Ing. Matej Haško - poslanec MsZ v Leviciach

Ing. Matej Haško - poslanec MsZ v Leviciach Zástupca primátora mesta Levice od 1. januára 2023 do 31. decembra 2024

Čo bolo a čo bude v Leviciach
04/08/2025

Čo bolo a čo bude v Leviciach

15. týždenný bicyklový pohyb VlaKu

🚲 V nedeľu nám to vyšlo a stretli sme sa na námestí, prebicyklovali 5km mestom a nakoniec našu jazdu ukončili v parku. Zišlo sa nás trochu viac ako 60, čo som úprimne nečakal, aj keď v minulosti bývala účasť aj vyššia. Naozaj chcem poďakovať
všetkým cyklistom, bicyklistom aj kolobežkárom a chodcom, že prišli. Myslím, že debaty, ktoré sme viedli neboli vôbec márne
a potvrdili sme si, že najhoršie je stavať sa do pozície vševediacich „poslancov“, čo už všetko vedia, tvrdo na tom pracujú už roky
a preto nemá zmysel sa s ľuďmi rozprávať a znovu otvárať túto tému. Osobné stretnutia potvrdili, že aj názory sa vyvíjajú v čase, vôbec to nie je uzavretá téma
a treba na jej riešenie seriózny projekt a nie rozhodnutia od stola. Určite sme sa nestretli naposledy a určite k tomu pripravíme aj serióznu besedu s odborníkmi a ľuďmi, ktorí sa téme mestskej cyklodopravy venujú dlhodobo a sú za nimi aj výsledky z realizácií z iných miest na Slovensku. Niekedy naozaj netreba vymýšľať „koleso“ a stačí sa rozhliadnuť a poučiť ako to robia inde. Najčastejšie vás trápi neprepojenosť cyklotrás, čo je riešiteľná situácia, ak by sme na to mali seriózny projekt a seriózny plán financovania na viac ako 1 rok trvania rozpočtu, no a samozrejme keby sme využili eurofondy. Ja verím, že sa to dá.

🏰 ROTUNDA a chodník k nej sa stal skutočnosťou. A to je naozaj dobrá správa! Som veľmi rád, že po tom , čo sa na to zrejme pozabudlo v projekte, resp. neboli na to financie a upozornilo sa na to verejne, mesto zjednalo nápravu, čiastočne priestor upravilo a chodník ku Kapitánskej budove aj Rotunde sa stal realitou. Je to veľmi dobré rozhodnutie.

🏃🤸⛹️‍♀️ MULTIFUNKĆNÉ IHRISKO I.ZŠ bude zrejme realitou - dozvedeli sme sa skvelú správu, že na výzvu z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sme dostali kladnú odpoveď potom ako
Rada partnerstva NSK našu žiadosť schválila a mesto LEVICE dostane nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 200.000 Eur. Je to veľmi dobrá správa nielen pre I.ZŠ, že po toľkých rokoch sa to konečne podarilo.
Budeme sa tešiť na realizáciu.

🏘 V stredu čaká poslancov stretnutie s PRIMÁTOROM pred Mimoriadnym MsZ zvolaným na 13.augusta. Témou má byť Družba a Verejná súťaž na osvetlenie v niektorých častiach mesta, ktorá bola ukončená. Zatiaľ nevieme aké konkrétne správy nás čakajú, zatiaľ sme neobdržali žiadne materiály k stretnutiu a tak napäto
očakávame, čo bude obsahom stretnutia. Rád sa s vami o informácie podelím, keď ich budem mať k dispozícii.

🛻 ODPADOVÝ TAXÍK je nová služba SOM LEVICE a budete si ho môcť objednať v rámci mesta na odvoz veľkoobjemného odpadu ako je napríklad nábytok, televízor alebo koberce. Ak ho nemáte ako odviezť na Zberný dvor, toto je riešenie.
Služba je dostupná v stredu a platí pre mesto aj mestské časti. Dobré, nie?
Pripomínam tiež, že KOMPOST je už pripravený k odberu a môžete si ho vyzdvihnúť v Kompostárni v utorok a vo štvrtok.

🍀 Levický Okrášľovací Spolok zvoláva na 4. september verejnosť na diskusiu o Amfiteátri, nakoľko informácia o tom, že už máme hotový projekt na rekonštrukciu Amfiteátra
sa ukázala ako nepresná, resp. mylná. Musím im za to poďakovať, že prebrali iniciatívu v tejto veci, lebo je naozaj najvyšší čas túto tému riešiť a tiež dúfam, že vedenie mesta bude na to primerane reagovať nielen účasťou. Zjednotiť sa na zámere, ako vlastne s týmto priestorom chceme naložiť, dať vypracovať kvalitný projekt, ktorý dúfajme vzíde s kvalitnej súťaže a následne vyčleniť financie na realizáciu a urobiť Verejné Obstarávanie na kvalitného realizátora naozaj trvá nejaký čas. A vzhľadom na stav Amfiteátra, čas letí naozaj rýchlo.

