04/08/2025
Čo bolo a čo bude v Leviciach
15. týždenný bicyklový pohyb VlaKu
🚲 V nedeľu nám to vyšlo a stretli sme sa na námestí, prebicyklovali 5km mestom a nakoniec našu jazdu ukončili v parku. Zišlo sa nás trochu viac ako 60, čo som úprimne nečakal, aj keď v minulosti bývala účasť aj vyššia. Naozaj chcem poďakovať
všetkým cyklistom, bicyklistom aj kolobežkárom a chodcom, že prišli. Myslím, že debaty, ktoré sme viedli neboli vôbec márne
a potvrdili sme si, že najhoršie je stavať sa do pozície vševediacich „poslancov“, čo už všetko vedia, tvrdo na tom pracujú už roky
a preto nemá zmysel sa s ľuďmi rozprávať a znovu otvárať túto tému. Osobné stretnutia potvrdili, že aj názory sa vyvíjajú v čase, vôbec to nie je uzavretá téma
a treba na jej riešenie seriózny projekt a nie rozhodnutia od stola. Určite sme sa nestretli naposledy a určite k tomu pripravíme aj serióznu besedu s odborníkmi a ľuďmi, ktorí sa téme mestskej cyklodopravy venujú dlhodobo a sú za nimi aj výsledky z realizácií z iných miest na Slovensku. Niekedy naozaj netreba vymýšľať „koleso“ a stačí sa rozhliadnuť a poučiť ako to robia inde. Najčastejšie vás trápi neprepojenosť cyklotrás, čo je riešiteľná situácia, ak by sme na to mali seriózny projekt a seriózny plán financovania na viac ako 1 rok trvania rozpočtu, no a samozrejme keby sme využili eurofondy. Ja verím, že sa to dá.
🏰 ROTUNDA a chodník k nej sa stal skutočnosťou. A to je naozaj dobrá správa! Som veľmi rád, že po tom , čo sa na to zrejme pozabudlo v projekte, resp. neboli na to financie a upozornilo sa na to verejne, mesto zjednalo nápravu, čiastočne priestor upravilo a chodník ku Kapitánskej budove aj Rotunde sa stal realitou. Je to veľmi dobré rozhodnutie.
🏃🤸⛹️♀️ MULTIFUNKĆNÉ IHRISKO I.ZŠ bude zrejme realitou - dozvedeli sme sa skvelú správu, že na výzvu z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sme dostali kladnú odpoveď potom ako
Rada partnerstva NSK našu žiadosť schválila a mesto LEVICE dostane nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 200.000 Eur. Je to veľmi dobrá správa nielen pre I.ZŠ, že po toľkých rokoch sa to konečne podarilo.
Budeme sa tešiť na realizáciu.
🏘 V stredu čaká poslancov stretnutie s PRIMÁTOROM pred Mimoriadnym MsZ zvolaným na 13.augusta. Témou má byť Družba a Verejná súťaž na osvetlenie v niektorých častiach mesta, ktorá bola ukončená. Zatiaľ nevieme aké konkrétne správy nás čakajú, zatiaľ sme neobdržali žiadne materiály k stretnutiu a tak napäto
očakávame, čo bude obsahom stretnutia. Rád sa s vami o informácie podelím, keď ich budem mať k dispozícii.
🛻 ODPADOVÝ TAXÍK je nová služba SOM LEVICE a budete si ho môcť objednať v rámci mesta na odvoz veľkoobjemného odpadu ako je napríklad nábytok, televízor alebo koberce. Ak ho nemáte ako odviezť na Zberný dvor, toto je riešenie.
Služba je dostupná v stredu a platí pre mesto aj mestské časti. Dobré, nie?
Pripomínam tiež, že KOMPOST je už pripravený k odberu a môžete si ho vyzdvihnúť v Kompostárni v utorok a vo štvrtok.
🍀 Levický Okrášľovací Spolok zvoláva na 4. september verejnosť na diskusiu o Amfiteátri, nakoľko informácia o tom, že už máme hotový projekt na rekonštrukciu Amfiteátra
sa ukázala ako nepresná, resp. mylná. Musím im za to poďakovať, že prebrali iniciatívu v tejto veci, lebo je naozaj najvyšší čas túto tému riešiť a tiež dúfam, že vedenie mesta bude na to primerane reagovať nielen účasťou. Zjednotiť sa na zámere, ako vlastne s týmto priestorom chceme naložiť, dať vypracovať kvalitný projekt, ktorý dúfajme vzíde s kvalitnej súťaže a následne vyčleniť financie na realizáciu a urobiť Verejné Obstarávanie na kvalitného realizátora naozaj trvá nejaký čas. A vzhľadom na stav Amfiteátra, čas letí naozaj rýchlo.
💬 Úver na rekonštrukciu ciest je na ceste a medzi vybranými ulicami sa vraj ocitla aj ulica Kpt. Nálepku – dovoľte mi otázku.
Nebolo by dobré špeciálne pre túto ulicu vypracovať samostatný projekt?
Taký, ktorý by riešil opakované výzvy na riešenie problémov zo strany občanov – mám na mysli problémy s parkovaním, s rýchlou jazdou, bezpečnosťou a podobne, moderným spôsobom ako to môžeme vidieť v iných mestách. Narážam na to, že veci sa nemusia riešiť iba reštriktívne, rýchla jazda sa dá vyriešiť aj spôsobom vedenia vozovky, zároveň by bolo možné vytvoriť parkovacie miesta a tak prirodzene sprejazdniť cestu,
spomaliť autá a zvýšiť bezpečnosť. Samozrejme, musia to navrhnúť odborníci, ktorí sledujú najnovšie trendy. Takto sa obávam, že vymeníme asfalt a budeme mať cestu bez výtlkov, ale problémy nám ostanú.
Ste zvedaví? Aj ja.