24/05/2024
Някога, когато всичко започвало…преди повече от век и половина тук в Земен нямало почти нищо, освен няколко махали и един прекрасен малък средновековен манастир.
Някога, в далечната 1867г. в село Белово след ремонтиране на манастирската сграда, пламнала първата искрица – възникнало малко килийно училище, в което първите учители били духовници. По- късно тяхното дело продължили беловчанина Маноил Искренов, черковен певец, получил образованието си в Света гора и свещеник Златков. Според старите летописни книги на земенското училище до 1882г. обучението се е водило в манастира.
Някога …, в първите години след Освобождението на България през 1882г.се появило първото светско училище , в което учители са били Димо Савов от с.Егълница, Радомирско- учителствал 21 години; Симеон Манов от с.Лобош, Манаси Иванчов от с. Трекляно; а от 1903 до 1911 година Христо Димов от с.Жабляно. За нуждите на това светско училище беловчани построили първата паянтова дървена сграда с четири класни стаи , която просъществувала до 1911г. От тогава до 1926г.учебните занятия се водят в наети под наем сгради, частни къщи и в манастира.
През учебната 1909/1910г . е имало 57 ученици. От 1912/1913 учебна година всяко отделение се е водело от отделен учител .
Някога…, когато дошъл новия 20-ти век , в самото му начало, учителят Арсо Илиев става радетел за построяване на ново училище и откриване на прогимназия в него. По инициатива на местната общественост се организира посещение на министър-председателя Иван Гешов и министъра на просвещението Бобчев на 28 април 1912г. Гостите се уверяват, че селото има нужда от нова , просторна училищна сграда и заслужава да се открие прогимназия. Последвали обаче тежките години на войните /1912-1918/, които забавили осъществяването на това благородно дело.
Едва след края на Първата световна война се сбъдва мечтата на беловчани – прогимназията се открива през 1919г. В нея директор е Георги Петров, а учебните занятия все още се водят в Земенския манастир.
През 1909г. е построена и открита ЖП Гара Земен , а в 1925г. с. Белово се преименува в с. Земен. Заради гарата селището се разраства и оживява, става естествен център на селата от Краището. Земенчани осъзнават , че училището трябва да има стабилна и модерна своя нова сграда. От 1923 до 1926г. земенчани създават инициативен комитет и събират дарения. Председател и най-голям дарител е Симеон Димитров Арнаудов. В строежа на училищна сграда се включва цялата общественост. Заедно с него летописите отбелязват като най - щедри дарители Земенската ЖП Гара, „Никола Суков и сие“ , Георги Попов, Георги Ангелов и много други. Отпуснат е заем на общината в размер на 2 000 000 лева , които се изплащат дълги години след това. В отчета на Милан Ицев – секретар на Общината през 1936г. до областния управител се казва, че дълговете на общината за построяване на началното училище са толкова големи, че и да се продадат цялото движимо и недвижимо имущество на общината , заедно с населението , пак няма да могат да се погасят лихвите , а камо ли главницата…
От 1936 до 1941г. директор на земенската прогимназия е Славчо Христов Милошев. Той открива училищна трапезария за 200 човека. Дарител в нея е г-жа Сикулова, председател на благотворителния комитет.
Някога…. , в средата на миналия век, когато Земен се разраснал , през 1945г е създадена земенската народна смесена непълна гимназия - IV и V клас– с по две мъжка и девическа паралелки.Учениците били общо около 120. Директор е Орфей Кръстев, а първи учители са Антон Баталов- литератор от гр. Кюстендил, Сашка и Виолета Радулови от Земен.
И само 9 години по- късно през 1954, училищният звънец възвестява дипломирането на първия пълен гимназиален випуск. Учениците в средното смесено училището по това време са около 600.
През тези години в гимназията завършиха 62 випуска с общо над 1500 ученици. Те имат голям принос за икономическото и културно развитие на Земенската община и региона. Благодарение на доброто гимназиално образование , което средното училище е давало, много от възпитаниците му са продължили образованието си във висшите училища и са станали професори, доценти, доктори на науките, лекари, инженери, учители, икономисти, поети, писатели, художници, певци , летци.
Проф. Ангел Велчев- преподавател в Софийския университет,
Доц. Елена Стоилова- преподавател във ВУЗ
Поетите Кирил Александров и Григор Искренов, поетесата Антоанета Попова
Поколения ученици са преминали през класните стаи на земенското училище.То е възпитало и повече от 70% от учителите , които са работили и работят в него и сега .
Поколения учители са му дали своя труд, ентусиазъм и дръзновение . Нека отдадем почит на всички негови директори – Борис Лашов/ 23 години /, Орфей Кръстев, Димитър Копаранов, Христо Пенков, Любомир Стоичков, Венета Анакиева, Георги Стоянов, Иван Павлов, Панчо Панев, Димитър Сотиров, Валентин Арсов, Монка Стойнева, Даниела Владимирова, Димитър Стоилов,и сегашния - Албена Иванова. Зам.-директори – Вера Мирославова, Анелия Василева, Асен Арсов, Димчо Ивановски, Монка Стойнева.
Учители с дългогодишен учителски стаж – Севетка Крумова– 33г., Асен Арсов – 33г. Здравка Михайлова- 30г, Димчо Ивановски – 35г., Сашка Радулова – 23г., Иванка Арсова – 28г. , Веселина Манолова – 26г., Вера Георгиева- 20г., Антон Баталов – 15г. , Вергиния Аначкова, Любен Аначков, Стойчо Петров , Надежда Тодорова, Райка Тошевска, Тодор Тошевски,Райка Тошевска, Крум Анастасов, Иванка Арсова, Веселина Манолова, Тинка Димитрова, Гинка Йовева, Мими Соколова, Теменужка Земенска, Маргарита Миланова, Росица Миланова, Васил Миланов, Георги Владимиров, Венцислав Георгиев, Роза Дръндева, Тинка Димитрова, Гинка Йовева, Славка Попова, Първолета Райчева, Снежана Георгиева, Виолета Райчева, Теменужка Стоичкова, Здравец Миховски. Повечето от тях възпитаници на земенската гимназия.
