Посольство России в Болгарии

Посольство России в Болгарии Официальная страница Посольства России в Болгарии Официальная страница Посольства России в Болгарии.
Официална страница на Посолството на Русия в България.

🇧🇬 Институтът „А.С.Пушкин“ кани чуждестранни ученици да участват в XXII Международна олимпиада по руски език „В.Г.Костом...
04/08/2026

🇧🇬 Институтът „А.С.Пушкин“ кани чуждестранни ученици да участват в XXII Международна олимпиада по руски език „В.Г.Костомаров“.

Тази олимпиада е уникална възможност за ученици от горните класове от различни страни по света да проверят знанията си по руски език, да посетят Русия и да се запознаят по-отблизо с нейната култура.

Участници могат да бъдат ученици на възраст от 14 до 18 години, включително обучаващи се в чуждестранни училища с руски език на обучение.

Олимпиадата се провежда в две категории:
• за тези, които изучават руски език като чужд;
• за тези, които учат в чуждестранни училища с руски език на обучение.

Етапи на провеждане на Олимпиадата:
• Регистрация – до 14 септември 2026 г. на портала „Образование на руски“.
След попълване на анкетата участникът получава достъп до личния си кабинет.
• Квалификационен етап (дистанционно) – от 15 септември до 4 октомври 2026 г.
• Полуфинал (дистанционно) – от 10 до 25 октомври 2026 г.
• Финал (присъствено) – от 13 до 19 ноември 2026 г. ще се проведе в Москва в Института „А.С.Пушкин“.

🏆 Победителите в Олимпиадата, заели първо, второ и трето място във всяка категория, получават право на безплатно онлайн обучение в Института „А.С.Пушкин“ – триседмична програма за допълнително образование (започваща в рамките на една година от момента на получаване на дипломата).

Подробна информация за участието е публикувана на страницата на Олимпиадата.

За Олимпиадата:
Международната олимпиада по руски език за чуждестранни ученици се провежда от 1972 г. През 2024 г. на Олимпиадата е присвоено името на основателя, първия ректор и президент на Държавния институт по руски език „А.С.Пушкин“, академик Виталий Григориевич Костомаров. Учредители на Олимпиадата са Институтът „А.С.Пушкин“ и Международната асоциация на преподавателите по руски език и литература (МАПРЯЛ). Олимпиадата се провежда с подкрепата на МВнР на Русия, Россотрудничество и Фондация „Русский мир“.

---
🇷🇺 Институт Пушкина приглашает зарубежных школьников принять участие в XXII Международной олимпиаде по русскому языку им. В.Г.Костомарова.

Данная олимпиада – это уникальная возможность для старшеклассников из разных стран мира проверить свои знания русского языка, побывать в России и познакомиться ближе с её культурой.

Участниками могут стать школьники в возрасте от 14 до 18 лет, в том числе обучающиеся в зарубежных школах с русским языком обучения.

Олимпиада проводится по двум направлениям:
• для тех, кто изучает русский язык как иностранный;
• для тех, кто учится в зарубежных школах с русским языком обучения.

Этапы проведения Олимпиады:
• Регистрация – до 14 сентября 2026 года на портале «Образование на русском».
После заполнения анкеты участник получает доступ к личному кабинету.
• Отборочный этап (дистанционно) – с 15 сентября по 4 октября 2026 года.
• Полуфинал (дистанционно) – с 10 по 25 октября 2026 года.
• Финал (очно) – с 13 по 19 ноября 2026 года пройдёт в Москве на базе Института Пушкина.

🏆 Победители Олимпиады, занявшие первое, второе и третье место по каждому направлению, получают право на бесплатное обучение в Институте Пушкина в онлайн-формате – трёхнедельную программу дополнительного образования (старт в течение года с момента получения диплома).

Подробная информация об участии размещена на странице Олимпиады.

Об Олимпиаде:
Международная олимпиада по русскому языку для зарубежных школьников проводится с 1972 года. В 2024 году Олимпиаде присвоено имя основателя, первого ректора и президента Государственного института русского языка им. А.С.Пушкина, академика Виталия Григорьевича Костомарова. Учредителями Олимпиады являются Институт Пушкина и Международная ассоциация преподавателей русского языка и литературы (МАПРЯЛ). Олимпиада проводится при поддержке МИД России, Россотрудничества и Фонда «Русский мир».

🇧🇬 В Москва стартира V Международна транспортна среща на върха.Една от централните теми е обсъждането на стратегиите за ...
04/08/2026

🇧🇬 В Москва стартира V Международна транспортна среща на върха.

Една от централните теми е обсъждането на стратегиите за развитие на мегаполисите. На срещата на върха Москва представи своята Стратегия за развитие на транспорта до 2030 г., която е утвърдена от кмета на Москва Сергей Собянин.

