29/05/2026
Aktualizácia: bývalý ruský prezident a premiér, dnes podpredseda Rady bezpečnosti Ruska Dmitrij Medvedev, vo svojom statuse potvrdil, že dron, ktorý zasiahol bytovku v Rumunsku, bol ruský. Obvinil európske štáty, že sú účastníkmi vojny a preto majú "držať hubu" ohľadne zásahu "nejakého drona". Medvedev občanom EÚ poslal priamo odkaz:
"Preto nech sa pripravia.Toto sa bude diať aj naďalej. Je vojna! A občania krajín EÚ, ktoré sú vo vojne, nemôžu spať pokojne...Takže zavrite držky. Toto sú zatiaľ len kvietočky," odkázal nám Medvedev.
Ruský útočný dron zasiahol v noci z 28.na 29.mája bytovku v rumunskom pohraničnom meste Galați, ktoré je len 11,5 km vzdialené vzdušnou čiarou od hranice s Ukrajinou (viz.mapa). Stalo sa tak počas náletu ruských dronov na Odeskú oblasť a ukrajinský prístav Reni, na druhej strane Dunaja. Rumunské stíhačky F-16, ktoré vzlietli na základe údajov na radaroch a varovania z ukrajinskej strany o masívnom nálete ruských dronov na prihraničnú oblasť, dron už nestihli zostreliť.
Okrem poškodených bytov v zasiahnutej bytovke (viz.foto), boli dronom zranené aj dve osoby, z toho jedna je tínedžer vo veku len 14 rokov.
Len pripomínam, že pred pár dňami dva ruské útočné drony zasiahli Užhorod, ktorý je rovno na hranici so Slovenskom. Prezident a vrchný veliteľ ozbrojených síl Pellegrini vtedy tvrdil, že drony boli 50 km od hranice so Slovenskom, pričom jeden z dronov dopadol v skutočnosti len cca 2 km od nej. Teraz si pozrime mapu a nakreslíme si tých 10-20 km od ukrajinskej hranice, kam na základe rumunských "skúseností", môžu pri najbližšom útoku na Užhorod, zaletieť na naše územie ruské drony. Minimálne jedno okresné mesto - Sobrance - tu nájdeme.
Vtedy pri útoku na Užhorod a zatiaľ aj teraz, po dopade ruského drona na Rumunsko, je Ficova vláda a diplomacia ticho ako voš pod chrastou. Už vieme, že Kaliňákova "vzdušná obrana" je rovnakej kvality, ako betón v prešovskej nemocnici...Veru, nie je to dobrý pocit.