12/06/2026
Narod i Pravda SBK izražava zabrinutost zbog neuspjelih pregovora između kantonalne Vlade SBK i Sindikata doktora medicine i stomatologije, što je dovelo do najave štrajka i sudskih postupaka između dvije strane. I sve to u kantonu u kome SDA i HDZ vladaju 30 godina bez prekida. Kada je potrebno napadati Trojku, i stvarati lažnu iluziju o idealnom društvu za vrijeme njihove vladavine, tu su majstori igre. Međutim, činjenice su neumoljive, a stvarnost nudi brutalne odgovore na ove neistine.
Primjer ponižavanja ljekara i medicinskog osoblja u SBK na najbolji način pokazuje kakvo je to "blagostanje" u kantonima i opštinama gdje oni vladaju.
Dok se zdravstveni sistem u našem kantonu suočava s ozbiljnim nedostatkom kadra, odlaskom ljekara i sve većim pritiskom na preostale zdravstvene radnike, neprihvatljivo je da Vlada ne pokazuje spremnost da pronađe pravedno i održivo rješenje.
Zdravstveni sistem u SBK je doveden do ruba izdržljivosti. Prema podacima krovnih sindikata ljekara, u protekle dvije godine Ljekarsku komoru SBK napustilo je više od 60 doktora, dok u primarnoj zdravstvenoj zaštiti trenutno nedostaje najmanje 50 ljekara za osnovno funkcionisanje službi.
Koeficijenti za plate ljekara u SBK su za skoro 20 posto niži u odnosu na najviše koeficijente u drugim kantonima Federacije BiH.
Zbog svega navedenog, zahtjevamo odgovornost, dijalog i konkretna rješenja, a ne sukobe i tužbe protiv onih koji svakodnevno brinu o njihovom zdravlju.
Tražimo od Vlade SBK da hitno obnovi pregovore sa sindikatom i pokaže više razumijevanja za potrebe zdravstvenih radnika. Kvalitetno zdravstvo jedan je od temelja svakog društva.
Služba za odnose s javnošću
Narod i Pravda Srednjobosanski kanton