💬 Úver na rekonštrukciu ciest je na ceste a medzi vybranými ulicami sa vraj ocitla aj ulica Kpt. Nálepku – dovoľte mi otázku.

Nebolo by dobré špeciálne pre túto ulicu vypracovať samostatný projekt?

Taký, ktorý by riešil opakované výzvy na riešenie problémov zo strany občanov – mám na mysli problémy s parkovaním, s rýchlou jazdou, bezpečnosťou a podobne, moderným spôsobom ako to môžeme vidieť v iných mestách. Narážam na to, že veci sa nemusia riešiť iba reštriktívne, rýchla jazda sa dá vyriešiť aj spôsobom vedenia vozovky, zároveň by bolo možné vytvoriť parkovacie miesta a tak prirodzene sprejazdniť cestu,
spomaliť autá a zvýšiť bezpečnosť. Samozrejme, musia to navrhnúť odborníci, ktorí sledujú najnovšie trendy. Takto sa obávam, že vymeníme asfalt a budeme mať cestu bez výtlkov, ale problémy nám ostanú.

Ste zvedaví? Aj ja.

Čo nového v Leviciach
09/06/2025

Čo nového v Leviciach

Siedmy týždenný pohyb VlaKu.

Kvitne vinič a prší. My lúskame materiály na Komisie a Mestskú radu, no a Verejné obstarávania vyhrávajú staré známe firmy. Prišli odpovede z Mestského úradu a blíži sa júnové MsZ. Okrem toho komisia v mestskej časti Malý Kiar a predstavenie návrhu VZN.
Branislav Becík sťahuje svoj škandalózny návrh na ukradnutie školských pozemkov. Konferencia o AI. Hokejový štadión z minulého storočia. MDD o týždeň neskôr na námestí a Historická promenáda počas víkendu. No a v športovej aréne Majstrovstvá Slovenska v tanečných športoch.

Vyzerá to, že vlak v júni uháňa plnou rýchlosťou.

Ozaj ... a máme nové KASÍNO 🤷‍♂️

🌳 dozvedeli sme sa, že Verejné obstarávanie na revitalizáciu Hradného parku vyhrala firma, za ktorou stojí ten istý človek, ktorý stojí za firmou, ktorá nemá doteraz dokončené kolaudačné nedostatky na Židovskej škole. Tiež stojí za firmou, ktorá mala veľké problémy pri rekonštrukcii hradnej studne, až bola nakoniec vymenená. Za firmou, ktorá mestu Levice roky účtovala za vypnutie/zapnutie rozvádzača pri údržbe osvetlenia 300€ namiesto 5€ a aj to priznala. A stojí aj za firmou, čo má neustále problémy s kosením v meste. Jeho firmy ku dnešnému dňu dlžia mestu na daniach a aj Slovenskej republike. Môže takáto firma dostať Certifikát partnera verejného sektora?

Je to minimálne zaujímavé a my sa budeme pýtať, ako je toto vôbec možné a či toto je naozaj záruka revitalizácie Hradného parku osvieteným a skúseným realizátorom.

🌐 konferencia o kybernetickej bezpečnosti a umelej inteligencii sa dotkla aj samospráv. Zatiaľ, čo súkromný svet investorov nespí a masívne napreduje pomocou AI, vlády aj samosprávy sú na chvoste tohoto vlaku. Avšak už aj na Slovensku máme príklady miest, kde na tento vlak naskočili a smerujú k lepšej, efektívnejšej a rýchlejšej agende pre svojich obyvateľov. Levice by nemuseli byť výnimkou, len sa AI prestaňme báť, začnime sa s ňou kamarátiť. A vôbec to nemusí byť drahé, naopak zlacní to našu prevádzku a ostanú nám financie na iné, dôležité veci. .... veď, prečo iné by to robili tí druhí ? :)

🧭 pripravili sme VZN, ktoré umožní znovu zaradiť 4 vyradené športové kluby do hry o dotácie. Sme presvedčení, že boli vylúčené neprávom, po administratívnej chybe a aj po porušení VZN. Ctíme si zákonnosť, ale jednostranný pohľad, kde hľadáme chyby na jednej strane a pri tej druhej si zakrývame oči pred realitou nie je správna cesta. Spravodlivosť by nemala byť formálna, ale skutočná. Tento náš návrh prináša zákonné riešenie tejto situácie a verím, že po odhodení emócií sa poslanci na júnovom MsZ rozhodnú ho podporiť. Ja sa snažím urobiť maximum a osobne vysvetľujem detaily VZN na 10-tich komisiách tento aj budúci týždeň.Ďalšie kroky musí urobiť pán primátor.