Ключови факти за срещата на върха:

*️⃣ 200 чуждестранни делегати от 43 държави и 61 града по света.
*️⃣ 16 нови държави: Азербайджан, Уругвай, Кувейт, Шри Ланка, Ливан, Танзания, ОАЕ, Индия, Никарагуа, Еквадор, Тунис, Туркменистан, Пакистан, Сенегал, Таджикистан, Ирак.
*️⃣ За първи път в събитието участват руски региони: Ярославска, Новгородска, Тверска, Тюменска и Ростовска област, Тула и Република Татарстан.
*️⃣ Подписани са 19 документа за сътрудничество между Москва и градовете партньори.
*️⃣ За първи път към международната аналитична платформа UrbanTransportData се присъедини арабски град – столицата на Ливан Бейрут.
*️⃣ Едно от ключовите събития бе подписването на Меморандум за сътрудничество между Правителството на Москва и Правителството на индийския щат Андхра Прадеш.

---
🇷🇺 В Москве стартовал V Международный транспортный саммит.

Одна из центральных тем – обсуждение стратегий развития мегаполисов. Москва в рамках саммита представила свою Стратегию развития транспорта до 2030 года, которую утвердил Мэр Москвы Сергей Собянин.

Ключевые факты о саммите:

*️⃣ 200 зарубежных делегатов из 43 стран и 61 города мира.
*️⃣ 16 новых стран: Азербайджан, Уругвай, Кувейт, Шри-Ланка, Ливан, Танзания, ОАЭ, Индия, Никарагуа, Эквадор, Тунис, Туркменистан, Пакистан, Сенегал, Таджикистан, Ирак.
*️⃣ Впервые в мероприятии участвуют российские регионы: Ярославская, Новгородская, Тверская, Тюменская и Ростовская области, Тула и Республика Татарстан.
*️⃣ Подписано 19 документов о сотрудничестве между Москвой и городами-партнёрами.
*️⃣ Впервые к международной аналитической платформе UrbanTransportData присоединился арабский город – столица Ливана Бейрут.
*️⃣ Одним из ключевых событий стало подписание Меморандума о сотрудничестве между Правительством Москвы и Правительством индийского штата Андхра-Прадеш.

🇧🇬 ФОТОДОКАЗАТЕЛСТВА за престъпления, извършени от ВСУ срещу цивилни от 27 юли до 2 август 2026 година*️⃣ 28 юли. Удар с...
04/08/2026

🇧🇬 ФОТОДОКАЗАТЕЛСТВА за престъпления, извършени от ВСУ срещу цивилни от 27 юли до 2 август 2026 година

*️⃣ 28 юли. Удар с БЛА по жилищен блок в гр. Чехов, Московска област.

*️⃣ 28 юли. Удар с FPV дрон по цивилен товарен транспорт в гр. Шебекино, Белгородска област.

*️⃣ 28 юли. Удар с БЛА по пътнически автобус в гр. Шебекино, Белгородска област. Ранени са 19 цивилни.

*️⃣ 30 юли. Дистанционно миниране с противопехотни "нови венчелистчета" на територията на населени места в Кременски окръг, ЛНР.

*️⃣ 31 юли. Ракетен удар по частния жилищен район в н.м. Борисовка, Белгородска област. Един цивилен е загинал, други двама са ранени.

*️⃣ 31 юли. Обстрел на пощенска станция в гр. Каховка, Херсонска област. Трима цивилни са ранени.

*️⃣ 31 юли. Атака с БЛА срещу фермерско стопанство в с. Кирово, Запорожка област. Един цивилен е загинал.

*️⃣ 1 август. Удар с БЛА по специализиран транспорт на Министерството на извънредните ситуации във Волновахски район на ДНР. Ранен е спасител.

*️⃣ 1 август. Удар с БЛА по автобус, превозващ служители на завод в Запорожка област. Един цивилен е загинал, други 12 са ранени.

*️⃣ 2 август. Удар с БЛА по жилищен блок в гр. Саратов, Саратовска област. Двама цивилни са загинали.

---
🇷🇺 ФОТОДОКАЗАТЕЛЬСТВА преступлений ВСУ против гражданского населения с 27 июля по 2 августа 2026 года

*️⃣ 28 июля. Удар БпЛА по многоквартирному жилому дому в г. Чехов, Московская область.

*️⃣ 28 июля. Удар FPV-дрона по грузовому гражданскому транспорту в г. Шебекино, Белгородская область.

*️⃣ 28 июля. Удар БпЛА по пассажирскому автобусу в г. Шебекино, Белгородская область. Ранены 19 мирных жителей.

