19/06/2026
Džaferovićevo pitanje Bećiroviću i Trojki: Je li vas imalo stid, diletanti?
Bilo je proljeće 2022. godine. Ruska agresija na Ukrajinu je uveliko trajala. U Evropskoj uniji se povela ozbiljna diskusija o kandidatskom statusu Ukajine kao vidu podrške.
Bosnu i Hercegovinu niko nije pominjao, iako je već nekoliko godina čekala na kandidatski status.
To je bilo ispravno prema Ukrajini i duboko nepravedno prema Bosni i Hercegovini. Odmah smo pokrenuli aktivnosti kako se ne bi napravila nepravda prema našoj zemlji. Sve je kulminiralo sastankom svih političkih stranaka s predsjednikom Evropskog vijeća u junu 2022. godine u Briselu. Tada je potpisana Izjava koja je poslužila kao osnov evropskim institucijama da se izbjegne nepravda prema Bosni i Hercegovini.
Nismo se hvalili. Čekali smo rezultat koji je došao u jesen 2022. godine, kada jje naša država dobila kandidatski status.
Ove 2026. godine, evropske institucije usvajaju izvještaje o napretku Crne Gore, Ukrajine i Moldavije i o zastoju i nazadovanju Bosne i Hercegovine. S pravom, jer aktuelna vlast nije, osim usvajanja nekoliko feleričnih zakona, uradila ništa kako bi otpočeo pregovarački proces naše zemlje.
Sada i siva lista Moneyvala.
O svemu Trojka na čelu s Bećirovićem šuti. Nema nikakve akcije, niti komunikacije s građanima kojih se ovo najdirektnije tiče. Nema plana za izlazak iz ove situacije. Izgleda da su zadovoljni što nismo stavljeni na crnu listu kojom nam nije ni prijećeno.
Država se ne vodi bježanjem od odgovornosti i smišljanjem glupavih izgovora.
Znate li šta uopšte znači izbacivanje Bosne i Hercegovine iz evropskog voza u kojem su Crna Gora, Ukrajina i Moldavija? Pitam se kolika je to drskost i potcjenjivanje zdravog razuma, pa sivu listu pravdati time da nismo stavljeni na crnu listu?
Je li vas imalo stid, diletanti?
(Izjava bivšeg člana Predsjedništva BiH i delegata u Domu naroda PSBiH Šefika Džaferovića)