Dosta je bilo - Bečej

Dosta je bilo - Bečej Ако не ми, ко?
Ако не сада, када? http://dostajebilo.rs/

27/01/2021

Danas je tačno sedam godina od kako smo započeli našu borbu da od Srbije napravimo državu u kojoj se lepo i rado živi. Na tom putu bilo je više uspona i pado...

20/08/2019

ДЈБ са задовољством констатује да је део опозиције, који је у први мах пристао да са представницима власти води разговоре о изборним условима у сасвим непримереном...

07/07/2019
11/04/2019

Покрет “Доста је било-Војводина” (Никола Штула, координатор), “Мађарски покрет” (Жолт Гараи, копредседник) и “ Војвођански покрет” (Роберт Каран, председник) дана...

09/01/2019
15/10/2017

Народни посланик и лидер Доста је било Саша Радуловић искључен је пре 15 дана из рада Скупштине без икаквог основа док је образлагао свој амандман о беспла

09/09/2017

Доста је било Коментариши Подели ово! Facebook Twitter Google Plus Pinterest LinkedIn Политика • Саопштењe ДЈБ неће учествовати у фарси о промени Устава pre 3 минута Прича коју СНС-ова власт пласира грађанима о промени Устава је фарса. Ниједна озбиљна земља у свету не мења Устав наврат-нанос за три…

25/08/2017

Саша Радуловић Коментариши Подели ово! Facebook Twitter Google Plus Pinterest LinkedIn Ауторски текст • Политика Саша Радуловић за Блиц: Доста је кукања pre 31 минут Не прође дан да у неком од медија или портала који важе за опозиционе не осване коментар неке јавне личности или новинара који себе де...

ZAŠTO ĆUTITE?!Već nedeljama se spekuliše da li je voda iz gradskog vodovoda za piće? Niko iz JP Vodokanal nije mislio da...
13/08/2017

ZAŠTO ĆUTITE?!
Već nedeljama se spekuliše da li je voda iz gradskog vodovoda za piće? Niko iz JP Vodokanal nije mislio da bi trebalo da odgovori na to pitanje.
Sada već više od nedelju dana strahovit smrad se širi ulicom Radivoja Simića, ali i celog naselja Donji Park. I opet nema saopštenja, nema izveštaja niti jednog novinara. Jedina informacija koja može da se pročita je od samih ugroženih građana kojima je nešto pojedinačno rečeno. Po našim saznanjima, koja naravno nisu zvanična, pumpa koja prebacuje fekalnu kanalizaciju je u kvaru i usled toga je došlo do prelivanja fekalnih otpadnih voda u otvoreni atmosferski kanal. Kvarovi i remonti se dešavaju, ali celokupna javnost mora da bude zvanično upoznata sa tim, a otklanjanje kvara ne može da traje ovoliko dugo na ovako visokim temperaturama. Opštinska samouprava koja ne može da reši jedan ovakav problem mora da snosi odgovornost za to, jer osnova postojanja lokalne samouprave jeste komunalna delatnost, a ne organizacija žurki. Pitamo se da li sad, kao i u slučaju odlaganja mulja, komunalna ili inspekcija zaštite životne sredine ništa ne vidi i ne oseća?

Podsećanja radi, u toku je izmuljavanje Kanala DTD u vrednosti od 200 miliona dinara, a sva ova fekalna voda preko ovog kanalića upumpava se u kanal DTD, pa dok jedni rade, drugi zatrpavaju, a jedino građani plaćaju! Ta voda dalje ide u Tisu, a o posledicama će, nadamo se, stručne službe dati svoj ocenu.

Ovo je primer kako izgleda “obavljanje” komunalne delatnosti bez odgovorajućih sredstava. Slične stvari se mogu očekivati i u drugim oblastima (odnošenje smeća, bušenje bunara i sl.) ukoliko javna preduzeća ostanu bez odgovorajućih sredstava npr. ukoliko budu blokirani po izdatim menicama za kredit JP “Toplane”.

11/08/2017

Može biti, a i ne mora – bitno da nešto ima!

