25/04/2026
MAGYARORSZÁG ÚJ KORMÁNYÁVAL IS EGYÜTT FOGUNK DOLGOZNI A VAJDASÁGI MAGYARSÁGÉRT
Péter Magyarral, Magyarország hamarosan hivatalba lépő miniszterelnökével találkoztam Budapesten. A beszélgetés nyílt, őszinte, bizakodásra okot adó volt.
A VMSZ megalakulása óta minden anyaországi kormánnyal korrekt, partneri együttműködésre törekedett, a vajdasági magyar közösség érdekében.
Magyar Pétert részletesen tájékoztattam közösségünk helyzetéről, az előttünk álló kihívásokról, intézményeink működéséről és a szerbiai politikai környezetről is.
Világossá tettem: a vajdasági magyar közösség az elmúlt évtizedekben sok mindent túlélt, erős intézményrendszert épített fel, amelynek működése nem pártpolitikai kérdés, hanem közösségi érdek. Az intézmények jelentős részének alapítója az országos kisebbségi önkormányzatunk, a Magyar Nemzeti Tanács, amely autonómiatestület tagjait a vajdasági magyarok közvetlen úton választanak meg.
Egyetértettünk abban, hogy a nemzetpolitika célja a jövőben is az kell legyen, hogy a vajdasági magyar emberek a szülőföldjükön boldoguljanak, jogaikat érvényesíteni tudják, intézményeink pedig eredményesen és hatékonyan működjenek.
A VMSZ továbbra is önálló politikai erőként képviseli a közösséget Szerbiában, fenntartva a koalíciós együttműködést, és vállalja a Magyarország és Szerbia közötti történelmi megbékélés fenntartása érdekében végzendő feladatokat is.
Szóba került a levélszavazás is. Elmondtam: a folyamat vizsgálható, nincs takargatnivalónk, minden a hatályos magyarországi és szerbiai jogszabályokkal összhangban történt. A vajdasági magyarok a választáson elmondták a véleményüket, értékelték az előző kormány nemzetpolitikai munkáját.
Beszéltünk a támogatáspolitikáról is. A támogatások átláthatósága, eredményessége és elszámoltathatósága számunkra mindig is természetes volt. A támogatásokat eddig is vizsgálták, természetes, hogy ezután is vizsgálják.
A lényeg számunkra változatlan: a VMSZ Magyarország új kormányával közösen kell, hogy dolgozzon annak érdekében, hogy a vajdasági magyar közösség erős maradjon, fejlődni tudjon, és a jövőben is biztos alapokra építhessen.
Az egyeztetést az új Kormány megválasztását követően is folytatjuk. Bizakodó vagyok.
——————
SARADNJU ĆEMO NASTAVITI I SA NOVOM VLADOM MAĐARSKE U INTERESU NAŠE ZAJEDNICE
U Budimpešti sam se sastao sa Peterom Mađarom, budućim predsednikom Vlade Mađarske. Razgovor je bio otvoren, iskren i daje razlog za optimizam.
Od osnivanja, SVM je sa svakom vladom matične države težio korektnoj i partnerskoj saradnji u interesu naše zajednice.
Petera Mađara sam detaljno informisao o položaju naše zajednice, izazovima koji su pred nama, funkcionisanju naših institucija, kao i o političkom okruženju u Srbiji.
Jasno sam istakao: naša zajednica u Vojvodini je tokom proteklih decenija mnogo toga preživela i izgradila snažan institucionalni sistem, čije funkcionisanje nije pitanje partijskih interesa, već zajedničkog dobra. Značajan deo institucija osnovao je Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine, koji je autonomno telo čije članove pripadnici naše zajednice neposredno biraju.
Saglasili smo se da cilj nacionalne politike i ubuduće treba da bude da pripadnici naše zajednice mogu da napreduju u svom rodnom kraju, da ostvaruju svoja prava, a da naše institucije funkcionišu uspešno i efikasno.
SVM i dalje kao samostalna politička snaga zastupa našu zajednicu u Srbiji, uz očuvanje koalicione saradnje, i preuzima odgovornost za zadatke u cilju očuvanja istorijskog pomirenja između Mađarske i Republike Srbije.
Razgovarali smo i o glasanju putem pošte. Istakao sam da je ceo proces podložan proveri, da nemamo šta da krijemo i da je sve sprovedeno u skladu sa važećim propisima Mađarske i Republike Srbije. Pripadnici naše zajednice su na izborima izneli svoj stav i ocenili dosadašnji rad prethodne vlade u oblasti nacionalne politike.
Bilo je reči i o podršci. Transparentnost, efikasnost i odgovornost u vezi sa trošenjem sredstava za nas su oduvek bili prirodni. Podrške su se i do sada proveravale, i prirodno je da će se proveravati i ubuduće.
Suština za nas ostaje nepromenjena: SVM treba zajedno sa novom Vladom Mađarske da radi na tome da naša zajednica ostane snažna, da se razvija i da i dalje gradi svoju budućnost na sigurnim osnovama.
Nastavićemo razgovore i nakon izbora nove Vlade. Optimista sam.