*️⃣ 30 июля. Дистанционное минирование противопехотными "новыми лепестками" территории населённых пунктов в Кременском округе, ЛНР.

*️⃣ 31 июля. Ракетный удар по частному жилому сектору в пос. Борисовка, Белгородская область. Погиб мирный житель, ещё 2 получили ранения.

*️⃣ 31 июля. Обстрел почтового отделения в г. Каховка, Херсонская область. 3 мирных жителя получили ранения.

*️⃣ 31 июля. Атака БпЛА на фермерское хозяйство в с. Кирово, Запорожская область. Погиб мирный житель

*️⃣ 1 августа. Удар БпЛА по спецтранспорту МЧС в Волновахском районе ДНР. Ранен спасатель.

*️⃣ 1 августа. Удар БпЛА по автобусу, который перевозил сотрудников комбината в Запорожской области. Мирный житель погиб, ещё 12 ранены.

*️⃣ 2 августа. Удар БпЛА по многоквартирному жилому дому в г. Саратов, Саратовская область. Погибли 2 мирных жителя.

🇧🇬 Химерата на бъдещето на Украйна в ЕС🔈 Пресбюрото на Службата за външно разузнаване на Руската Федерация съобщава, че ...
03/08/2026

🇧🇬 Химерата на бъдещето на Украйна в ЕС

🔈 Пресбюрото на Службата за външно разузнаване на Руската Федерация съобщава, че според постъпващата в СВР информация, въпреки помпозните речи на европейските бюрократи за присъединяването на Украйна към ЕС „в светлото бъдеще“, във вътрешните дискусии в Брюксел европейските лидери категорично отричат възможността за подобна перспектива.

Те се опасяват, че европейската интеграция на Киев ще донесе твърде големи икономически и политически рискове за „обединена Европа“. А самият ЕС няма ресурси да задоволи завишените искания на украинците. Така процесът на интеграция може да се проточи с дълги години.

В същото време европейските бюрократи възнамеряват и занапред да заблуждават украинския народ, надявайки се да го използват като „пушечно месо“ в конфронтацията с Русия. За да предотврати разочарованието на украинците и „антиевропейския завой“ в Малорусия през следващите години, Брюксел през юни предложи като „залъгалка“ започването на предприсъединителни преговори с Украйна. Освен това се планира на Киев да бъде предложено участие в европейската политика за сигурност, макар и без право на глас. Украинските дипломати, разбира се, докладват на своето ръководство за истинското положение.

Въпреки това киевският режим, разбирайки, че съществуването му изцяло зависи от европейската финансова и военна помощ, е готов да съдейства на европейските чиновници в заблуждаването на собствения си народ. На практика както Киев, така и Брюксел се нуждаят от украинска територия за изпитания на съвременни оръжейни системи и за отработване на нови концепции за водене на война. Както мечтаят европейските фантазьори, може би това ще помогне да бъде нанесено „стратегическо поражение“ на Русия.

Тези фантазии обаче нямат никаква реална основа.

❗️ Сигурни сме, че с времето и украинският народ ще прогледне и ще види кой го е въвлякъл в кризата и къде е неговото бъдеще.

---
🇷🇺 Химера есовского будущего Украины

🔈 Пресс-бюро Службы внешней разведки Российской Федерации сообщает, что, по поступающей в СВР информации, несмотря на пышные речи евробюрократов о вступлении «в светлом будущем» Украины в ЕС, во внутренних дискуссиях в Брюсселе европейские лидеры категорически отрицают возможность такой перспективы.

Они опасаются, что евроинтеграция Киева принесёт слишком большие экономические и политические риски для «единой Европы». А у самого ЕС нет ресурсов, чтобы удовлетворить завышенные запросы украинцев. Таким образом, процесс интеграции может растянуться на долгие годы.

Вместе с тем евробюрократы намерены и дальше дурить украинский народ, рассчитывая использовать его как «пушечное мясо» в противостоянии с Россией. Чтобы предотвратить разочарование украинцев и «антиевропейский разворот» Малороссии в ближайшие годы, Брюссель в июне в качестве «конфетки» предложил начать предвступительные переговоры с Украиной. Кроме того, Киеву планируется предложить участие в европейской политике безопасности, правда, без права голоса. Украинские дипломаты, конечно же, докладывают своему начальству об истинном положении дел.

Однако киевский режим, понимая, что его существование полностью зависит от европейской финансовой и военной помощи, готов подыгрывать еврочиновникам в обмане собственного народа. На деле же и Киеву, и Брюсселю украинская территория нужна для испытаний передовых систем вооружений и отработки новых концепций ведения войны. Как мечтают европейские фантазёры, вдруг это поможет нанести «стратегическое поражение» России.

