Armin Amidžić

Armin Amidžić Dobrodošli na moju zvaničnu Facebook stranicu! Ovdje možete pratiti moje aktivnosti kao gradskog vijećnika u Bihaću. Vaša mišljenja i sugestije su dobrodošli!

Cilj mi je kroz transparentnost i dijalog predstaviti svoj rad i doprinos razvoju našeg grada.

05/06/2026

S obzirom na posljednja dešavanja i rasprave koje se vode oko Doma zdravlja u Bihaću, osjećam potrebu da se oglasim o ovoj temi.

Mogao bih ovu priču posmatrati isključivo kroz političku prizmu i vjerovatno bih imao mnogo toga za reći. Međutim, upravo je previše politike i dovelo do toga da pet i po godina nakon potresa još uvijek govorimo o papirima, procedurama i odgovornosti, umjesto o završenom objektu.

Zato ovu temu želim posmatrati iz ugla zdravog razuma, odgovornosti i posla koji je trebalo uraditi.

A kada se sve sasluša, jedna stvar postaje prilično jasna: problem odavno nije samo Dom zdravlja. Problem je sistem u kojem se godinama može ne završiti posao, a onda se odgovornost pokušava sakriti iza politike, izgovora i općih priča.

Istu proceduru koju mora proći Dom zdravlja do građevinske dozvole mora proći svaki građanin, svaki investitor i svako privatno preduzeće. Svako ko želi graditi objekat prvo rješava imovinsko-pravne odnose. Ako u gruntovnici postoji problem, ne organizuje konferencije za medije, nego angažuje geometra, notara, advokata, podnosi zahtjeve i rješava ga. Tek nakon toga dolazi po građevinsku dozvolu.

U privatnom sektoru takav aljkav odnos ne bi mogao trajati pet godina, jer bi čovjek već prve godine shvatio da od nerada nema ni hljeba. U javnom sektoru, nažalost, može. Možeš godinama ne završiti papire, ne pokrenuti ključne postupke, ne preuzeti odgovornost - i onda još bezobzirno sve pretvoriti u političko prebacivanje loptice.

U pet i po godina koliko čekamo početak izgradnje Doma zdravlja, privatni investitori u Bihaću su izgradili desetine zgrada i na stotine stanova - što znači da su riješili papire, dobili dozvole i prošli kroz istu proceduru. Isti sistem. Drugačiji rezultat.

A suština je jednostavna: građevinska dozvola se ne dobija vječitom politizacijom svega i svačega, nego riješenim papirima, od strane investitora - a u ovom slučaju jasno je ko je i investitor i osnivač Doma zdravlja Bihać. Nije to Grad. Nije to gradonačelnik. To je Kanton, odnosno Skupština USK.

Dovoljno je bilo pogledati ko je došao na posljednji sastanak. Sa strane Grada bile su stručne službe. S druge strane, umjesto stručnih ljudi koji bi trebali operativno voditi postupak, za stolom su sjedili redom političari. Struka je bila odsutna. Usput - za vrijeme ove sage smijenjeno je čak pet ministara i direktora, te je njihov kredibilitet generalno upitan. Možda je i to odgovor zašto struka mora dobiti više prostora od politike.

Pet i po godina nakon potresa još raspravljamo ko je šta trebao uraditi. To je možda i najbolji pokazatelj zašto Dom zdravlja još nije izgrađen.

Manje politike. Više posla.

Javni dijalog je odbijen. Javni monolog je prihvaćen.
03/06/2026

Javni dijalog je odbijen. Javni monolog je prihvaćen.

Pet i po godina Bihać čeka novi Dom zdravlja.  Novac postoji - sedam miliona maraka stoji na računu. Projekat i idejno r...
25/05/2026

Pet i po godina Bihać čeka novi Dom zdravlja. Novac postoji - sedam miliona maraka stoji na računu. Projekat i idejno rješenje postoje. Ne čeka se ni novac ni ideja, nego da neko konačno odradi posao umjesto da o njemu godinama priča.

Prepreka koju gradonačelnik pokazuje je stvarna i godinama poznata. A ako je godinama poznata, onda je godinama i mogla biti riješena. Pitanje nije ko će je sada potpisati, nego ko ju je svih ovih godina trebao ukloniti - i šta je umjesto toga radio.

Zdravlje građana nije predizborni rekvizit, a Dom zdravlja nije kulisa za fotografije i sezonska saopštenja.

Čujem danas da se opet čeka "samo" moj potpis da bi se "deblokirala" izgradnja nove zgrade Doma zdravlja.

Ovo je ZK izvadak za trenutnu lokaciju. Postojeća parcela ima preko 30 suvlasnika, imenom i prezimenom.

Da vam skratim muke, Grad vam NE MOŽE izdati građevinsku dozvolu za zemljište koje NIJE VAŠE, jer bi to bilo PROTUZAKONITO i takvo nešto NIKADA neću potpisati.

Za mene je ovo završena priča. Raščistite imovinsko-pravne odnose i konačno dopunite zahtjev, što smo od vas tražili još prije skoro četiri godine.

P.S. razumijem da je izborna godina, ali ne morate se zbog toga gušiti u vlastitom plićaku.

