19/07/2014
SAOPCENJE
Postovani gradjani,
Dragi clanovi i simpatizeri,
Ovim aktom vas obavjestavamo da je Stranka Dijaspore Bosne i Hercegovine u cilju zastite ljudskih prava nasih ljudi u Dijaspori,ustala sa Apelacijom kod Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (AP 3273/10) a zbog niza bitnih nepravilnosti u izbornoj proceduri, koja imaju za posljedicu tesko krsenje ljudskih prava biraca iz Dijaspore i sprecavanje Stranke Dijaspore Bosne i Hercegovine da ucestvuje u izborima.
Osnovni i jedini ispravan stav,je stav Stranke Dijaspore Bosne i Hercegovine da svi gradjani moraju imati jednak tretman u izbornom procesu.Shodno tome ne smije se praviti razlika na birace u zemlji i one u inozemstvu,niti se biraci iz inozemstva trebaju uopste prijavljivati za registraciju u biracki spisak,nego sukladno medjunarodnom pravu,registracija se vrsi po sluzbenoj duznosti,i to samo jednom i taj upis treba da vazi sve dok je covjek ziv.Uostalom takav nacin je bio uveden dok je madjunarodna zajednica(OSCE)vodila izbore.Medjutim,kad su domaci organi to preuzeli namjerno su revidirali ta nacela da bi uklonili Dijasporu iz procesa i odbranili oteto.
Na taj nacin cini se ponovni genocid na istim ljudima. Ovaj put kulturno-intelektualni, jer im se zabranjuje da se javno izjasne.
Stranka Dijaspore smatra da se nista pozitivno na sadasnjim izborima nece desiti jer su kandidati uglavnom oni isti ljudi i stranke, koje su upropastile ovu zemlju i dovele je na africki nivo razvijenosti.Ni sad niko od njih nema nekog ekonomskog ili politickog programa koji bi zemlju izvukao iz krize.To je sve obicna borba za vlast.Narod je ponovo prevaren.Stranka Dijaspore smatra da bez radikalnih promjena cjelog drustva nece biti napredka u zemlji i upozorava da ce nastupiti katastrofalne posljedice nakon izbora.Zemlja ce biti u opasnosti i nece biti ni blizu Evropske Unije a narod ce bukvalno gladovati.
Mi nikad necemo odustati od borbe za povratak u nasu domovinu niti cemo se ikad pomiriti sa etnickim ciscenjem.Isto tako,ne mozemo da mirno akceptiramo cinjenicu da se desetinama hiljada ljudi u Dijaspori oduzima biracko pravo.
Stranka Dijaspore Bosne i Hercegovine je u kratkom roku,dobila oko 2300 potpisa podrske a trebalo joj je 2000. Medjutim Izborna komisija je ustvrdila da neki potpisi podrske nisu validni,jer pojedini potpisnici navodno nisu bili upisani u biracki spisak.To je vrhunac cinizma jer su oni sami protuustavno ljude brisali iz spiska.Pitamo se: kako ce biraci biti upisani kad su ih oni sami izbrisali? Znaci i ovi potpisi su bili validni jer su ljudi vec jednom bili upisani u biracki spisak.No bez obzira na to,Stranka Dijaspore je sakupila jos i tih dodatnih 743 potpisa ali Izborna Komisija ipak nije ovjerila njenu prijavu za entitetske izbore zbog navodnog kasnjenja a sto apsolutno nije tacno.Sta vise,zalbu koju je stranka izjavila,Izborna komisija nije proslijedila Sudu Bosne i Hercegovine iako je prema zakonu to bila duzna uciniti odmah,a najkasnije u roku 2 dana!,sto predstavlja necuven presedan.Izborna komisija je onda,da bi kamuflirala propust, samovoljno ovjerila Stranku za izbore za Kanton Sarajevo,sto smo mi odbili da prihvatimo jer se stranka bori za cijelu Bosnu i Hercegovinu a ne samo za Sarajevo!
Mi smatramo da nije legitimna vlast,koja donosi najvaznije drustvene odluke i zakone, ako u njoj ne ucestvuje Dijaspora,koja broji preko milion ljudi.Mi takvu necemo priznati.
Dijaspora je ogromni potencijal i trenutno je jedino ali veliko bogatstvo koje Bosna ima.
Stranka Dijaspore Bosne i Hercegovine(SDBiH), ima programski zadatak da politicki ujedini i organizuje cijelu dijasporu u ostvarenju dva strateska cilja: da doprinese ocuvanju drzave Bosne i Hercegovine i pomogne njenom razvoju ka evropskim i svjetskim integracijama te da zastupa interese Dijaspore i radi na spasu Dijaspore od asimilacije.
Stranka Dijaspore Bosne i Hercegovine je postigla veliki uspjeh time sto je ispunila uslove za ucesce na ovogodisnjim opcim izborima.U tom pravcu stranka je vec imala razradjenu strategiju i izvanredno kvalitetne kandidate za uspjesno ucesce na izborima,gdje bi sigurno osvojila nekoliko mandata na raznim nivoima.
