13/04/2023
Привет, привет,
С най - голямо вълнение споделям мнение за една очарователна и силно запомняща се за мен книга, и това е "Всичко, което си мислех, че знам" от Enthusiast
Честно казано изобщо не очаквах така да ми хареса, предвид че е тийн роман, но както всички знаем неочакваните неща са най - хубави. Историята така ме увлече и погълна, че много често си мислех за книгата дори и след като бях прочела и последната страница.
Действието ми напомняше за филма "Последната Коледа" от 2019г. с Емилия Кларк, разбира се имаше различни детайли, но основната линия ми се видя еднаква. Замислих се, че премиерата на филма е била през ноември 2019, а книгата излиза 2020г. и не е ясно дали едното не е повлияло на другото. Разбира се, няма значение, защото и филма, и книгата са страхотни, и ги препоръчвам с две ръце.
Седемнайсетгодишната Клоуи се готви за най - важния момент в живота си, учи упорито за да изкара добри оценки и да влезе в престижен колеж. Но един ден докато покрива норматив по бягане всичко се променя, получава задух и силно стягане в гърдите и плановете, които е имала за един миг вече не са възможни. Клоуи има дефект на сърцето и се нуждае от трансплантация. Мечтите й вече не са да изкара най - викока оценка и да влезе в най - доброто училище, а да получи ново сърце и родителите й да не загубят единственото си дете.
Много силнен и емоционален разказ за мечтите и обратите, които ни карат да променим себе си и нещата, на които държим. За мен в основата на разраза беше любовта, в няколко от измеренията й, и най - вече за любовта към самите нас. За преокриването и себеопознаването, затова да не спираме да търсим и да не се отказваме, дори и когато всичко изглежда безнадеждно.
А това, което открих в историята и си го запазих лично за мен, е самото отношение към живота и постиженията ни. Как не трябва да приемаме, че всичко е на всяка цена и ако някой наш план не се усъществи, край всичко е приключило и сме изгубени. Да, както и Клоуи, така и ние най - вероятно няма да збъднем всичките си мечти, но можем да збъднем някой от тях и е добре да вложим сили и страст в най - ценните и близки до нас такива. И, че всъщност и важните неща са съвсем малко, като да сме здрави, ние и близките ни, а всичко останало стига да сме упорити няма как да не го постигнем.
Във " Всичко, което си мислех, че знам" се засягат и интересни теми като прехвърляне на клетъчна памет при трансплантация и малко квантова физика за финал и чар на разказа.
Книгата ни среща ни с живота на едно момиче и приемането на новата й действителност, която включва силно преживяване като да получиш ново сърце. Човешкият ум е много податлив и всъщност преминаването през такъв процес е изключително трудно. В общи линии авторката съчетава по много добър начин научно доказана информация и догадки, които остават в сферата на непотвърдените теории. Като преноса на клетачна памет при трансплантация на орган, а от друга страна ни показва и вътрешните борби, които съпътстват Клиуи. Всъщност още докато четях книгата ми стана ясно защо авторката е дала това заглавие на романа си.
Благодаря на издателство Enthusiast
първо за препоръката на тази страхотна книга и възможността да се срещна с историята на Клиуи, и второ за гласуването доверие и предоставено копие.
❤️❤️❤️