Sisä-Savon Vasemmisto

  • Home
  • Sisä-Savon Vasemmisto

Sisä-Savon Vasemmisto Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Sisä-Savon Vasemmisto, Political organisation, .

10/03/2026

Sisä-Savon Vasemmisto ry:n kevätkokous sunnuntaina 19.4.2026 klo 18.00 alkaen Kohtaamossa, Keskuskatu 4, Suonenjoki. Kahvitarjoilu.

Tervetuloa!
Johtokunta

05/02/2026

Ystävät, toivoa paremmasta on! Tänään julkaistussa Ylen kannatusmittauksessa vasemmistoliiton kannatus on peräti 11,1 %. 🙌

Yhdessä meissä on voimaa muuttaa suuntaa kohti parempaa ja reilumpaa huomista. Tule mukaan kanssamme toimimaan: vasemmisto.fi/liity ❤

Vasemmistoliiton kannatus uusimmassa Ylen kannatusmittauksessa on huikea 11,1!
05/02/2026

Vasemmistoliiton kannatus uusimmassa Ylen kannatusmittauksessa on huikea 11,1!

Vasemmistoliitto on kohentanut kannatustaan jo pitkään, m***a raja saattaa olla lähellä, sanoo Taloustutkimuksen tutkimusjohtaja.

Liity mukaan 🍓❤️
21/01/2026

Liity mukaan 🍓❤️

Kymppi rikki Helsingin Sanomien gallupissa 💪 Kannatuksemme nousee kohisten ja joukossa on voimaa – liity jäseneksi tänään ja tehdään yhdessä reilumpi huominen kaikille: vasemmisto.fi/liity 🙌

12/01/2026

✊ Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela antaa täyden tukensa Iranin kansalle, joka on lähtenyt jälleen kaduille vastustamaan sortavaa hallintoa.

Helsingin Sanomien mukaan jo yli sata ihmistä on kuollut laajoissa mielenosoituksissa Iranissa. Maan puhelin- ja nettiyhteydet on katkaistu, ja mielenosoittajia uhataan kuolemantuomiolla.

– Iranin hallinto ja väkivaltakoneisto yrittävät kaikin keinoin hiljentää rohkeat mielenosoittajat keinoja kaihtamatta. Edes ihmisten henki ei ole liian kova hinta autoritäärisen hallinnon pystyssä pitämiseksi, Koskela sanoo.

👉 Me vasemmistoliitossa olemme jo pitkään tukeneet iranilaisten pyrkimyksiä kohti kansanvaltaa.

Vuonna 2022 Iranissa nähtiin laajoja mielenosoituksia, kun Mahsa Amini kuoli moraalipoliisin pidättämänä. Vasemmistonaisten valtakunnallinen kokous vaati Suomea tukemaan kaikin keinoin Iranin demokratiakehitystä ja ihmisoikeuksien puolustajia.

– ”Nainen, elämä, vapaus”, kuului tuolloin iskulause, jota huusimme myös vasemmistonaisten kokouksessa, Koskela sanoo.

Kuten vuonna 2022, myös vuonna 2026 Suomen tulee tukea iranilaisten pyrkimyksiä vapauteen ja demokraattiseen tulevaisuuteen.

Iranilaisilla on oikeus elää ilman sortoa ja väkivaltaa sekä puolustaa itsemääräämisoikeutta ja demokratiaa. ❤️

09/01/2026

Vasemmistoliiton kannatus on erittäin vahvassa nousussa tänään julkaistun Ylen kannatusmittauksen mukaan! 💪❤

🙌Liity vasemmistoliittoon ja tehdään yhdessä reilumpi huominen kaikille, ei harvoille: vasemmisto.fi/liity

Rauhallista joulunaikaa. Lähde kanssamme rakentamaan parempaa huomista.👉 Liity jäseneksi ja tule mukaan vaikuttamaan.htt...
21/12/2025

Rauhallista joulunaikaa. Lähde kanssamme rakentamaan parempaa huomista.
👉 Liity jäseneksi ja tule mukaan vaikuttamaan.
https://vasemmisto.fi/

17/12/2025

Tänään julkaistussa HS:n gallupissa vasemmistoliiton kannatus on peräti 9,5 %. 🙌

Tule mukaan tekemään reilumpaa huomista kaikille: vasemmisto.fi/liity ❤️

Sisä-Savon Vasemmistolle uusi puheenjohtajaViime vuonna yhdistynyt Vasemmistoliiton Sisä-Savon osasto piti syyskokouksen...
16/12/2025

Sisä-Savon Vasemmistolle uusi puheenjohtaja

Viime vuonna yhdistynyt Vasemmistoliiton Sisä-Savon osasto piti syyskokouksensa marraskuussa. Osanottajia keskustelutti mm. vuokrataloyhtiön tulevaisuus ja vesilaitoksen taloustilanne.

Kaupungin on pidettävä huolta siitä, että vuokrakotia tarvitseville riittää hyväkuntoisia asuntoja kohtuulliseen hintaan. Vuokratalojen käyttöasteen täytyy olla tarpeeksi iso ja turhista ja huonokuntoisista kiinteistöistä on luovuttava, jotta ne eivät syö turhaan niukkoja veroeuroja ylläpitokuluina.

Sisä-Savon vasemmistoliittolaiset valitsivat puheenjohtajaksi Johanna Tapanisen ja varapuheenjohtajaksi Jani Fromin. Johtokunnassa istuvat myös Marja Matilainen, Tapani Tähkäpää ja Pekka Voipio, varalla Väinö Heiskanen ja Rautalammilta Anni Pihl. Toiminnantarkastajana jatkaa Emma Ilomäki, varalla Riitta Härkönen.