Medjutim, ova stranka je fakticki, raznim perfidnim sredstvima onemogucena da izadje na izbore.
Zasto?
Generalno receno,zato sto su Dijasporu svi vec otpisali i samo ih jos interesuju njene pare.Zato sto Stranka Dijaspore ima rjesenja za spas zemlje i naroda.Ona svima opasno smeta zbog svojih naprednih i radikalnih zahtjeva.Mi zelimo korjenite i generalne promjene u zemlji i drustvu.Druge stranke i njihovi kandidati to ne zele.Oni zele zadrzati svoje privilegije i profit.
Tako stranke iz rs ne zele da se Dijaspora uopste pojavljuje na izborima jer ugrozava ono sto je oteto a stranke iz federacije to ne zele, jer vjeruju da cemo im oduzeti dio birackog tjela i ukinuti privilegije.Svi oni skupa se boje istine i promjena te novih naprednih ideja koje osvjescuju narod i koje predstavljaju prijetnju da oni izgube politicku moc i finansijske izvore. Narod treba da zna da oni u stvari i ne zele u Evropu, jer bi tek onda izbili na vidjelo sav njihov primitivizam i evidentna nesposobnost.
Nazalost, drzava Bosna i Hercegovina,entiteti, njihovi organi,politicke stranke i njihovi poltroni(u zemlji i inozemstvu) nisu nimalo vodili racuna o ljudima koji zive u Dijaspori iako umnogome ekonomski zavise od te iste Dijaspore.A radi se o preko milon prinudno iseljenih ljudi ili skoro o trecini stanovnistva Bosne i Hercegovine.
Nevjerovatno je za 21 vijek, iako je biracko pravo jedno od najvecih dostignuca civilizacije,da na desetine hiljada nasih ljudi koji zive u inozemstvu, ne mogu ostvariti osnovno ljudsko i ustavno pravo, tj. da biraju i da budu birani.
Ovo se desava vec 15 godina i Stranka Dijaspore Bosne i Hercegovine, kao politicki predstavnik gradjana Bosne i Hercegovine koji zive u inozemstvu, ima legitimno pravo i mora da to konacno prekine i nepravdu ispravi.Ovi ljudi, koji zive u Dijaspori,su vec jednom za vrijeme rata,dozivjeli genocid kad su bez ikakvog razloga protjerani iz svojih kuca i svoje domovine. Medjutim,vec 15 godina se cini novi genocid nad tim istim ljudima i njihovom djecom, pred ocima cjelokupne svjetske javnosti i civiliziranog svijeta.
Kao nekad u srednjem vijeku,ovim ljudima, izbjeglim u inostranstvo,je uskraceno i zabranjeno da biraju i da budu birani.
Naime, Centralna Izborna Komisija Bosne i Hercegovine odnosno Drzava Bosna i Hercegovina,njeni entiteti i njihovi organi te parlamentarne stranke su ucinili prema glasacima u Dijaspori i njenoj stranci, nekoliko teskih povreda koje su za posljedice imale diskriminiranje glasaca u Dijaspori i time njihovo lisavanje zagarantovanih osnovnih ljudskih prava a sto sve skupa dovodi do neregularnosti opcih izbora u Bosni Hercegovini ove godine.
Te teske povrede ljudskih prava,medjunarodnih konvencija i Ustava BiH, se manifestuju izmedju ostalog i u sljedecem:
1. Teska povreda Medjunarodne Konvencije o ljudskim pravima(1966)- article 21, Ustava Bosne i Hercegovine i Izbornog zakona Bosne i Hercegovine ucinjena je tako sto je napoznati izvrsilac ili vise njih, uklonio iz Centralnog birackog spiska na hiljade biraca iz Dijaspore.Prema procjeni a na temelju ispitanog uzorka u biracki spisak BiH upisano je samo oko 10- 15 % lica iz inostranstva koji imaju pravo glasa.Dakle preko 80% ovih ljudi nije u spisku a bili su nekad upisani (uporedi zadnji spisak ili OSCE spisak). Tada je taj isti spisak brojao preko 240.000 biraca iz inozemstva.Gdje su oni iznenada nestali? To zna CIK. U Centralnom birackom spisku je sada samo oko 36.000 glasaca sto znaci da je van spiska jos najmanje 200.000 ljudi a prema procjenama eksperata najmanje 500.000. Napr.samo u Svedskoj je registrovano oko 70.000 nasih ljudi koji imaju BiH drzavljanstvo ili oko 45.000 koji su imali pravo glasa.Medjutim, sad je njih svega oko 4500 upisano u biracki spisak.Dakle samo 10%.U drugim zemljama je jos gora situacija.Nasli smo na stotine slucajeva gdje je jedan bracni drug ostao u spisku a drugi je prosto izbrisan.Ili samo jedan clan porodice je na spisku a ostali su nestali sa spiska iako su imali i imaju isti status.Indikativno je da su vecinom izbrisane zene i omladina.