✌️ župan Becík stiahol svoj škandalózny návrh na "výmenu" pozemkov stredných škôl za súkromný penzión v Radave postavený "z tých" europeňazí od PPF. Potvrdilo sa tým správne hlasovanie PROTI poslankýň Bajo-Holečkovej a Števkovej. Poslanci Krtík a Szalma hlasovali ZA a tak vyvstáva otázka, či boli zámerne zavádzaní alebo prečo vlastne hlasovali tak, ako hlasovali? Vysvetlenie by určite pomohlo.

🏒⛸️🥅 hokejový štadión sa nachádza v stave, ktorý určite nie je pýchou mesta. Vyžaduje rekonštrukciu a už v najbližších dňoch sa dozvieme, či bolo mesto úspešné so svojou treťou žiadosťou na výmenu chladiaceho zariadenia. Ale to by mal byť iba začiatok, nie splnená jedna úloha, ktorá bude zároveň posledná. Veď vymaľovať a vymeniť batérie zase toľko financií nevyžaduje.

🃏 v Leviciach máme nové KASÍNO, na železničnej stanici. Súhlas udelil pán primátor v súlade so zákonom. Zaujímavá je zmena postoja mesta, ktoré v minulosti chcelo súhlas pre KASÍNO od poslancov, avšak po zistení, že by to zrejme neprešlo, bol návrh stiahnutý. Teraz už tento súhlas od poslancov nechcelo a KASÍNO povolilo.

☝️Levice tento rok oslavy MDD spojili s oslavou súkromnej spoločnosti. Prečo nie, program bol skvelý, prišli ľudia z celého okresu a vlastne pri žalostnom rozpočte MsKS sa niet čomu diviť, že hľadajú alternatívne riešenia.
V športovej aréne prebiehajú (ešte aj v pondelok) MS Slovenska v tanečných športoch. Mal som tú česť a bol som ohúrený. Nechápem ako niekto môže v Komisii športu a aj mimo nej polezimovať o tom , či je tanec šport. No určite je, a teda nie hocijaký, veď choďte sa pozrieť.
Rovnako však nerozumiem prečo má tanec iné, drahšie prenájmy ako ostatné športy? Tento dvojitý meter je hanba.

Historická promenáda sa stáva miestom, ktoré svojou atmosférou a vďaka skvelým ľuďom v LOS, oslovuje stále viac ľudí. Minulý aj tento rok bojovali s počasím, ja im však úprimne držím palce. Vydržte to, prosím a o rok opäť vo frakoch a cylindroch!

Budúci týždeň sa stretnú komisie a bude aj Mestská rada v novom zložení, už bez mojej účasti, nakoľko som bol odvolaný. Ale bude to aj tak zaujímavé. No a dnes, v pondelok 9.6. sa otvárajú obálky a dozvieme sa meno víťaza realizátora Schoellerovho parku.

Tiež ste zvedaví?
Napíšte.

Vladimír Kuny zhodnotil stav zimného štadióna
04/06/2025

Vladimír Kuny zhodnotil stav zimného štadióna

SOMka maká, aby sme to v Leviciach mali krajšie.
27/05/2025

SOMka maká, aby sme to v Leviciach mali krajšie.

V športovej hale ešte je čo vylepšiť
22/05/2025

V športovej hale ešte je čo vylepšiť

Mestská olympiáda materských škôl dnes v športovej hale. Moderoval Ervin Szalma, a to je vždy zážitok, ale hlavnú rolu hrali deti... a vyhrali všetci, tak ako to má na olympiádach byť.

Mne zatiaľ v hlave fičí :
- klimatizácia v hale
- zfunkčniť vzudochotechniku
- nájsť adekvátny a dôstojný priestor pre bufet
- zmodernizovať toalety
- vyriešiť statiku strechy, aby uniesla fotovoltiku
- spracovať energetický audit budovy
.. je toho veľa, čo treba urobiť

02/05/2025

Zopár noviniek z posledného zastupiteľstva

Na bicykli aj bez doživotnej renty
01/05/2025

Na bicykli aj bez doživotnej renty

24/04/2025

Predsa sa to podarilo!

25/03/2025

Address

Levice
93401

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Ing. Matej Haško - poslanec MsZ v Leviciach posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share