17/04/2026
U BIHAĆU SVEČANO OBILJEŽENA 34. GODIŠNJICA FORMIRANJA ARMIJE RBiH
U organizaciji Ministarstva za pitanje boraca i ratnih vojnih invalida Unsko-sanskog kantona, u Bihaću je svečano obilježena godišnjica formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine, koja je u najtežim trenucima moderne historije branila suverenitet i teritorijalni integritet naše domovine.
Centralna svečanost održana je u Kasarni „Adil Bešić“. Pored brojnih građana, prisustvovali su joj starješine i borci 5. Korpusa, ratni vojni invalidi, porodice šehida, te poginulih i umrlih boraca, predstavnici boračkih organizacija, Oružanih snaga BiH i svih nivoa vlasti.
O značaju Armije RBiH i njenoj historijskoj ulozi govorili su ratni načelnik Štaba 5. Korpusa, brigadir Mirsad Selmanović, premijer USK-a Mustafa Ružnić i predsjedavajući Skupštine Kantona, Nisvet Jusić.
Ministar za pitanje boraca i ratnih vojnih invalida USK-a, Almir Zulić kazao je da danas obilježavamo dan, kada je iz prkosa i ljubavi prema domovini nastala Armija RBiH. Herojstvo naših brigada i korpusa, prema njegovim riječima, ostaje trajni putokaz budućim generacijama.
“Kao ministar, ali prije svega kao čovjek, koji je bio dio tog historijskog vremena, osjećam neizmjernu zahvalnost prema svima koji su stali u odbranu naše slobode. Naša misija danas je jasna: čuvati dostojanstvo svakog borca, brinuti o porodicama naših šehida i graditi državu kakvu su oni sanjali”, istakao je Zulić, čestitajući Dan Armije RBiH svim pripadnicima i građanima.
Prije svečanosti, delegacije su položile cvijeće i odale počast na spomen-obilježja šehidima i poginulim borcima Armije RBiH, odakle je poslana poruka o važnosti očuvanja kulture sjećanja i prenošenja istine o ratu mlađim generacijama.
U okviru obilježavanja godišnjice formiranja ARBiH, odigrana je i revijalna utakmica košarke u kolicima u Sportskoj dvorani „Luke“ u Bihaću.
⚜️🇧🇦⚜️