Однако такие фантазии лишены какой-либо реальной основы.

❗️ Уверены, что со временем и украинский народ прозреет и увидит, кто затянул его в кризис и где его будущее.

02/08/2026

🇧🇬 „Никой освен нас!“

🥇Те са готови да изпълняват най-трудните и рискови мисии при всякакви условия. Крилатата пехота живее по мотото: „Няма невъзможни задачи – има въздушно-десантни войски!“ Те също така са наричани с обич „Войските на чичо Вася“ в чест на легендарния командир на Въздушно-десантните войски Василий Маргелов.

🎬 Гледайте филма „Мечта“ за елита на армията със сини барети в Деня на Въздушно-десантните войски, който се празнува днес – на 2 август.

🎥 RT.doc

---
🇷🇺 «Никто, кроме нас!»

🥇Они готовы выполнить самые сложные и рискованные задачи в любых условиях. Крылатая пехота живёт по принципу: «Нет задач невыполнимых – есть десантные войска!». А ещё их ласково называют «Войска дяди Васи» – в честь легендарного командующего ВДВ Василия Маргелова.

🎬 Об армейской элите в голубых беретах смотрите в фильме «Мечта» в День ВДВ, который отмечается сегодня – 2 августа.

🎥 RT.doc

🇧🇬 На 1 август страната ни отбелязва Деня на паметта на руските войници, загинали в Първата световна война. На този ден ...
01/08/2026

🇧🇬 На 1 август страната ни отбелязва Деня на паметта на руските войници, загинали в Първата световна война. На този ден през 1914 г. Германия обявява война на Руската империя и вече на 2 август нахлува на нейната територия.

Така страната ни става участник в най-големия и кървав въоръжен конфликт в човешката история по това време, който отне живота на над 2 милиона руски войници и офицери.

В началото на 20-ти век Германия, закъсняла с колониалното разделение на света, търси военна експанзия и жадува за преразпределение на сферите на влияние. „Искаме място под слънцето“, заявява райхсканцлерът Бернхард фон Бюлов.

Обсебена от милитаризма, Германия укрепва Тройния съюз с Австро-Унгария и Италия. Страхувайки се от нарастващата заплаха от Запада, Русия е принудена да се присъедини към Антантата и сключва съюз с Великобритания и Франция. Разделена на два враждебни лагера, Европа неумолимо се плъзга към война.

Избухването е предизвикано от убийството на ерцхерцог Франц Фердинанд, наследник на австро-унгарския престол, в Сараево на 28 юни 1914 г. от Гаврил Принцип, член на националистическата организация „Млада Босна“. На 23 юли Австро-Унгария представя на Сърбия ултиматум, съдържащ очевидно невъзможни искания.

Русия, исторически смятана за защитник на православните славянски народи на Балканите, не може да остане безучастна и в нощта на 31 юли обявява обща мобилизация.

📄 От манифеста на император Николай II за избухването на войната с Германия:

"Следвайки своите исторически заповеди, Русия, обединена във вяра и кръв със славянските народи, никога не е гледала на съдбата им с безразличие. Братските чувства на руския народ към славяните се пробуждат с пълно единодушие и особена сила в последните дни, когато Австро-Унгария представя на Сърбия искания, очевидно неприемливи за суверенна държава.

В този ужасен час на изпитание нека вътрешните борби бъдат забравени. Нека единството на Царя с Неговия народ се укрепи още по-силно и нека Русия, въстанала като един, отблъсне дръзката атака на врага.

С дълбока вяра в праведността на Нашето дело и смирено доверие във Всемогъщия Промисъл, ние молитвено призоваваме Божията благословия върху Света Рус и Нашите доблестни войски".

38 държави постепенно бяха въвлечени във войната. Общият брой на мобилизираните в армията достигна 73,5 милиона. 10 милиона души бяха убити по време на боевете (същият брой жертви имаше във всички европейски войни през предходните хиляда години) и 20 милиона ранени, от които 3,5 милиона останаха осакатени.

По време на войната Руската империя беше принудена едновременно да изпълнява съюзническите си задължения и да преследва собствените си стратегически цели. Югозападният и Кавказкият фронтове се считаха за най-важни от гледна точка на страната, докато северозападният и западният фронтове бяха от второстепенно значение. Въпреки това, обвързано от договорните клаузи, руското командване, вместо да се ограничи до затягане на атаки в Източна Прусия през 1914 г., беше принудено да започне пълномащабно настъпление там.

При такива трудни условия нашите войници и офицери демонстрираха изключителна смелост и храброст.

