Consulate of the Slovak Republic to Texas

Consulate of the Slovak Republic to Texas Welcome to the Consulate of the Slovak Republic in Dallas, Texas. Welcome to the Honorary Consulate of the Slovak Republic in Dallas, Texas.
(7)

Operating as usual

Welcome, Ambassador Javorcik.
01/14/2021

Welcome, Ambassador Javorcik.

We are thrilled to welcome the new Slovak Ambassador to the US, Radovan Javorčík 🇸🇰 🇺🇸

His US mission comes directly after several years of leading the Slovak Permanent Representation to NATO in Brussels, picking up where he left off - continuing to build relations with one of our most important Allies.

Prior to kicking off his mission with the first round of meetings with partners, Ambassador Javorčík began his post with a symbolic message: paying homage to Štefan Osuský, a Slovak - American diplomat who played an influential role in the establishment of Czechoslovakia in 1918 at The Oak Hill Cemetery of Washington, DC.

Taking inspiration from Osuský´s legacy of a lifelong commitment to freedom, democracy and rule of law - we are looking forward to working with Ambassador Javorčík in promoting these values while fulfilling our mission. #welcome

#SlovakiainUS

Kojšovská Hoľa above the village of Zlatá Idka, located about 30 minutes away from Košice, is a great spot for nature lo...
01/14/2021
Winter fairytale nature close to Košice

Kojšovská Hoľa above the village of Zlatá Idka, located about 30 minutes away from Košice, is a great spot for nature lovers and sports enthusiasts. Check it out in the gallery below.

A popular place for sports enthusiasts.

American Jeremy Hill's first Christmas in Slovakia was marked by some devastating news, but a trip to the Christmas mark...
01/12/2021
How “artery-clogging” Slovak Christmas delicacies brought an American back to life

American Jeremy Hill's first Christmas in Slovakia was marked by some devastating news, but a trip to the Christmas markets helped lift his spirits. Understanding that this Christmas will be like no other in recent memory due to the ongoing pandemic, Hill wanted to share this special podcast with fellow readers of The Slovak Spectator. Have a listen!

Listen to Jeremy Hill recount his very first Christmas in Slovakia, when he rediscovered the healing magic of the holiday season.

01/12/2021
Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA

Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA

Informácia pre cestujúcu verejnosť:

Podľa informácií viacerých amerických spravodajských portálov, Federal Bureau of Investigation (FBI) nevylučuje v dňoch spojených s inauguráciou nového amerického prezidenta Joea Bidena 20. januára 2021 protesty vo všetkých 50 hlavných mestách štátov USA, ako aj vo Washingtone, D. C.

V nadväznosti na uvedené vyzývame štátnych občanov Slovenskej republiky, aby sa vyhli miestam možných protestov, sledovali miestne spravodajstvo, rešpektovali pokyny orgánov verejnej moci a bezpečnostných zborov, a v prípade potreby kontaktovali políciu na telefónnom čísle 911.

Cestujúca verejnosť môže využiť službu bezplatnej registrácie pred cestou do zahraničia na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

V prípade, ak sa štátni občania Slovenskej republiky ocitnú v núdzi alebo krízovej situácii, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone, D. C. je dostupné na pohotovostnom mobilnom čísle +1 (202) 361 6298 a Generálny konzulát Slovenskej Republiky v New York City na pohotovostnom mobilnom čísle +1 646 707 6848. K dispozícii je aj číslo diplomatickej služby na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v Bratislave +421 2 5978 5978.

Great program to tune into.
01/11/2021

Great program to tune into.

The Slovak American Society of Washington, DC
presents "The National Czech & Slovak Museum & Library in 2021," at 6 p.m. CDT Tuesday, January 12.

In this live interactive presentation, Curator Stefanie Kohn will give participants an inside look at current exhibits and a sneak peek into future ones. Librarian Dave Muhlena will provide an in-depth look into the library’s collections and discuss the services provided by library staff. President & CEO Dr. Cecilia Rokusek will discuss how the NCSML has survived three major disasters in the past 12 years, and how change came much earlier than anticipated.

