14/02/2017
Няколко идеи как да преживеете зимата в София без да умрете от скука
Разбира се, винаги може да се преживее зимата с чаша топла напитка и книга в ръка или с меко одеялце и хубав филм, но колкото и релаксиращо да е това занимание, винаги си струва човек да излезе от зоната си на комфорт и да си покаже носа навън, където е студено, но може да бъде и много интересно. Ниските температури не отказаха голяма част от софиянци от активната почивка и много от тях предпочитат да излязат навън и да се позабавляват в снега, предаде репортер на БГНЕС. Класика дори и през зимата си остава Витоша, където традиционно семействата предпочитат да излязат на разходка, да покарат ски или шейни. На Витоша обаче много бързо става пренаселено и семействата с малки деца умело финтират тълпите, оставайки в града, но в парковете. Боряна, която е майка на малко момиченце разказа, че често идва в Борисовата градина, защото живее близо до парка. Дори през зимата тя не се страхува да идва с дъщеря си в парка, стига да има слънце и да няма вятър. “Има хубави пързалки в целия парк, забавно е не само за нея, и за мен”. Друга смела майка Даниела разказа, че по принцип обича да се качва на Витоша с цялото семейство и да карат ски, но не всеки уикенд могат да се организират. Когато това се случи винаги имат резервен вариант - Борисова градина. “С наши приятелски семейства се организираме на групички и идваме”, разказа тя и дори обясни, че “всеки ден по час - два навън дори е полезно за децата. Планината обаче е най-доброто решение”. “Ако не е прекалено студено, излизаме навън в някой парк да разходим децата на чист въздух, защото иначе сезонът е с доста грипове и се опитваме по този начин да ги борим с чист въздух”, разказа и Таня, която разхождаше и малкото си двумесечно бебе. Въпреки студения ден и минусовите температури, Борисовата градина се оказа изненадващо оживена от много млади хора, които са излезли с деца и кучета. На фона на детската глъчка и радостните възгласи след скок в снега, родителите имат рядката възможност да поговорят със себеподобни на по чаша греяно вино или чай. Любовта към игрите е и основната причина зимната ледена пързалка в езерото “Ариана” да бъде също пълна с народ. “Има любители от всички възрастови групи. Предимно събота и неделя, както и през ваканциите идват деца и ученици, а през останалото време големи ученици и възрастни. Събота и неделя също идват деца с родителите си, които също влизат да се пързалят”, разказа Стефан Бъчваров, инструктор на пързалката. Големи и малки се забавляват, без да се страхуват от броя падания. Важно е да се знае, че на пързалката се стои час и 15 мин. затова е хубаво да се влиза на пързалката в определените часове - 10.00, 12.00, 14.00 и т.н. като рано сутринта след 6.00 часа дори тя е безплатна. Тези, които искат могат да си наемат и персонален треньор, който да ги спаси от пребиване на леда. Цените са прилични, а тук също има възможност от предпазване от студа чрез греяно вино.
Източник: bgnes com