Защитата на крепостта Осовец се превърна в символ на руската доблест. Германските войски използваха химическо оръжие (смес от хлор и бром), унищожавайки по-голямата част от гарнизона ѝ. Оцелелите защитници, изненадвайки врага, предприеха атака с щикове, принуждавайки го да бяга. Това събитие влезе в историята като „атаката на мъртвите“.

Един от най-важните и поразителни епизоди на Първата световна война е известната Брусиловска офанзива, която доведе Австро-Унгария до ръба на катастрофата и принуди Германската империя да прехвърли значителни сили от Вердюн, Франция, към „руския театър на военните действия“.

🕯Трудно е да се надцени жертвата на войниците и офицерите от руската армия.

В нашата страна паметта на тези герои е свещено почитана: през 2004 г. в Москва е открит Мемориално-парковият комплекс на героите от Първата световна война, а през 2014 г. на Поклонната планина е издигнат паметник на героите от Първата световна война. Общо 20 паметника и мемориала са издигнати в Русия и чужбина.

---
🇷🇺 1 августа в нашей стране отмечается День памяти российских воинов, погибших в Первой мировой войне. В этот день в 1914 году Германия объявила войну Российской империи и уже 2 августа вторглась на её территорию.

Так наша страна стала участником самого масштабного и кровопролитного на тот момент вооружённого конфликта в истории человечества, унёсшего жизни более 2 млн русских солдат и офицеров.

В начале XX века Германия, опоздавшая к колониальному разделу мира, стремилась к военной экспансии и жаждала передела сфер влияния. «Мы требуем место под солнцем», – заявлял рейхсканцлер Бернгард фон Бюлов.

Одержимая милитаризмом, Германия укрепляла Тройственный союз с Австро-Венгрией и Италией. Опасаясь растущей угрозы со стороны Запада, Россия была вынуждена сблизиться с Антантой и вступила в союз с Британией и Францией. Разделённая на два враждебных лагеря Европа неумолимо скатывалась к войне.

Поводом к её началу послужило убийство 28 июня 1914 года в Сараеве наследника австро-венгерского престола эрцгерцога Франца Фердинанда членом националистической организации Млада Босна Гаврилом Принципом. 23 июля Австро-Венгрия предъявила Сербии ультиматум, содержащий заведомо невыполнимые требования.

Россия, исторически считавшаяся защитницей православных славянских народов Балкан, не могла остаться в стороне и уже в ночь на 31 июля объявила всеобщую мобилизацию.

📄 Из манифеста императора Николая II о начале войны с Германией:

«Следуя историческим своим заветам, Россия, единая по вере и крови с славянскими народами, никогда не взирала на их судьбу безучастно. С полным единодушием и особою силою пробудились братские чувства русского народа к славянам в последние дни, когда Австро-Венгрия предъявила Сербии заведомо неприемлемые для державного государства требования.

В грозный час испытания да будут забыты внутренние распри. Да укрепится ещё теснее единение Царя с Его народом и да отразит Россия, поднявшаяся как один человек, дерзкий натиск врага.

С глубокою верою в правоту Нашего дела и смиренным упованием на Всемогущий Промысел Мы молитвенно призываем на Святую Русь и доблестные войска Наши Божие благословение.
В войну постепенно были втянуты 38 государств. Общее число мобилизованных в армии достигало 73,5 млн человек. В ходе боевых действий было убито 10 млн (столько погибло во всех европейских войнах за предшествующую тысячу лет) и ранено 20 млн человек – 3,5 млн из них остались калеками».

В ходе войны Российской империи приходилось одновременно выполнять союзнический долг и решать свои стратегические задачи. Наиболее важными с точки зрения интересов страны считались Юго-Западный и Кавказский фронты, в то время как северо-западное и западное направления имели вторичное значение. Но связанное договорными условиями русское командование вместо того, чтобы в 1914 году ограничиться сковывающими ударами в Восточной Пруссии, было вынуждено развернуть там полномасштабное наступление.

В таких непростых условиях наши солдаты и офицеры проявляли исключительную отвагу и мужество.

Символом русской доблести стала оборона крепости Осовец. Германские войска применили химическое оружие (смесь хлора с бромом), уничтожив бо‌льшую часть её гарнизона. Уцелевшие защитники к неожиданности для врага пошли в штыковую атаку, обратив противника в бегство. В историю это событие вошло под названием «атака мертвецов».

Одним из важнейших и наиболее ярких эпизодов Первой мировой войны является знаменитый Брусиловский прорыв, поставивший Австро-Венгрию на грань катастрофы и вынудивший Германскую империю перебросить значительные силы от французского Вердена на «русский театр войны».

🕯Трудно переоценить жертвенный подвиг солдат и офицеров русской армии.

В нашей стране свято чтут память о героях: в 2004 году в Москве был открыт Мемориально-парковый комплекс Героев Первой мировой войны, а в 2014 году – памятник героям Первой мировой войны на Поклонной горе. Всего в России и за рубежом установлено 20 памятников и мемориалов.