OSCE je ulozio velika sredstva i uz napore cjelokupne medjunarodne zajednice i domacih progresivnih snaga sacinio jedan priblizno tacan Centralni biracki spisak,po uzoru na moderne spiskove kakvi postoje u ostalim demokratskim drzavama Evrope i svijeta.Isti je trebalo samo blagovremeno azurirati kao sto se radi u svim civiliziranim zemljama.Dakle,nista se nije smjelo brisati ili mijenjati bez dokaza o promjeni stanja.Znaci samo je trebalo upisivati nove birace na temelju dostave organa o punoljetstvu ili smrti ili promjenu adrese po prijavi.Nista drugo.
Medjutim,kad je Izborna komisija preuzela te poslove, ona je protuustavno uvela da za svaki izborni ciklus biraci iz inostranstva (Dijaspora) moraju svaki put podnijeti novu prijavu za registraciju(kap.3.15 Izbornog zakona).Ovo je namjerno ucinjeno po nagovoru onih istih snaga koje su i pruzrokovale da se preko milion ljudi protjera sa svojih ognjista i uz sramotno cutanje i prihvatanje takvog propisa i prakse od strane ostalih.Uz to je vaspostavljena veoma komplikovana procedura registracije te je postavljeno niz uslova koje ljudi iz Dijaspore moraju ispuniti i pribaviti brojne dokumente, koje su morali priloziti uz prijavu.
Svrha ovog novog i u svijetu neprimjereno komlikovanog postupka registracije je bila da se sto manje izbjeglica iz Dijaspore registruje za izbore i da sto manje njih glasa.Dakle ovim mjerama i postupcima su reakcionarne snage uspjele da se na desetine hiljada ljudi ne registruju,cime im je onemoguceno da ostvare pravo glasa a sto su naredbodavci i zeljeli. Fakticki,time su ozvaniceni rezultati etnickog ciscenja. Ovi ljudi su ovim nacinom stavljeni u neravnopravan polozaj sa ostalim biracima. Ovim su ucinjene povrede Medjunarodnog pakta o ljudskim pravima,pa smo zatrazili ukidanje pomenute diskriminatorske zakonske odredbe(kap.3.15)i vracanje ljudi u biracke spiskove.
2. U tekucem izbornom ciklusu,2010 godine,rok za registraciju biraca je dat do 19 jula 2010 god.iako je opstepoznata cinjenica da hiljade nasih ljudi koji zive i rade u Njemackoj,Austriji,Francuskoj, Engleskoj itd te da prema zakonima tih zemalja,imaju odmor u avgustu mjesecu.Time su oni automatski onemoguceni da se registruju, jer licne dokumente i uvjerenje o drzavljanstvu moraju izvaditi licno i cesto u mjestima gdje ne zivi nijedan njihov poznanik ili srodnik kome bi poslali punomoc.A sta je sa mladima od 18 godina, koji sve licne dokumente moraju vaditi na novo i koji nikog nemaju ili ne poznaju u tim mjestima. O ovome se nije uopste vodilo racuna,tako da se na hiljade gradjana ne mogu uopste upisati u biracki spisak.Dakle, isti je nepotpun i netacan.
Uprkos trazenju i zalbama Stranke Dijaspore, CIK pa cak i visoki predstavnik su se oglusili i nisu se udostojili ni da odgovore. Ovim je direktno na hiljade ljudi diskriminirano u izbornom postupku i onemoguceno da ostvari svoje ustavno paravo.
Kad se sve prednje sumira, jasno je da su ljudska prava biraca iz Dijaspore i njihove stranke, Stranke Dijaspore, tesko prekrsena. Zato nije nikakvo cudo sto od nekoliko stotina hiljada glasaca u dijaspori, pravo glasa ima samo oko 36.000 a sto i jeste cilj onih koji su ove ljude prognali a i drugih nazadnih ali nazalost vladajucih snaga zbog njihovog kratkovidog i primitivnog interesa i stajalista bez strategije i ideje.Svih onih koji su potroseni i kompromitovani kod naroda. Iz pomenutih razloga je Stranka Dijaspore Bosne i Hercegovine protuustavno onemogucena da ucestvuje na ovim izborima.
Zbog svega naprijed istaknutog Stranka Dijaspore Bosne i Hercegovine, kao gradjanska odnosno narodna stranka je ustala sa apelacijom kod Ustavnog suda Bosne i Hercegovine radi vracanja izbornih prava hiljadama ljudi kojima su ta prava oteta, iako im po ustavu i medjunarodnim odnosno civilizaciskim normama nesumnjivo pripadaju.
Hvala vam svima na podrsci!Idemo dalje!
Mi se borimo za narod i istinu!Mi cemo pobjediti!
Pridruzite nam se!
Zajedno smo jaci!
Stranka Dijaspore Bosne i Hercegovine
Predsjednistvo