25/05/2026
⛱️ IDE LETO, NECHCETE CHATU?
👆 Tak rýchlo napíšte do Slovenského vodohospodárskeho podniku. 😉 Alebo rovno Tarabovi, pod ktorého spadá. Teraz tam totiž idú chaty “na dračku” a možno nejakú prenajmú aj Vám. A nielenže prenajmú, výhľadovo až na 20 rokov, ešte vám ju aj zrekonštruujú a prípadne aj predajú! Že ste o tom nepočuli? Asi nepatríte medzi zopár šťastlivcov…
➡️ O čo ide: Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) uzavrel 21. mája dve dlhoročné nájomné zmluvy spolu na 5 chát. Dve chaty sú v lukratívnej turistickej lokalite Piesok v Modre, rodisku Tomáša Tarabu a ďalšie tri vo vyhľadávanej rekreačnej zóne pri vodnej nádrži Buková.
🤦♂️ Obe zmluvy sú ako cez kopirák, chaty v Modre sa prenajali pre fyzickú osobu a na Bukovej pre súkromnú spoločnosť. Nájom na dobu 10 rokov s možnosťou jeho predĺženia o ďalších 10 rokov, každá za nájomné 2000 eur ročne, len ťažko vypovedateľné, dokonca s povinnosťou SVP zabezpečiť ich rekonštrukciu. Zmluvy napokon nevylučujú podnájom nehnuteľností. Kto by takéto zmluvy nechcel? Majú jedinú chybu, nemajú pre SVP žiadnu ekonomickú logiku. Naopak, chaty bude musieť rekonštruovať z vlastného, pričom ich musí prednostne ponúknuť na predaj práve nájomcom.
❓ Vedeniu SVP nevadilo, že interný útvar podniku mal vyjadriť nesúhlas s uzavretím nájomnej zmluvy na chaty pri Bukovej, k čomu disponujeme dokumentom? V ňom sa konštatuje nesúhlas s prenajatím chát na komerčné účely. Chaty sú využívané zamestnancami SVP, rybármi, ako aj na sezónny prenájom verejnosti, pričom o prenájom je záujem a termíny majú byť vždy obsadené. Ale koho by to trápilo, všakže.
🛑 Pochybnosti vzbudzuje aj spôsob výberu nájomcov. Podľa verejne dostupných informácií nebol zámer štátneho podniku uzavrieť nájomné zmluvy, naviac v takom veľkorysom znení, nikde verejne inzerovaný. Existuje iba interný dokument SVP s viac ako 140 položkami, označený ako zoznam “dubiózneho” majetku. Preto je otázne, ako sa nájomcovia o možnosti uzavrieť takéto pre nich výhodné zmluvy dozvedeli,
‼️ Uzatváranie takýchto pre štátny podnik absurdne nevýhodných zmlúv, ako aj netransparetný výber nájomcov, považujeme za neakceptovateľné a neobhájiteľné. Pripomíname, že minister Tomáš “bez káuz” Taraba sa včera jasne prihlásil k zodpovednosti za všetkých nominantov, vrátane štátnych podnikov. Požadujeme okamžité pozastavenie uzatvárania takýchto zmlúv ako aj bezodkladné odvolanie ministra Tarabu zo strany premiéra F**a, a to bez ohľadu na prebiehajúcu koaličnú ruvačku o fleky v rezorte.