През 1963г. училищната сграда се разширява с нова пристройка с 8 класни стаи и ученически стол. През 1983г. към средното училище е изграден учебно-промишлен комплекс със специалност електронна техника.
През 80-те години на 20-ти век , построената през 1926 г. сграда вече не отговаряла на нарасналите изисквания и от 1987г. училището се премества в нова, по-голяма срада, в която е и до днес – 16 класни стаи, 4 специализирани кабинета, физкултурен салон, столова, лекарски и зиболекарски кабинет, библиотека. По това време училището се нарича ЕСПУ, има целодневна организация и паралелки УПК от 1985 до 1990г. Тези паралелки са началото на професионалното средно образование е Земен.
През 2002г. , поради все по-бързо намаляващия брой на учениците РИО Перник решава прием в маломерна паралелка в девети клас. Това предизвиква огромно обществено недоволство, гражданите организират подписка, събират се на събрания и срещи с депутати от Пернишка област. Благодарение на единството и категоричността на общественото мнение, гимназията е запазена.
От учебната 2001/2002г. в СОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ е разкрита професионална паралелка с изучаване на икономически дисциплини. Паралелката има изградена ученическа фирма, в която учениците в реални условия работят като управители, счетоводители, производители . Ученическата фирма се създава, функционира и закрива в рамките на една учебна година и преминава през всички нейни фази.Тя е проект на „Джуниър Ачийвмънт”. На организираното състезание между ученическите фирми през 2003г. компанията заема второ място за реклама. Постиженията на фирмата през 2005г. са отразени от предаването на Милен Цветков по Нова, в новините на ТВ7, в. 24 часа и редица регионални и областни вестници.
Началото на новия век е и време на модернизация . Все по – активно в учебния процес навлизат компютрите. През 2005 и през 2012г. два пъти се преоборудва кабинетът по ИТ. Децата работят в клубове по интереси, участват на областни и национални състезания и олимпиади. През 2015г Ученикът Веселин Василев Манчев печели златен медал на олимпиадата по история за седмокласници.
През 2004 г. за първи път се създава група за ученици със специални образователни потребности, в която се отделя специално внимание и грижи на децата с обучителни затруднения и се полагат специални грижи за интегрирането на учениците с увреждания.
В момента, съгласно новия Закон за училлищното и предучилищното образование /ЗПУО/ от учебната 2016/2017г , училището е преименувано в Средно училище „Св.Св. Кирил и Методий“ и е разкрита отнова професионална паралелка „Малък и среден бизнес“.
В летописа на просветното дело свое значимо място има и детската градина.
До 1969 г. подготовката на децата към училище се осъществява в две полудневни предучилищни групи, които се намират в сградата на читалище „Светлина“ с детски учителки Цветанка Ненкова и Валентина Драгомирова. През м. януари 1969 година в гр. Земен е открита Целодневна детска градина. Сграда, в която е настанена детската градина, била предоставена от жилищен фонд на Кооперативно земеделско стопанство. Детската градина започва да функционира с една смесена група от 25 места с директор на Детската градина Ангелина Земенска и детска учителка Цветанка Шекерджийска, а по-късно Василка Николова. Откриването на детската градина е посрещнато вначалото с недоверие от родителите. Детските учителки обикалят семействата, за да наберат необходимия брой деца. С една група детската градина съществува до 1981 г. Настъпилите промени в Земенска селищна система- разширяване на съществуващите предприятия и разкриването на нови, довело до увеличаване на населението в гр.Земен и се появила остра нужда от увеличаването на места в детската градина. Тя беше преместена в друга сграда, която временно е използвана от предприятие „Спортпром“. Към детската градина е разкрита яслена група и в тази сграда са преместени подготвителните групи. Така детската градина става Обединено детско заведение с 1 яслена и 3 градински групи с директор Ангелина Земенска и детски учителки: Василка Николова Горянова, Цветанка Ненкова Станкова, Валентина Драгомирова, Людмила Славянова и Теменужка Крумова Стоичкова.
През 1983 г. се разкрва още една група с детски учителки Нина Ангелова и Тинка Георгиева. Директор на ОДЗ става Светлана Арсова, която вече е 35 години на тази длъжност. Дългогодишни учители, работили в детската градина са : Ангелина Земенска – 32 г., Василка Николова – 37 г., Людмила Славянова – 35 г., Валентина Драгомирова – 32 г., Тинка Георгиева – 24 г. В детската градина започнаха своята кариера детски учителки Анелия Радославова, Анета Христова Костадинова- учител в ДГ – Радомир, , Галя Сотирова – главен учител в Детска градина гр.Перник, Емилия Димитрова Раденкова. Като детски учителки са работили Капка Серафимова, Весела Кирилова, Камелия Славчева и Любка Дойчинова, които сега са начални учители. Добри спомени със своята работа оставиха детска учителка Фроска Мирчева и Венетка Дойчинова.
През 2019г. земенската детска градина станa на 50 години.
През 2018 г. Земенската гимназия навърши 65 години, Прогимназията – 100 години, а просветното дело - 150 години.
Това е мястото, съхранило нашето селище! Това е НАШИЯ ХРАМ на образованието и духовността!
Честит празник!
Честит 24 май!