Register here: https://bit.ly/35ouQL6

Bravo!
01/09/2021

Bravo!

Another milestone reached for the Slovak company MultiplexDX International - extending their portfolio of RT-PCR tests with a complete novelty: their new test can distinguish the British SARS-CoV-2 B.1.1.7 mutation via a positive signal in RT-PCR analysis.

At the moment, the sensitivity of the test reaches 90%, their team is still working on new improved versions with even higher sensitivity. Constantly pushing the boundaries in the fight against #COVID19. 🙏

📸 Company's CEO Pavol Čekan and Slovak Health Minister Marek Krajčí announcing the news. Via - MultiplexDX International

#goodideaslovakia

Slovakia.travel
01/06/2021

Slovakia.travel

Arrival of the Three Magi is usually widely celebrated all across #Slovakia with marches, processions or Epiphany plays. Nowadays a public #holiday ending a festive period for Western Christians, #Epiphany is also a #ChristmasEve to Christian Orthodox believers.

The staff at the Slovak mission to NATO just said goodbye to their outgoing Ambassador, and we say welcome to the United...
01/04/2021

The staff at the Slovak mission to NATO just said goodbye to their outgoing Ambassador, and we say welcome to the United States, Mr. Ambassador. 🇺🇲🇸🇰

Ambassador Radovan Javorčík became the newest Ambassador of the Slovak Republic to the United States after spending four years in Brussels.

Všetko dobré, pán veľvyslanec!

Po takmer 4️⃣ rokoch v Bruseli 🇧🇪 je dnes posledný pracovný deň veľvyslanca Radovana Javorčíka na našej 🇸🇰 delegácii pri NATO. 🔚 Transatlantické puto však ostane pevne zachované, keďže veľvyslanec Javorčík sa sťahuje do USA 🇺🇸.

Počas svojho vyslania zažil niekoľko summitov Aliancie, rokovaní ministrov zahraničných vecí aj obrany a dôležitých 🔝 rozhodnutí vrátane vstupu Čiernej Hory 🇲🇪 a Severného Macedónska 🇲🇰 do NATO.

Pán veľvyslanec, ďakujeme za Vaše vedenie a cenné rady - bolo pre nás cťou a potešením s Vami pracovať. Prajeme Vám veľa ďalších úspechov! 🍀 A snáď aj Vy budete na nás spomínať (len) v dobrom 🙂

#MySmeNATO #WeAreNATO

📸 Archív SD NATO, #NATO

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ministerstvo obrany Slovenskej republiky Zahraničná politika sa nás týka

Congratulations, to Petra Vlhova, our Snow Queen.
01/03/2021

Congratulations, to Petra Vlhova, our Snow Queen.

Here we are again!👏💪
I didn’t think it could happen when i was going down on the slope in second round cause i did some mistakes and in my head it was just a mess, but then I crossed the finish line, I looked up,saw the green color💚 and I knew i made it!
I’M THE SNOW QUEEN for the second time in my career...I wanna also congrats to you girls @michellegisin and @liensberger.katharina for this results, good job😉
📸 @agencezoom

#uniqa #ski4uniqa #nikejetipovanie #rauchjuices #makeyourdayahappyday #audi #adidas #anotherbestday #bandofheroes #minerfin #kronreal #jasna #orangeslovensko #dukla #reusch #komperdell #enervitsport #humantecar #kovovlha #redoxslovakia #pierrebaguette #extremewinterequipment #sportmanagementcompany
#ortholabsport #bugs #desmotec #humantecar #baitaortler #ladurns #rosskopfmontecavallo #zsl

We would like to wish you a happy and prosperous New Year2️⃣0️⃣2️⃣1️⃣, may it be filled with health and happiness. 🍾🎉
01/02/2021

We would like to wish you a happy and prosperous New Year2️⃣0️⃣2️⃣1️⃣, may it be filled with health and happiness. 🍾🎉

Šťastný nový rok! 🍾

Here's to hoping it will be a more prosperous, happier and, most importantly, safer year for everyone!