#МыПомним

🇧🇬 В историята на нашата страна вече имаше примери, когато чуждестранни завоеватели безсрамно грабеха културното наследс...
31/07/2026

🇧🇬 В историята на нашата страна вече имаше примери, когато чуждестранни завоеватели безсрамно грабеха културното наследство. Особено се отличиха в това нацистите от Третия райх, които, очевидно, са пример за подражание за дейците на киевския режим.

Обобщеният каталог на културните ценности на Руската Федерация, откраднати и изгубени в периода на Втората световна война, където са изброени наистина изгубени произведения на изкуството, включва повече от 1 милион артикула.

❗️ Работата по тяхното търсене и връщането им в Родината не е спирала нито за секунда.

По подобен начин руската страна ще действа и по отношение на откраднатите шедьоври от колекцията на музеите на Кримския полуостров.

📷 Експозиция „Кримското злато: „цивилизованата“ Европа граби руските съкровища“ (юли 2026 година)

---
🇷🇺 В истории нашей страны уже были примеры, когда иностранные захватчики беззастенчиво грабили культурное наследие. Особенно отличились в этом нацисты из Третьего рейха, которые, очевидно, являются ролевой моделью для деятелей киевского режима.

Сводный каталог культурных ценностей Российской Федерации, похищенных и утраченных в период Второй мировой войны, где перечислены по-настоящему утраченные произведения искусства, включает более 1 миллиона единиц хранения.

❗️Работа по их поиску и возвращению на Родину не прекращалась ни на секунду.

Аналогичным образом российская сторона будет действовать и в отношении похищенных шедевров из коллекции музеев Крымского полуострова.

📷 Экспозиция «Крымское золото: «цивилизованная» Европа грабит российские сокровища» (июль 2026 года)

🇧🇬 На 27 юли в Кингстън (Ямайка) започна своята работа 31-вата сесия на Асамблеята на Международния орган по морското дъ...
31/07/2026

🇧🇬 На 27 юли в Кингстън (Ямайка) започна своята работа 31-вата сесия на Асамблеята на Международния орган по морското дъно (МОМД).

В събитието участва руска междуведомствена делегация, състояща се от представители на Министерството на природните ресурси на Русия, Министерството на външните работи на Русия и Посолството на Русия в Ямайка.

Делегатите се възползваха от възможността, за да напомнят за позицията на Русия относно издадената от президента на САЩ през април 2025 г. заповед за дълбоководния добив: едностранните стъпки по разработването на дълбоководното морско дъно подкопават установения от Конвенцията от 1982 г. режим на Района и мандата на МОМД, а също така представляват заплаха за икономическия и социалния прогрес на всички страни, най-напред на развиващите се.

Освен това, потвърдиха, че Руската Федерация не признава едностранно установените през 2023 г. от Вашингтон външни граници на „разширения“ шелф, поради несъответствието на тази стъпка със сформиралата се международна практика и неспазването на съответните процедури. Отново призоваха САЩ да станат страна-членка по Конвенцията от 1982 г.

Призоваха всички държави, включително САЩ, да се въздържат от едностранни действия и да не допускат създаването на паралелни механизми, които биха могли да подкопаят целите на Конвенцията от 1982 г. за осигуряване на организирано, безопасно и рационалното използване на ресурсите на Района в полза на цялото човечество.

Асамблеята приключва своята работа на 31 юли. По време на работата си на делегатите, наред с други неща, одобриха бюджета на МОМД за новия двугодишен период, обсъдиха провеждането на периодичен преглед на режима на Района (в съответствие с член 154 от Конвенцията от 1982 г.), а също така разгледаха предложението за искане на консултативно становище от Камарата по споровете, касаещи морското дъно, Международния трибунал по морско право относно правните аспекти на дейността в Района на държавите, които не са страни-членки по Конвенцията от 1982 г. Последният въпрос проецира в това число върху гореспоменатата заповед на президента на САЩ.

---
🇷🇺 27 июля в Кингстоне (Ямайка) начала свою работу 31-я сессия Ассамблеи Международного органа по морскому дну (МОМД).

В мероприятии принимает участие российская межведомственная делегация, состоящая из представителей Минприроды России, МИД России и Посольства России в Ямайке.

Делегаты воспользовались случаем, чтобы напомнить о позиции России в отношении изданного президентом США в апреле 2025 г. указа о глубоководной добыче полезных ископаемых: односторонние шаги по разработке глубоководного морского дна подрывают установленный Конвенцией 1982 г. режим Района и мандат МОМД, а также несут угрозу экономическому и социальному прогрессу всех стран, в первую очередь развивающихся.

