22/04/2026
OSLAVA 3️⃣0️⃣. VÝROČIA VZNIKU MESTSKEJ POLIKLINIKY 🏥
Zdravotníctvo má v Šuranoch bohatú históriu a prvé ambulancie začali v budove bývalého Okresného národného výboru (v sídle súčasnej Mestskej polikliniky) vznikať už po roku 1960.
Ďalším významným míľnikom bol rok 1992, keď sa 1. januára 1992 poliklinika odčlenila delimitáciou od OÚNZ Nové Zámky a stala sa samostatným právnym subjektom na čele s prvou riaditeľkou MUDr. Júliou Hlavatou. Oficiálny názov bol Poliklinika Šurany.
Poliklinika fungovala v tom čase ako regionálny celok so 430 zamestnancami a patrili k nej všetky zdravotné strediská v regióne Šuriansko, konkrétne v obciach Bánov, Komjatice, Veľký Kýr, Podhájska, Trávnica, Maňa, Hul, Dolný Ohaj, Bardoňovo a Bešeňov.
Poliklinika získala aj budovu v Trávnici, ktorá dovtedy slúžila ako vysunuté pracovisko interného oddelenia OÚNZ Nové Zámky. Bol v nej zriadený Odborný detský liečebný ústav, kde sa liečili deti s atopickým ekzémom a dermorespiračným syndrómom s pôsobnosťou pre celé Slovensko. Liečba prebiehala formou balneoterapie detí v termálnej vode v Podhájskej, kde boli vyhradené priestory s vaňami. Liečba bola pre nerentabilnosť v roku 2012 ukončená.
Poliklinika zároveň poskytovala LSPP pre dospelých (lekárska služba prvej pomoci), LSPP pre deti a dorast a zubnú LSPP až do roku 2018.
Koncom roka 1994 sa začali od polikliniky odčleňovať obvodné zdravotné strediská v okolitých obciach a delimitáciou prešli do súkromnej praxe.
Poliklinika sa tak stala samostatnou so svojimi ambulanciami a odborným detským liečebným ústavom, kuchyňou, práčovňou a dopravnou zdravotnou službou. Prevádzka kuchyne a práčovne bola v roku 2012 delimitovaná do mestskej organizácie Domova Jesienka. Dopravná zdravotná služba bola prevádzkovaná poliklinikou do roku 2020, odvtedy ju prevádzkuje súkromný subjekt, ktorý má v poliklinike prenajaté priestory.
Legislatívne zmeny v roku 1996 umožnili prostredníctvom vtedajšieho Fondu národného majetku Slovenskej republiky pričleniť polikliniku k mestu Šurany. Najväčšiu zásluhu mala na tom vtedajšia riaditeľka MUDr. Júlia Hlavatá a vtedajší primátor Mesta Šurany Jozef Šutka.
1.4.1996 sa tak mesto Šurany stalo zriaďovateľom Mestskej polikliniky a v tejto forme funguje dodnes už vyše 30 rokov.
Za posledných 10 rokov bolo v Mestskej poliklinike ošetrených spolu 1 782 302 pacientov, čo predstavuje ročný priemer takmer 180-tisíc pacientov.
Na oslave okrúhleho výročia vzniku Mestskej polikliniky sa zúčastnili zamestnanci polikliniky spolu s riaditeľom Martinom Detvajom a odborným zástupcom Mestskej polikliniky Jánom Bernátom, vedenie mesta Šurany na čele s primátorom Marcel Filaga a zástupkyňou primátora Miroslavou Zahorákovou, poslanci a poslankyne Mestského zastupiteľstva, riaditelia zdravotných poisťovní, riaditelia a riaditeľky mestských organizácií a ďalší protokolárni hostia.
Pozvanie na túto slávnosť prijali aj minister zdravotníctva SR Kamil Šaško a poslanec NR SR Zdenko Svoboda.