Na 21. sednici skupštine opštine Bečej naš odbornik Milan Bokun još jednom je pokušao da objasni da Potisje doo, i ako je doo, mora da poštuje deo zakona o Javnim Preduzećima (JP). O važnosti poštovanja zakona o JP i za Potisje, i za FTO Link pričamo od početka našeg mandata, jer je to jedini način da opština i građani kao osnivači kroz jasno propisane kontrolne mehanizme u ovom zakonu imaju uvid u poslovanje ovih preduzeća.
Premda zdrava logika takav zaključak svakako nameće, citirali smo deo zakona o Javnim Preduzećima (JP) koji tačno definiše na koga se odnosi ovaj zakon i on glasi ovako (sa posebnim naglaskom na stav 3):
3. Pojam javnog preduzeća i drugih oblika organizovanja
Član 3
Javno preduzeće je preduzeće koje obavlja delatnost od opšteg interesa, a koje osniva Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave (u daljem tekstu: javno preduzeće).
Pored javnog preduzeća, delatnost od opšteg interesa može da obavlja i:
1) društvo s ograničenom odgovornošću i akcionarsko društvo (u daljem tekstu: društvo kapitala) čiji je jedini vlasnik javno preduzeće;
2) društvo kapitala čiji je jedini vlasnik Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave, kao i zavisno društvo čiji je jedini vlasnik to društvo kapitala;
3) drugo društvo kapitala i preduzetnik, kome je nadležni organ poverio obavljanje te delatnosti.

Naravno ni ovo nije bilo dovoljno, pa smo onda došli do izveštaja Državne Revizorske Institucije (DRI) o reviziji odazivnog izveštaja „Potisja Bečej“ DOO za komunalne delatnosti koji na strani 5 u jednom pasusu, kod Subjekta revizije ( http://www.dri.rs ) kaže sledeće: “ shodno članu 3 stav 3 zakona o JP, društvo kapitala Potisje doo u obavljanju delatnosti od opšteg interesa ima isti položaj kao i JP.” To upravo znači da je i Državna revizorska institucija zaključila da se zakon o JP mora primenjivati i u Potisju.
Na 21. sednici tema dnevnog reda je bila usvajanje finansijskog izveštaja Potisja doo. Po nama je on iz gore navedenih razloga morao da sadrži i izveštaj eksternog revizora, što nije imao, ali da stvar bude još zanimljivija direktor izlazi za govornicu i tvrdi da su sve uradili na vreme i između ostalog dostavili uz finansijski izveštaj i izveštaj eksternog revizora, čak i ako nisu u obavezi, kako on reče. Cena ovog izveštaja koji se prikazuje kao eksterni je blizu pola miliona dinara. To je puno novca za nešto što navodno i ne treba da imaju. Kada je naš odbornik postavio pitanje gde im je eksterna revizija i da nam pokažu licencu lica koje je radilo tu reviziju odgovoreno je da je to dokument koji se zove “Izveštaj o obavljenoj internoj kontroli”, a da licencu nisu poneli i da nisu naivni da angažuju lice koje nema licencu. Pokazali smo rešenje iz APR-a u kojem stoji da je lice koje je, po njima, uradilo eksternu reviziju, a koju oni nazivaju izveštajem o obavljenoj internoj kontroli, registrovano pod šifrom 7022 Konsultanske aktivnosti u vezi sa poslovanjem i ostalim iz Novog Sada, a to nije eksterni revizor. Državna revizorska institucija inače u odazovnom izveštaju konstatuje da je Potisje uradilo interni akt za uspostavljanje finansijskog upravljanja i kontrole pod tačkom 2.1.2. koje je takođe uradila ista firma “Biro za konsultanske usluge” Novi Sad. Ali u tački 2.2.1. konstatuje da još nije uvedena interna revizija, kao što je ni opština nije uvela. Pa sa pravom se pitamo, da li je jedan isti izveštaj o internoj kontroli pokušan da se predstavi i kao externa revizija?
Na ova pitanja budžetski inspektor je odgovorio da je svakako sve uredu i da nije bitno da li je interna ili eksterna već je bitno da IMA NEŠTO! I ako u svom izveštaju on navodi da je ovo interna kontrola!
Direktor nam je rekao da mi već duže vreme izmišljamo stvari o njemu i da nije istina da smo podatke, kako je naveo naš odbornik, skinuli sa njihovog sajta jer ga i nemaju, pa se stiče zaključak da je direktoru važniji lapsus našeg odbornika nego da li ima eksternu ili internu reviziju tj. da li lice koje je radilo ima licencu ili nema za ono što on misli da je eksterna revizija, kao i da li je potrebno dati pola miliona dinara ili ne?
Zaključak je sledeći kao i što smo tvrdili Potisje doo nije u svom finansijskom izveštaju dostavilo externu reviziju što smo dokazali da moraju, a što su direktor i predsednik skupštine opštine izjavili da ima! Iz toga proizilazi da je ovaj izveštaj morao biti povučen na doradu, kako smo i zahtevali!
Ono što nas iz sednice u sednicu zabrinjava jeste konstantno kršenje poslovnika predsednika skupštine opštine Bečej, koji bi trebalo da vodi računa i svojim primerom ne dozvoli kršenje jednog ovakvog akta. Naime, od početka ovog saziva predsedni skupštine opštine sa mesta ulazi u raspravu sa odbornicima opozicije, iako po poslovniku nema pravo na to, neretko omalovažava i vređa odbornike, a na zadnjoj sednici u nedostatku argumenata, oduzima našem odborniku reč bez obrazloženja, kršeći tako Poslovnik po ko zna koji put. Da li smo mi ti koji iznose “nebuloze”, kako vrlo često voli da nas počasti predsednik skupštine, i da li smo mi ti koji “lažu”, kako bez i malo stida za govornicom reče predsednik opštine, prosudite sami iz sledećeg snimka.