Uudessa kaupunginvaltuustossa Vasemmistoliiton ryhmän muodostavat Jani From, Marja Matilainen ja Ari Korpirinne. Rautalammilla Anni Pihl on vihreiden ja vasemmiston vaaliliiton ensimmäinen varavaltuutettu.

Kuvassa uusi puheenjohtaja Johanna Tapaninen

16/12/2025

✂️ Eduskunta äänesti hallituksen esityksestä, joka voi pahimmillaan leikata toimeentulotuen määrän jopa puoleen. Tämä on täysin epäinhimillistä, eikä kannusta ketään töihin millään tavalla. Leikkauksilla ei luoda työtä eikä hyvinvointia.

Oikeistohallitus kiirehti esityksensä toimeentulotuen leikkauksista eduskuntaan, jotta se voitiin käsitellä vielä ennen joulua. Kaikkein rikkaimmille pukki tuo tänä jouluna muhkeita veronalennuksia, m***a köyhimmät suomalaiset saavat hallitukselta risuja. 😔

Meille vasemmistoliitossa on ollut koko ajan selvää, että pienituloisimmilta ottamalla ei valtion talous kohene. Päin vastoin, suomalaisten ostovoima heikkenee entisestään, ja se näkyy taloudessa. Puhumattakaan tällaisten leikkausten inhimillisestä hinnasta.

👉 Tällaista jälkeä syntyy silloin, kun hallitus julistaa, että: ”empatia ei kuulu politiikkaan”.

Me katsomme, että kaikkein köyhimpien suomalaisten viimesijaisesta turvasta ei pidä leikata.

11/12/2025

⚫ Sysimustan hallituksen arvovalinnat ovat selkeitä. Hallitus on osana sote-järjestöjen leikkauksia lopettamassa sosiaalisen lomatoiminnan, eli köyhien perheiden tuetut lomat. Leikkurissa on myös nuorisoasuminen.

Samalla kun hallitus vie vaikeassa asemassa olevilta perheiltä niiden ainoan mahdollisuuden kylpylälomaan, ovat hallituspuolueiden kansanedustajat jakaneet joululahjarahansa. 🎁

💰 Rahaa riitti muun muassa naispappeuden kieltäjille sekä ampumaradoille.
Esimerkiksi Suomen Evankelisluterilainen Kansanlähetys sai 150 000 euroa. Kansanedustaja Päivi Räsäsen aviomies toimii Kansanlähetyksen opiston rehtorina. Kansanlähetys, kuten myös Suomen luterilainen evankeliumiyhdistys Sley, vastustaa naispappeutta. Sley sai joululahjarahaa 40 000 euroa.

✂️ Tuettu loma on monelle köyhälle perheelle ainoa mahdollisuus viedä lapset jonnekin kodin ulkopuolelle lomailemaan. Köyhien perheiden lomien leikkaaminen on jälleen uusi esimerkki siitä, että tätä hallitusta ei suomalaisten hyvinvointi todellakaan kiinnosta.

Leikkurissa on myös järjestöt, jotka tarjoavat nuorille asuntoja ja tukea nuorten itsenäistymiseen. Jälleen uusi nuorten palvelu, jonka tämä historiallisen nuorisovihamielinen hallitus lopettaa.

👉 Vasemmistoliiton mielestä oikeus hyvään elämään kuuluu myös nuorille ja pienituloisille. Jos olet samaa mieltä, tule tekemään kanssamme Suomen suunnanmuutosta!

Hyvää itsenäisyyspäivää!Suomi on meille rakas kotimaa – paikka, jonka vapaus ja hyvinvointi ovat työn ja yhteisen tahdon...
06/12/2025

Hyvää itsenäisyyspäivää!

Suomi on meille rakas kotimaa – paikka, jonka vapaus ja hyvinvointi ovat työn ja yhteisen tahdon tulosta. M***a juuri siksi emme voi sulkea silmiämme siltä todellisuudelta, jossa yhä useampi heikommassa asemassa oleva kamppailee epäoikeudenmukaisuuden, toimeentulon epävarmuuden ja välinpitämättömyyden keskellä. Tämä kehitys ei ole väistämätöntä, eikä sitä tarvitse hyväksyä.

Tarvitsemme nyt, ja tulevaisuudessa vieläkin enemmän, rohkeita puolustajia niille, joiden ääni muuten hukkuisi. Ihmisiä, jotka uskaltavat nostaa esiin epäkohtia, puolustaa arjen turvallisuutta ja varmistaa, että jokaisella on mahdollisuus elää ihmisarvoista elämää – riippumatta varallisuudesta, taustasta tai elämäntilanteesta.

Meillä on vaihtoehto: rakentaa Suomi, jossa palkalla tulee toimeen, jossa jokaiselle on paikka työssä ja yhteisössä, ja jossa julkiset palvelut ovat vahvoja, saavutettavia ja toimivia. Suomi, jossa kenenkään ei tarvitse nukkua nälkäisenä, kylmissään tai epätoivoisena. Suomi, joka pitää kaikista kiinni.

Emme luovuta. Uskomme tavoitteeseemme ja siihen, että yhdessä voimme kääntää suunnan. Jaamme viestiämme, puolustamme heikompia ja pidämme huolta toisistamme.

Lämmin kiitos kaikille seuraajillemme – jatketaan työtä oikeudenmukaisemman huomisen puolesta.

Address


77600

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Sisä-Savon Vasemmisto posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

  • Want your organization to be the top-listed Government Service?

Share