29/04/2026
SAOPĆENJE ZA JAVNOST
Načelnik Čengić se hvali 75% skupljim cijenama parkinga u Starom Gradu
Općinski savjet Stranke za BiH Stari Grad Sarajevo najoštrije osuđuje pokušaj načelnika Irfana Čengića da pod plaštom "uspješnog upravljanja" javnim parkinzima građanima podmetne drastično poskupljenje usluga. Dok se načelnik hvali brojkama i navodnim redom, surova realnost na terenu pokazuje da su građani i posjetioci Starog Grada postali žrtve harača koji je uveo aktuelni načelnik.
Od 2 KM do 3,5 KM: Ko profitira na leđima građana?
Činjenice su neumoljive. Dok su parkinzima upravljali privatnici, cijena sata parkinga iznosila je 2 KM. Pod "spasonosnom" upravom Općine, cijena je skočila na vrtoglavih 3,5 KM. To je direktan udar na džepove građana od preko 75%. Postavlja se pitanje: da li je cilj općinske uprave javni servis ili nemilosrdno punjenje budžeta preko leđa običnog čovjeka?
Obećanja o projektima – mrtvo slovo na papiru
Načelnik Čengić svoju nesposobnost da stvori novu vrijednost prikriva stalnim napadima na bivšu administraciju. Međutim, dok on troši energiju na kritike, Stari Grad stagnira. Gdje su obećana nova parking mjesta? Gdje su kapitalni projekti garaža? Odgovor je jasan: ne postoje. Umjesto da gradi nove kapacitete, načelnik se bavi isključivo preuzimanjem postojećih kako bi ih naplaćivao po enormnim cijenama.
Uzurpacija prostora uz pomoć stranačkog kolege
Posebno je zabrinjavajuće što je načelnik Čengić, koristeći poluge moći preko svog stranačkog kolege, ministra Adnana Štete, uzurpirao i ono malo preostalih parking mjesta u Starom Gradu. Umjesto sistemskog rješenja saobraćaja u mirovanju, svjedočimo koordinisanoj akciji stranačkih kolega kojom se ionako oskudan prostor oduzima od građana i pretvara u skupe općinske parcele.
Općinski savjet SBiH Stari Grad poručuje načelniku: prestanite se hvaliti poskupljenjima i otimanjem od građana. Stari Grad treba viziju i nove projekte, a ne načelnika koji jedini uspjeh vidi u tome što je život u ovoj općini učinio 75% skupljim.