20/12/2022
13.12. v utorok sa konalo 1. zasadnutie poslancov MsZ. Predchádzalo mu pracovné stretnutie poslancov s primátorom. Dohodli sa obsadenia komisií členmi neposlancami, obsadenia členov mestských výborov.
Hlavou témou i na rokovaní zastupiteľstva boli dane a poplatky. Nielen naše mesto ale všetky obce a mestá na Slovensku čakajú ťažké roky a nedostatok financií v ich rozpočtoch spôsobených výpadkom príjmu z podielových daní od štátu. Nikto nedokáže špecifikovať konkrétnu sumu ale je možné hovoriť o státisícoch eur.
Vždy je nepopulárne ak sa dane a jednotlivé poplatky zvyšujú. Pri dani z nehnuteľnosti ( hl. byty, rodinné domy ) sa zvýšila ročná sadzba o 0,10 € na 1 m2, pri byte s rozlohou 70 m2 bude nárast asi o 7€.
Poplatok za komunálny odpad sa zvýšil z 32,50 € na 48 € teda o 15,5 €. Občania, ktorí dosiahnu vek 65 rokov do konca kalendárneho roka budú mať úľavu 30%, čiže budú platiť za odpad takú sumu ako doteraz. Téma odpadu je veľmi obšírna, budem sa jej venovať v samostatnom príspevku, chcem teraz len povedať, že mesto nie je ten subjekt, u ktorého končia príjmy z tohto poplatku, musí sa podriadiť odpadovej politike štátu a konať tak, aby výška poplatku bola čo najnižšia.
Zvyšuje sa aj poplatok za stravu v škôlkach a školách, kde sa pri súčasnom zvyšovaní cien potravín za doterajšie sumy nedá variť strava v predpísanej kvalite. Zvýšenie poplatku sa samozrejme bude týkať aj všetkých zamestnancov školských zariadení mesta.
Mesto bude fungovať zatiaľ v rozpočtovom provizóriu tzn., že mesačne môže minúť 1/12 rozpočtu predchádzajúceho roka. Rozpočet mesta sa bude schvaľovať až po jeho zodpovednej príprave, hlavný ekonóm mesta Robo Mozolič a členovia finančnej komisie budú mať v januári čo robiť. Ja osobne očakávam od mesta jasný návrh, v akých položkách bude šetriť mesto, čo všetko bude treba obmedziť. Z pohľadu nielen financií bude budúci rok neskutočne náročný...
V Záhoráku je článok o vianočnej výzdobe Senice, dočítal som sa, že inštalácia výzdoby stála 2150 €, čo nie je suma, ktorá by mesto mala zruinovať, ľudia sa chcú aspoň počas vianočných sviatkov stretnúť a užiť si čaro Vianoc aj pri dobrom punči alebo varenom vínku.
Na námestí pribudol nový betlehem, čitateľ si má nájsť jeho cenu (ak ho zaujíma) na stránkach mesta. Nemusí, viem ju, mesto zaň, i keď je to iste kvalitné dielo, zaplatilo 16 500€ !!! To je skoro rovnaká suma, akou bola podporená ročná činnosť športových organizácií v rámci malých projektov z fondu PRO Senica.....
Stačí.
Venujme sa radšej svojim najbližším, priateľom, užívajme, pokiaľ je to možné čaro Vianoc, teším sa na rozprávky a pohodu pri ozdobenom stromčeku.
Želám Vám všetkým pevné zdravie, pokojné vianočné sviatky a budúci rok nech je lepší, aspoň čo sa týka vzťahov medzi ľuďmi, ako ten končiaci.