15/06/2026
Gramoștence din colonia Regina Maria de lângă Balcic (azi asimilată orașului, devenită cartierul / qvartal-ul Vasil Levski).
Fost ministru plenipotențiar la Tirana, Simion Mândrescu invoca, în 1928, necesitatea unei secții speciale pentru chestiuni balcanice în administrația centrală a ministerului de Externe: „Să nu se creadă că o astfel de secție există. Ea nu există și nici nu a existat vreodată, cu toate că nu credem să fi fost vreun ministru de externe care să nu-și fi dat seamă de necesitatea și importanța unei astfel de secții și mai ales să nu fi avut de suferit din lipsa ei. Ba, ceea ce e și mai grav, nu există nici măcar o bibliotecă, care să cuprindă cel puțin operele necesare orientării unui ministru bine intenționat și a funcționarilor săi. A exitat însă o comisie macedoneană pentru chestiuni școlare, de la 1 Aprilie 1907 până la 1 Septemvrie 1919, când a fost trecută la ministerul instrucției, unde anul trecut s-a creat și o direcție specială, cu un întreg aparat de funcționari în frunte cu un director general, care, ajutat și de comisia permanentă, are greaua sarcină de a se ocupa de cele două școli primare din Bulgaria, de un liceu, două gimnazii, o școală superioară de comerț și de cele câteva școli primare din Grecia, școlile din Albania nemaifiind în seama noastră, deoarece cu începerea anului școlar în curs au fost etatizate. Prin urmare, la ministerul de externe astăzi nu există nimic special pentru chestiunile care ne privesc atât de aproape, cm sunt chestiunile balcanice. Există cel mult un singur funcționar, obligat ca, din timpul serviciului său, și așa destul de încărcat, o parte să întrebuințeze la cetirea rapoartelor miniștrilor noștri din țările balcanice și să facă din când în când ministrului de resort, la nevoie, câte un raport totdeauna, prin forța lucrurilor, insuficient motivat. Să ne mai prindă în acest caz mirarea că la ministerul de externe nu se știe nici măcar câte școli avem în Peninsula Balcanică, iar la ministerul instrucției și chiar și la cel de externe nu e nimeni care să poată da informații, fără să mai cerceteze dosarele, asupra condițiilor în care acestea funcționează ? Avem noi vreun organ oficial al Statului care să ne poată informa, măcar cu aproximație, asupra numărului Românilor sau asupra comunelor românești ori cu populație mixtă din țările balcanice, ca și asupra situației și numărului bisericilor românești din acele țări? Nu, n-avem nimic de felul acesta ! De aci cifre fantastice, în plus sau în minus, date de cei mai mulți dintre cei ce se ocupă de frații noștri din Peninsula Balcanică. De aci mai ales păgubitoarea lipsă de o acțiune unitară în apărarea intereselor noastre în țările balcanice.“
Sursa: Graiul Românesc, An II, Nr. 1, ianuarie 1928
Sursa foto: Imago Romaniae