04/08/2023
Nedopustiv progon predsednika Vojnog sindikata Srbije
Socijaldemokratska stranka najoštrije osuđuje neprimeren i protivpravan odnos najviših rukovodioca MO i pojedinih visokopozicioniranih oficira i generala prema legitimnim predstavnicima (jedinog) reprezentativnog sindikata u VS – Vojnog sindikata Srbije (VSS), a naročito prema predsedniku ovog sindikata starijem vodniku prve klase Novici Antiću. Ignorantski, opstruktivni i progoniteljski odnos ministara odbrane i njihovih saradnika prema predstavnicima zaposlenih prisutan je već nekoliko godina, naročito od 2016.-te kada je, po prvi put, organizovan i održan protest zbog nereagovanja nadležnih na upućene inicijative i ukazivanja da je zbog njihovog ometanja u ostvarivanju kolektivnih prava profesionalnih pripadnika VS iz radnog odnosa, negativne kadrovske selekcije i drugih nečinjenja i/ili pogrešnih činjenja, dovedena u pitanje funkcionalna i operativna sposobnost vojske. Flagrantan primer je procesuiranje “neposlušnog” predsednika sinidikata koji je, na osnovu presude Višeg vojnog disciplinskog suda (VVDS), zbog “učestvovanja u protivpravnim sindikalnim aktivnostima i zastupanja političkih uverenja u službi”(?), 2018.god. izgubio čin i službu.
“Kada je prisutna želja da se prikriju i/ili minimalizuju problemi i nezakonitosti u MO i VS izgleda da je dozvoljeno svako sredstvo, pa i zastrašivanje, diskriminacija, šikaniranje, proglašavanje za neprijatelje ljudi koji ukazuju na nepoštovanje Ustava Republike Srbije i zakona o odbrani i vojsci, na zloupotrebu VS u političke svrthe, na neadekvatan radno-pravni status pripadnika VS i nebrigu o ljudskim resursima, na razne malverzacije, pa i kriminalne radnje. Ovakvi postupci stvaraju lošu sliku o stanju građanskih i radničkih prava i sloboda koju pojedini predstavnici izvršne vlasti šalju u svet i ne doprinose napretku Srbije koja je kandidat za članstvo u EU”, naveo je general-potpukovnik u penziji i potpredsednik SDS-a Petar Radojčić.
Iako je Upravni sud, početkom ove godine, doneo odluku kojom presudu VVDS oglašava nezakonitom, tako da je Antić vraćen u profesionalnu vojnu službu, sa činom koji je imao, Generalštab VS ponovo postupa na neregularan način i pokreće proceduru izricanja kazne gubitka čina, a time i službe. Ovaj put povod je otvoreno pismo “vrhovnom komandantu” Aleksandru Vučiću (upućeno 25. jula), kojim mu je povodom vanrednog događaja na poligonu Pasuljanske livade ukazano na pogrešnu percepciju o stanju u komandama i jedinicama, nebrigu i nezakonitosti u VS, te štetne efekte po ljudstvo i materijalno tehnička sredstva, uzrokovane propustima u rukovođenju i komandovanju.
Prema rečima generala Radojčića, ako se izuzme trgovina naoružanjem i vojnom opremom, te stvaranje “Pretorijanske garde”, Vučiću dešavanja i stanje u MO, VS i sistemu odbrane nisu u fokusu. “Na to ukazuju brojne činjenice – od 2012.godine, na čelo MO postavljaju se ljudi bez ikakvih stručnih kvalifikacija i bezbednosnih provera (aktuelni ministar je sedmi), a kako se kadar odliva, jer “podobni” potiskuju stručne i sposobne, u VS je sve više “lakeja” (sluga u uniformi) i priučenih pripadnika. Skloni (samo)hvalama i kritikama onih koje su nasledili, vlast bi trebalo da, polazeći od javnog interesa, umesto prikrivanja propusta, problema i tragova nezakonitosti, informiše građane i stručnu javnost, zbog čega nisu strateško-doktrinarna dokumenta prilagođena faktičkom bezbednosnom stanju u okruženju (i šire), zašto nije ili dovršen proces profesionalizacije VS (koji obuhvata i formiranje aktivne reserve) ili vraćena obaveza služenja vojnog roka sa oružjem (o tome većaju od 2017.god.), zbog čega je pasivna rezerva (još uvek) nepoznanica, dokle se stiglo sa implementacijom koncepta “totalne odbrane” i da li je i šta preduzeto da samoproklamovana vojna neutralnost Srbije u eri globalizacije i asimetričnih pretnji, bude priznata od strane susednih država, regionalnih i globalnih sila, kao i međunarodnih organizacija.”, dodao je Radojčić.
S obzirom na to da je Srbiji vojska potrebna, ali ne u ovakvom stanju, Vojni sindikat kao korektivni faktor i njegov predsednik Novica Antić zavređuju podršku građana i stručne javnosti u naporima da ukažu na ispoljene anomalije u MO i VS (zloupotrebe položaja, prekoračenja ovlašćenja, kompromitaciju bezbednosnih službi i sl.) i podređenost ljudskih u odnosu na materijalne resurse, zarad ličnih interesa uticajnih pojedinaca u lancu rukovođenja. Nikada nije bio izraženiji višak monopola i diskrecionih ovlašćenja, a manjak odgovornosti nadležnih za izneverena očekivanja i kontinuirano slabljenje potencijala VS. Tome mora doći kraj. Stoga, SDS će se zalagati da oponenti ovoj i ovakvoj vlasti, kao i EPSU (Evropska federacija sindikata javnih službi, čiji je VSS član) doprinesu prestanku pritisaka i ometanja sindikalnog delovanja, na načine svojstvene ponašanju vlasti iz devedesetih.