31/03/2026
Gradski odbor Demokratske stranke u Nišu najoštrije osuđuje nezakonito održavanje 16. i današnje, navodne 17. sednice Skupštine grada Niša, zakazane po hitnom postupku a bez takvog povoda i legitimiteta.
Nakon pravosnažne krivične presude predsedniku Skupštine, njegov mandat je prestao po sili zakona, čime je svako dalje predsedavanje i učestvovanje na sednicama postalo protivpravno. Time je i 16. sednica nelegalna, a sve odluke donete na njoj ništavne. Obesmišljene su i delegitimizovane i sve naredne sednice gradskog parlamenta.
Odgovornost za ovu uzurpaciju institucija snosi vladajuća koalicija predvođena SNS-om sa svojim satelitima, koji bez većine nastavljaju da odlučuju o sudbini Niša, kršeći zakon i potpuno urušavajući pravni poredak.
Demokratska stranka odbija da učestvuje u simulaciji demokratije i davanju legitimiteta nezakonitim postupcima i kompromitovanim nosiocima vlasti. Nismo prisusvovali ni prethoj, a ni današnjoj "Sednici". Naša obaveza je prema građanima, zakonu i institucijama – ne prema funkcijama.
Niš zaslužuje vlast koja poštuje zakon i radi u službi građana. Tražimo raspisivanje lokalnih izbora i povratak legitimiteta institucijama kroz slobodnu volju građana.
Ne pristajemo na bezakonje. Ne učestvujemo u farsi. Stojimo uz pobunjene studente i građane.