22/05/2026
Reći da Bihać nekog kažnjava je uvreda za Bihać. Greške se dešavaju, ali razlika je u tome da li ih krijete ili ih ispra...
16/05/2026

Reći da Bihać nekog kažnjava je uvreda za Bihać. Greške se dešavaju, ali razlika je u tome da li ih krijete ili ih ispravljate. Mi biramo ovo drugo. 🤝

S obzirom na to da biram transparentnost, želim se obratiti studentima, kao i onima koji su odlučili pokušati predstaviti neko novo lice u politici, računajući pritom na kratko pamćenje ljudi koji ovdje žive.

Grad Bihać danas kroz budžet i različite javne pozive podržava sve društvene grupe, od porodica i djece, preko studenata i mladih poduzetnika, do privrednika i poljoprivrednika. Čak i stvari koje formalno nisu u nadležnosti Grada. I što je najvažnije, obaveze izmirujemo uredno i na vrijeme. Što, budimo iskreni, ranije nije bio slučaj.

Materijal koji se odnosi na stipendiranje studenata usvojen je na sjednici Gradskog vijeća, jednoglasno. Niko od kolega vijećnika koji danas imaju najglasnije nastupe, nije se javio za riječ da ukaže na nepravilnost. Sjednica je dostupna na kanalu Radija Bihać.

Nažalost, nisam prisustvovao toj sjednici, ali ne izbjegavam odgovornost. Očigledno je da je u ovom procesu došlo do propusta kad je riječ o studentima koji su korisnici kantonalne subvencije na ishranu, a koji je trebalo ranije uočiti i ispraviti.

🔹️Drage studentice i studenti: Prijedlog izmjena i dopuna je već pripremljen i u srijedu ću ga uputiti Gradskom vijeću, a javni konkurs će biti produžen za dodatnih 15 dana. Nećete biti zakinuti i oštećeni. Vaš grad vas NE KAŽNJAVA!

Greške se dešavaju, ali razlika je u tome da li ih krijete ili ih ispravljate. Ja biram ovo drugo.

A kolegama, koji su puni tzv. “dobrih namjera”, upakovanih u manipulaciju i jeftinu politiku na račun iste te djece koju "štite", poručujem: dok danas pokušavate držati lekcije drugima, ima nas koji nismo zaboravili dugove, stagnaciju, političku bahatost i godine u kojima je Bihać propadao umjesto da napreduje.

🔹️Ja ću svoju grešku ispraviti. Ali, tek toliko da znate, od pogodnosti i mogućnosti za mlade iz vašeg vakta, pamtim uglavnom to da sam prošlog mjeseca, na ovoj funkciji, otplatio posljednju ratu kredita podizanih još 2008 - 2012. godine, u vrijeme kada je moja najstarija kćerka bila tek rođena, a koji je neko podigao “u njeno ime”.

Možda sam taj dug trebao ostaviti njoj i drugoj djeci ovog grada, da ga otplaćuju kada postanu poreski obveznici. Ali nisam jer mi nisu "džepovi puni oraha".

📸 Arhiv: Prošlogodišnji stipendisti

Čestitke na odličnom projektu Kulturni centar Bihać i autora murala, našem sugrađaninu Adnanu Dupanovića.Lijepo je vidje...
29/04/2026

Čestitke na odličnom projektu Kulturni centar Bihać i autora murala, našem sugrađaninu Adnanu Dupanovića.

Lijepo je vidjeti da u ovom gradu još znamo čuvati uspomene na ljude koji su ostavili trag. Mural nije samo slika na zidu, nego podsjetnik da historiju grada ne čine samo zgrade, institucije i datumi, nego ljudi koji su mu dali dušu.

Zato je važno da se sjećamo, poštujemo i priznajemo jedni druge dok gradimo kulturu koja ne zaboravlja.

Izbori u Mjesnoj zajednici Jezero - Privilica su uspješno završeni.Kao predsjednik biračkog odbora, zajedno sa Elvirom K...
25/04/2026

Izbori u Mjesnoj zajednici Jezero - Privilica su uspješno završeni.

Kao predsjednik biračkog odbora, zajedno sa Elvirom Kulenović i Zlatanom Hodžićem, želim se zahvaliti svim učesnicima na korektnom i dostojanstvenom procesu.

Novoizabranom predsjedniku mjesne zajednice, našem sugrađaninu Goranu Piraliću - Gogi, kao i članovima Savjeta, želim mnogo uspjeha, dobre saradnje i konkretnih rezultata u narednom mandatu.

Jer na kraju dana - najvažnije je da zajedno idemo naprijed. 💪

20/04/2026
Hoće li se lokalno stanovništvo i turisti gušiti u prašini?
02/04/2026

Hoće li se lokalno stanovništvo i turisti gušiti u prašini?

Federalno ministarstvo okoliša i turizma stavilo je na javni uvid zahtjev za prethodnu procjenu utjecaja na okoliš za projekat eksploatacije gipsa na lokalitetu Orašac, svega nekoliko kilometara od Kulen Vakufa, u neposrednoj blizini Nacion...

Address

Bihac
77000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Armin Amidžić posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Armin Amidžić:

Share