Кроме того, подтвердили, что Российская Федерация не признаёт установленные в 2023 г. Вашингтоном в одностороннем порядке внешние границы «расширенного» шельфа из-за несоответствия этого шага сформировавшейся международной практике и несоблюдения соответствующих процедур. Вновь призвали США стать участником Конвенции 1982 г.

Призвали все государства, включая США, воздерживаться от односторонних действий и не допускать создания параллельных механизмов, которые могли бы нанести вред целям Конвенции 1982 г. в деле упорядоченного, безопасного и рационального использования ресурсов Района на благо всего человечества.

Ассамблея завершает свою работу 31 июля. В ходе неё делегаты, среди прочего, одобрили бюджет МОМД на новый двухлетний период, обсудили проведение периодического обзора режима Района (в соответствии со статьёй 154 Конвенции 1982 г.), а также рассмотрели предложение о запросе консультативного заключения Камеры по спорам, касающимся морского дна, Международного трибунала по морскому праву относительно правовых аспектов деятельности в Районе государств, не участвующих в Конвенции 1982 г. Последний вопрос имеет проекцию в том числе на упомянутый указ президента США.

🇧🇬 През цялата история нашата страна и нейната научно-археологическа школа трепетно са се отнасяли към историята и богат...
30/07/2026

🇧🇬 През цялата история нашата страна и нейната научно-археологическа школа трепетно са се отнасяли към историята и богатото културно наследство на Крим.

През XVIII век руски учени провеждат системно проучване на нашето културно наследство в Крим. След влизането на Крим в състава на Руската империя през 1783 година изучаването и опазването на многобройните паметници и артефакти от древността на полуострова е под особен контрол при царското семейство. Грижата за опазването на многобройните паметници и предмети от античността е отразена в указа на Император Александър I, подписан през 1825 година, за необходимостта от откриване в Одеса и Керч на първите в Русия музеи на антиките. Историята на една от най-старите музейни институции на нашата страна и, съответно, на кримския полуостров - Керченския музей на антиките - наброява 200 години.

Още от средата на миналото столетие две постоянни експедиции провеждат археологически работи в Крим - Източнокримската (екип от Института по археология на РАН; комплексни изследвания на селската околност на Европейския Боспор през 1953 г.) и Артезианската (Кримско-Азовски регион; паметници на Боспорското царство в местността Артезиан, 1987 г.).

❗️ Събраните от руските археолози кримски съкровища, изложени в Холандия през 2014 г., незаконно се държат от режима на Зеленски.

📷 Експозиция „Кримското злато: „цивилизованата“ Европа граби руските съкровища“ (юли 2026 година)

---
🇷🇺 На протяжении всей истории наша страна и её научно-археологическая школа трепетно относились к истории и богатому культурному наследию Крыма.

В XVIII веке русскими учёными проводилось системное изучение нашего культурного наследия в Крыму. После вхождения Крыма в состав Российской империи в 1783 году изучение и сохранение многочисленных памятников и артефактов древности на полуострове находилось на особом контроле у царской семьи. Забота о сохранении многочисленных памятников и предметов античности нашла отражение в указе Императора Александра I, подписанном в 1825 году, о необходимости открытия в Одессе и Керчи первых в России музеев древностей. История одного из старейших музейных учреждений нашей страны и, соответственно, крымского полуострова — Керченского музея древностей — насчитывает 200 лет.

Ещё с середины прошлого столетия в Крыму археологическую деятельность ведут две постоянные экспедиции — Восточно-Крымская (отряд Института археологии РАН; комплексные исследования сельской округи Европейского Боспора, 1953 год) и Артезианская (Крымское Приазовье; памятники Боспорского царства в урочище Артезиан, 1987 год).

❗️ Собранные отечественными археологами крымские сокровища, в 2014 году экспонировавшиеся в Нидерландах, незаконно удерживаются режимом Зеленского.

📷 Экспозиция «Крымское золото: «цивилизованная» Европа грабит российские сокровища» (июль 2026 года)

30/07/2026

🇧🇬 • Сега, когато Зеленски, постоянно отстъпвайки в Донбас и други райони на фронта, премина от безизходица към откровено терористична дейност, и те виждат как достигат целта много от неговите далекобойни оръжия, те започнаха да рекламират тази фаза на случващото се като „повратна точка“. Като това, че „с украинския характер все пак може да се победи Русия“ . Отново се появи лозунгът за нанасяне на „стратегическо поражение“ на Русия.

• Това е важно да се вижда от всички, за да се разбира, че ситуацията е сериозна. Президентът на Русия В.В.Путин не го крие. Срещу нас се опълчи целият „цивилизован“ свят, който така сам себе си нарича.