Pán minister vystúpil s príhovorom, v ktorom ocenil komplexnosť projektu Regionálneho centra integrovanej starostlivosti spájajúceho energetickú efektívnosť, bezbariérový prístup, modernizáciu priestorov polikliniky a zahŕňajúceho okrem zdravotníckej starostlivosti aj službu včasnej intervencie pre rodiny s deťmi. „Tým spájate zdravotnú a sociálnu starostlivosť a ste určitým príkladom toho, ako by to malo vyzerať na čo najviac miestach Slovenskej republiky. A za to vám chcem úprimne poďakovať,“ povedal Kamil Šaško a dodal: „Poliklinika ako je tá vaša je základným prvkom stability mesta aj regiónu.“
Primátor mesta Marcel Filaga vo svojom príhovore povedal, že "otázku zdravia obyvateľov považuje vedenie mesta za prioritu, a preto s veľkou zodpovednosťou pristupuje k jej ďalšiemu rozvoju a skvalitňovaniu zdravotníckych služieb nielen pre obyvateľov nášho mesta, ale aj pre 50 tisíc potenciálnych pacientov zo spádového územia.“ Ako dodal, "míľnikom v ďalšej ceste je projektový úspech mesta Šurany, ktoré získalo nenávratný finančný príspevok vo výzve Podpora poskytovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti v rámci budovania regionálnych centier integrovanej starostlivosti (RCIS). V rámci tohto významného projektu, obrazne povedané, omladne, skrášli sa a celkovo zmodernizuje práve naša Mestská poliklinika.“
Výzvu vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva SR ako sprostredkovateľský orgán a nenávratný finančný príspevok pre žiadateľa v maximálnej výške 2 898 386 eur je hradený z Programu Slovensko a zo štátneho rozpočtu SR.
Pri zrode Mestskej polikliniky stál aj lekár Ján Bernát, jej bývalý riaditeľ a súčasný odborný zástupca Mestskej polikliniky. Vo svojom príhovore povedal, že "úspešné fungovanie šurianskej Mestskej polikliniky potvrdilo a potvrdzuje, že pokiaľ je mesto ústretové, je tento projekt životaschopný.“
Toto je práve prípad Šurian, kde zostala z pôvodných piatich miest s vlastnými poliklinikami už len táto jediná poliklinika v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktorá je zároveň veľkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti s 28 vlastnými ambulanciami, v ktorých zamestnáva vlastný zdravotnícky personál.
S príhovorom vystúpil aj riaditeľ Mestskej polikliniky Martin Detvaj, ktorý svoj príhovor zakončil slovami "buďme hrdí na to, čo sa nám v Mestskej poliklinike podarilo dosiahnuť a pracujme naďalej na tom, aby sme tento, na slovenské pomery unikátny, model poskytovania zdravotnej starostlivosti zachovali aj pre budúcu generáciu".
Oslava 30.výročia vzniku Mestskej polikliniky predchádza začiatku rekonštrukcie polikliniky v rámci budovania Regionálneho centra integrovanej starostlivosti, preto riaditeľ Mestskej polikliniky spolu s primátorom mesta Šurany požiadali požiadali lekárov, sestry aj pacientov o trpezlivosť počas rekonštrukcie hlavnej budovy, čo sa môže prejaviť určitým diskomfortom. Vyslovili však presvedčenie, že zrekonštruovaná poliklinika prinesie pozitívny efekt ako pacientov, tak aj pre personál jednotlivých ambulancií.
Dôstojný ráz oslavy podčiarklo hodnotné vystúpenie Heleny Farkašovej, Gabriely Malíkovej a Evy Haluzovej zo Základnej umeleckej školy Tibora Sládkoviča v Šuranoch. Za nevšedný umelecký zážitok im minister Šaško prišiel osobne poďakovať.
O občerstvenie a výzdobu sály sa postarali pedagógovia a žiaci Strednej odbornej školy gastronómie a služieb v Šuranoch.
Mesto Šurany venovalo Mestskej poliklinike k 30. výročiu vzniku príspevok 10 000€, za ktorý nášmu zriaďovateľovi ďakujeme.