13/11/2022
A Petőfi utca 1. alatt a szabadkai főgimnázium épülete található. A szabadkai gimnázium létrehozását az indokolta, hogy az 1743-ban újjászerveződő közigazgatásban latin nyelven is tudó hivatalnokokra volt szükség. 1782-ben egy raktárépületet alakítottak át az iskola céljaira, 1818-ben a mai városháza helyén, az akkori városháza (Szabadság tér 1.) mellett, a főtéren kapott saját épületet. Az 1890-es évek második felében a szakminisztérium nyomására kezdett el a városvezetés foglalkozni az új, korszerű iskolaépület építésével. A mai gimnáziumi épületet 1898-ban, Raichle Ferenc műépítész tervei szerint kezdték el építeni. Az épület a mai Petőfi utca és a mai Széchenyi István utca sarkán épült fel. A gimnáziumépület díszítése és téreloszlása a barokk stílust követi, a homlokzatokon nagy ablakok kerültek elhelyezésre, a két utca sarkán – ami az épület középpontja – található a főbejárat a díszlépcsőházzal, amely a második emeleti díszteremhez vezet. Ennek egyik sarkában került kialakításra a kápolna. Az épület mintegy 1800 m2 beltérrel rendelkezik. A monumentális épület nemcsak az utca elejét, de az előtte lévő teret is uralja impozáns méreteivel.