#SlovakiainUS

Slovakia.travel
12/19/2020

Slovakia.travel

One of the most photogenic peaks in #Slovakia, impressive Veľký Rozsutec, belongs to highlights of Malá Fatra - región. What about to add a trip there to your to-do list?

From today's visit of the Slovak President Zuzana Čaputová with Pope Francis in Vatican City.
12/14/2020

From today's visit of the Slovak President Zuzana Čaputová with Pope Francis in Vatican City.

Je mi cťou odovzdať vám pozdravy od pápeža Františka na Slovensko. Sme jeho srdcu blízki, váži si nás a myslí na nás aj v týchto ťažkých časoch. Odkazuje nám, že máme vydržať, bojovať a hlavne držať spolu. Jeho slová počas nášho osobného rozhovoru boli nesmierne upokojujúce. Boli to slová zmierenia a nádeje.

Jednou z tém, o ktorej sme spolu hovorili, sú prehlbujúce sa rozdelenia v spoločnosti. Veľmi oceňujem postoje pápeža, ktorý sa dlhodobo zastáva chudobných, sociálne slabých, ľudí v núdzi. Je veľkou inšpiráciou počúvať jeho slová o tom, aká dôležitá je láska voči každému jednému človeku bez rozdielu.

So Svätým Otcom nás spája presvedčenie, že jednou z najdôležitejších úloh, ktorá pred nami dnes stojí, je zjednotiť naše spoločnosti, upokojiť ľudí, spojiť naše krajiny, ukázať, že v časoch naozajstného ohrozenia vieme odložiť spory, spolupracovať a vrátiť sa k základným hodnotám lásky k blížnym.

......

(Audiencia u pápeža bola na jeho žiadosť bez rúšok. Pre jeho ochranu sme však boli všetci otestovaní.)

Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA
12/09/2020

Slovenské veľvyslanectvo v USA / Slovak Embassy in USA

Being immensely proud of all #Slovak women, the addition of #President Zuzana Čaputová to the #Forbes list of 100 most influential women in the world has a particularly special meaning.

☑️ Slovakia´s both youngest and first female president
☑️ vowing to fight corruption and impunity
☑️ influential voice in supporting democracy and rule of law

Full profile by Forbes ➡️ https://bit.ly/3n7csO0.

Definition of leading by example. 🇸🇰

📸 Zuzana Čaputová

Slovakia.travel
12/06/2020

Slovakia.travel

It is a hard year for everyone and we all deserve a reward. St. Nicholas knows a lot about it. We bet he comes this time again so don't forget to clean your boots up.

One of the best things about Slovaks is that they continually plan trips to the mountains. They are always going for hik...
12/02/2020
Slovaks: Getting the most out of life (from our archive)

One of the best things about Slovaks is that they continually plan trips to the mountains. They are always going for hikes, spending weekends at cabins, picking mushrooms, collecting berries, and having picnics, writes Matt Reynolds.

An unusual Spectacular Slovakia trip to Banská Štiavnica and to the High Tatras, some of the country's top tourist sites.

Hike to the peak above one of the oldest towns in Slovakia that breathes history with the adventurous VaGa Agency.
12/01/2020
The good old days: Zobor

Hike to the peak above one of the oldest towns in Slovakia that breathes history with the adventurous VaGa Agency.

Hike to the peak above one of the oldest towns in Slovakia that breathes history.

Slovak film Správa (The Report) tells the story of two Jews who fled Auschwitz in order to report the brutality and mass...
11/27/2020
People have forgotten what Nazism resulted in

Slovak film Správa (The Report) tells the story of two Jews who fled Auschwitz in order to report the brutality and mass murder that was happening there. Find out more about Slovakia's official candidate for the Oscars.

The Slovak director has filmed the story of Auschwitz camp refugees Alfréd Wetzler and Rudolf Vrba.

