasné politiky odvíjať od potrieb hospodárstva v budúcnosti.
Predpokladám, že súhlasíte so mnou, že keď si niekto píli konár pod sebou, nemá sa čudovať, ak spadne na zem. Naša vláda to robí v jednom kuse. Tri veľmi priezračné príklady. Prvým je konsolidácia. Odmietli šetrenia na ministerstvách, výrazne navýšili dane a potom sa čudujú, prečo ekonomika nerastie silnejšie. Druhým príkladom je, že zvysoka kašľú na budúce generácie, nepodporujú vzdelávanie a potom im nejde do hlavy, prečo talent húfne odchádza zo Slovenska.
Po tretie, rozkrádajú eurofondy a následne sú prekvapení, že im mosty padajú, zdravotníctvo je o niekoľko desaťročí pozadu a chudobné regióny nedobiehajú. Keby mali ďalekohľad, hoci aj slabej kvality, takéto vlastné góly by nestrieľali. Na chvíľu si predstavme, že v budúcom roku sa podarí zostaviť proeurópsku a prodemokratickú vládu. Ktoré by mali byť najväčšie priority v ekonomickej oblasti?
Po tretie, rozkrádajú eurofondy a následne sú prekvapení, že im mosty padajú, zdravotníctvo je o niekoľko desaťročí pozadu a chudobné regióny nedobiehajú. Keby mali ďalekohľad, hoci aj slabej kvality, takéto vlastné góly by nestrieľali. Na chvíľu si predstavme, že v budúcom roku sa podarí zostaviť proeurópsku a prodemokratickú vládu. Ktoré by mali byť najväčšie priority v ekonomickej oblasti?
Mojou odpoveďou by boli tri slová (nie obyčajné): talent, investície a decentralizácia.
V 21. storočí sa ďaleko nedostaneme bez kvalitného ľudského kapitálu. Bude potrebné urobiť maximum na prilákanie talentu (vrátane tých, čo odišli) a na vytvorenie lepších podmienok pre štúdium doma.
Ficove vlády extrémne zanedbávali investície a preferovali spotrebu. Z vlastných zdrojov investujeme pramálo a z európskych veľmi neefektívne. Nehovoriac o tom, že na očiach mali len ekonomiku minulého storočia a digitalizácia či inovácie s využitím umelej inteligencie prioritou nikdy neboli.
Decentralizácia je trochu aj o spôsobe uvažovania. Po toľkých negatívnych skúsenostiach by sme mali prestať veriť tomu, že zemepán v Bratislave za nás všetko vyrieši. Bude nutné mnohé problémy riešiť skôr na úrovni regiónov, miest či obcí. Verejné služby musia ísť bližšie k občanovi. A k tomu bude treba prekopať kompetencie aj financovanie.
👉🏻Celý text si môžete prečítať, ak začnete odoberať môj newsletter: https://form.qomon.org/zdvihnute-obocie-ludovita-odora/
👉🏻 Môžete si ho vypočuť aj v podcastovej verzii: https://open.spotify.com/show/27jGal9FNb1lIvmvGH59To?si=yY_a90IlSfmqZMVnJm0ITg