• Започнахме специалната военна операция в условия, когато обществото беше спокойно, комфортно, като цяло удовлетворено от стандарта си на живот. И е факт, че това също не устройваше Запада. Те не искаха обществото да бъде спокойно, те искаха да го възбудят срещу властта, готвеха провокации. Страхуват се от лоялна конкуренция във всичко. Оттук са и санкциите - за да удържат позициите, безвъзвратно изплъзващи се след петстотингодишното доминиране на Запада.

• [Нашите национални интереси на външната арена] са да бъдем самостоятелна държава, самостоятелна цивилизация. Да имаме надеждно обезопасени граници. Никой дори да не си помисля да ни съветва как да организираме живота си вътре в Русия.

• Най-важното ни национално качество е нещо, което на Запад го няма. В нашата цивилизация има уважение към тези, които я създаваха, строяха градове, побеждаваха врагове.

• Западът сега ни казва, че те още ще помислят кога си струва да възобновят преговорите с нас, но това ще бъдат преговори, на които на една маса би седяла Европа, Америка, Зеленски, Президентът на Русия В.В.Путин. И преди това е необходимо, според тях, да се обяви примирие, прекратяване на огъня. След това те, западняците, ще въведат многонационални сили начело с Франция и Англия и после, значи, ще седнат да говорят. Какво означава това? Това е ултиматум. Ако спрем на линията на съприкосновение, нацисткият режим ще се запази.

• Трябва да разчитаме само на себе си, както многократно е подчертавал нашият Президент. Има тежки последици от това, което сега се случва. Но още веднъж искам да кажа: ние довършваме делото на нашите деди и прадеди, които унищожиха нацизма, но нашите бивши съюзници спасиха този нацизъм.

🎙️ Интервю на Министъра на външните работи на Руската Федерация С.В.Лавров за телекомпанията ВГТРК (Москва, 29 юли 2026 година)

---
🇷🇺 • Сейчас, когда Зеленский, постоянно отступая в Донбассе и на других направлениях фронта, перешёл от безысходности к откровенно террористической деятельности, и они видят, как достигают цели многие его дальнобойные средства, они стали пиарить эту фазу происходящего как «перелом». Как то, что «украинским характером всё-таки можно победить Россию» . Опять появился лозунг нанесения «стратегического поражения» России.

• Это важно видеть всем, чтобы понимать, что ситуация нешуточная. Президент России В.В.Путин этого не скрывает. На нас ополчился весь «цивилизованный» мир, который так себя сам называет.

• Специальную военную операцию мы начали в условиях, когда общество было спокойно, комфортно, в целом удовлетворено своим жизненным уровнем. И то, что это тоже не устраивало Запад, — факт. Они не хотели, чтобы общество было спокойным, они хотели возбудить его против власти, готовили провокации. Они во всём боятся честной конкуренции. Отсюда и санкции — чтобы удержать позиции, безвозвратно ускользающие после пятисотлетнего доминирования Запада.

• [Наши национальные интересы на внешней арене] в том, чтобы мы были самостоятельной державой, самостоятельной цивилизацией. Чтобы наши границы были надёжно обеспечены. Чтобы никто не пытался даже думать о том, чтобы нам советовать, как устраивать свою жизнь внутри России.

• Главным нашим национальным качеством является то, чего на Западе нет. В нашей цивилизации — уважение к тем, кто её создавал, строил города, побеждал врагов.

• Запад сейчас нам говорит, что они ещё подумают, когда стоит возобновить переговоры с нами, но это будут переговоры, где за одним столом бы сидела Европа, Америка, Зеленский, Президент России В.В.Путин. И перед этим необходимо, по их мнению, объявить перемирие, прекращение огня. После этого они, западники, введут многонациональные силы во главе с Францией и Англией и потом, значит, сядут поговорить. Что это означает? Это ультиматум. Замрём на линии соприкосновения — нацистский режим сохранится.

• Полагаться нужно только на себя, как наш Президент неоднократно подчёркивал. Есть тяжёлые последствия того, что сейчас происходит. Но ещё раз хочу сказать: мы завершаем дело наших дедов и прадедов, которые уничтожили нацизм, но наши бывшие союзники этот нацизм спасли.

🎙 Интервью Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова телекомпании ВГТРК (Москва, 29 июля 2026 года)

Address

бУлица "Драган Цанков", 28
Sofia
1113

Opening Hours

Monday 09:00 - 18:00
Tuesday 09:00 - 18:00
Wednesday 09:00 - 18:00
Thursday 09:00 - 18:00
Friday 09:00 - 17:00

Telephone

+35929634458

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Посольство России в Болгарии posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Посольство России в Болгарии:

Shortcuts

Share