To help small local producers negatively affected by the pandemic, non-profit organization Aliancia Stará Tržnica (AST) ...
11/26/2020
Where to buy locally produced Christmas presents in Bratislava

To help small local producers negatively affected by the pandemic, non-profit organization Aliancia Stará Tržnica (AST) has partnered with other notable organizations to make Bratislava's old market hall available to local producers in the run-up to Christmas.

The old market hall Stará Tržnica will host more than one hundred craft producers of food, design and more.

A walk in nature is within anti-epidemic rules, but only if you stay out of residential areas. Here are five tips for ou...
11/25/2020
Five tips for outings in Bratislava during the lockdown

A walk in nature is within anti-epidemic rules, but only if you stay out of residential areas. Here are five tips for outings in Bratislava during the lockdown.

The end of the world is just a few kilometres from Bratislava.

The highest point of Pustý castle in Zvolen has been made accessible to the public. The reconstructed tower came into be...
11/23/2020
Castle tower in Zvolen open for visitors

The highest point of Pustý castle in Zvolen has been made accessible to the public. The reconstructed tower came into being in the second half of the 12th century and it is the oldest stone construction at the castle.

Reconstruction should continue next year.

🍾💪👏🇸🇰
11/23/2020

🍾💪👏🇸🇰

And how is your weekend going?

Congrats to #Slovakia's Petra Vlhová on winning two slaloms in two days in Finnish Levi, clinching her 5th consecutive slalom victory. 🙌
#weloveskiing #petravlhova 🇸🇰

Marta Bozalková's home is carved into a rocky cliff. Located in the village of Brhlovce, her home - and several of her n...
11/22/2020
Brhlovce: At home in a rock (from our archive)

Marta Bozalková's home is carved into a rocky cliff. Located in the village of Brhlovce, her home - and several of her neighbors’ - attracts so much attention that she has turned it into a museum.

The rock dwellings are Brhlovce’s main attraction.

Along the Váh River, several romantic castle ruins are located. Once, they were proud and strong protectors, hidden in b...
11/21/2020
Wind of Change: Tematín

Along the Váh River, several romantic castle ruins are located. Once, they were proud and strong protectors, hidden in beautiful scenery, witnesses of many battles. Explore these wondrous ruins with the VaGa Agency.

On the way to Tematín castle, Piešťany will greet you from afar and invite you for a visit.

Huge congratulations to Petra 🇸🇰💪👏
11/21/2020

Huge congratulations to Petra 🇸🇰💪👏

Gratulujeme Petra Vlhova k prvému miestu v úvodnom ženskom slalome nového ročníka Svetového pohára v alpskom lyžovaní a k druhému víťazstvu vo fínskom Levi 🇫🇮, kde porazila svoju silnú súperku Mikaelu Shiffrinovú! 🙂

Ďakujeme Peťa! 🤗 Nech túto sezónu ešte veľa krát potvrdíš, že šport a #Slovensko je #DobryNapad 💡

#GoodIdeaSlovakia 🇸🇰❤️

The colourful autumn season has descended on Dolná Krupá, a well-known village with several tourist attractions, includi...
11/20/2020
Soak up the autumn atmosphere in a park near Trnava

The colourful autumn season has descended on Dolná Krupá, a well-known village with several tourist attractions, including a manor house and its surrounding park.

It looks like a scene from a fairy-tale.

The region of Spiš surrounding Spiš Castle is well-known for the frequent early morning mist in autumn. At higher altitu...
11/19/2020
Castle emerging from mist. Look at the beauty of autumn nature

The region of Spiš surrounding Spiš Castle is well-known for the frequent early morning mist in autumn. At higher altitudes, it is possible to watch the sun-flooded countryside in inverse cloudiness. Check it out!

Early mornings offer such views.

Address

10670 N Central Expy, Ste 300
Dallas, TX
75231

Opening Hours

Monday 10:00 - 15:00
Wednesday 10:00 - 15:00
Friday 10:00 - 15:00

Telephone

(214) 251-8020

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Consulate of the Slovak Republic to Texas posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Consulate of the Slovak Republic to Texas:

Videos

Nearby government services


Other Public & Government Services in Dallas

Show All