SUFICIT DEFICITA Na 19. sednici SO Bečej jedna od tačaka dnevnog reda bila je i Odluka o izvršenju budžeta za 2016. godi...
19/06/2017

SUFICIT DEFICITA

Na 19. sednici SO Bečej jedna od tačaka dnevnog reda bila je i Odluka o izvršenju budžeta za 2016. godinu. Prilikom usvajanja budžeta za 2017. godinu upozoravali smo da je budžet „naduvan“ odnosno da nije realno planiran. Upravo izvršenje budžeta za prethodnu godinu predstavlja dokaz te tvrdnje.
Naime, na 13. strani izveštaja stoji da je izvršenje prošlogodišnjeg budžeta svega 67,63% od planiranog. Pitanja se sama nameću - kako je to moguće, iz kojih razloga budžet nije u potpunosti realizovan? Odgovor je vrlo jednostavan - budžet nije realno planiran. Kako drugačije objasniti činjenicu da mnogobrojni projekti nisu realizovani, kad novca navodno ima, jer, sudeći po ciframa i izjavama koje smo u više navrata čuli od predstavnika vlasti sa govornice, budžet je u suficitu. Ili možda ipak nije?
Neki od primera koji odmah upadaju u oči su, na primer, svega 3% izvršenja za održavanje puteva, ombudsman čitavih 0%, ali valjda se nikome ne žuri sa ombudsmanom, ipak je to jedan organ kontrole izvršne vlasti. Ako se saberu svi projekti koji imaju izvršenje od 0%, dolazimo do cifre od 200 miliona. Na strani 79. stoji da ima ukupno 314 miliona prenetih sredstava. Zbog čega gomila važnih projekata nije realizovana ako je toliko novca ostalo neupotrebljeno? I što je još važnije - zašto se opština zadužuje kreditima kad se toliki novac prenosi neupotrebljen i navodno imamo suficit u kasi?
Ni na jedno od ovih pitanja i činjenica koje je izneo naš odbornik predsednik opštine nije dao konkretan i argumentovan odgovor.
Svemu ovome trebalo bi dodati i podatke koji su izneti u izveštaju nezavisnog revizora, a u kojem se na 9. strani navodi da opština duguje kredit od preko 161 milion dinara, zatim se navode obračunati a neplaćeni rashodi od 108 miliona dinara, plus obaveze iz poslovanja na strani 12 još 47 miliona, što čini ukupno neverovatnih 300 miliona dinara dugova! Na istoj strani se dalje navodi da postoji i 94,5 miliona nenaplaćenih prihoda, pri čemu samo JP Direkcija za izgradnju ima 17 miliona zastarelih potraživanja.
Dakle, još jednom, ako smo u suficitu - zašto se opština kreditno zadužuje, zašto ne plaća svoje dugove i zašto ne naplaćuje prihode? Ovakvo upravljanje opštinskom kasom moglo bi se nazvati svakako, samo ne domaćinskim, stručnim i odgovornim.
photo: tv Bečej.

Address

Becej
21220

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Dosta je bilo - Bečej posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Dosta je bilo - Bečej:

Share