Prve pozorišne predstave u Vršcu izvele su pozorišne družine iz Temišvara oko 1770. godine. Temišvar je administrativni i kulturni centar Južnog Banata. U Vršcu gostuju razne pozorišne družine iz Austrije, Mažarske, Rumunije, Italije, Nemačke, a od srpskih pozorišta Srpsko Narodno Pozorište iz Novog Sada osnovano 1861. Prva amaterska pozorišna predstava u Vršcu na srpskom odigrana je 1793. Priredi
li su je đaci Gramatikalne gimnazije sa svojim profesorom Mihajlom Krekićem i to tri komedije: "O Irodu", "O bogatom čoveku" i "O zlom ocu i rđavom sinu". Ministarstva prosvete 1920. godine na čijem se čelu nalazio Branislav Nušić, donosi odluku da se u Banatu u Vršcu osnuje profesionalno pozorište. Na sednici Saveta grada, održanoj 24. decembra 1920. godine doneta je odluka o osnivanju Pokrajnskog banatskog pozorišta "STERIJA". Svečanom premijerom 22. januara 1921. godine zvanično je počelo sa radom. Trajalo je svega tri godine. U sali hotela "Srbije" i u Radničkom domu gostuju predstave iz Beograda, Novog Sada, Subotice, Sarajeva, Zagreba, putujuća pozorišta iz Ukrajne, Nemačke, Austrije itd. Gradski narodni odbor u Vršcu je 2. januara 1945. godine doneo je odluku o osnivanju Narodnog pozorišta "STERIJA". Prva premijera je bio Sterijin "Kir Janja" u režiji Vladimira Savića i održana je 10. februara iste godine. Veliku zaslugu za to imali su predsednik Skupštine grada Mata Matejić, profesori Dimitrije Vučenov i Strahinja Kostić, kao i pesnik Vasko Popa. Povodom obeležavanja 200 godina od prikazivanja prve pozorišne predstave na srpskom jeziku, 1993. godine organizovan je festival "Vršačka pozorišna jesen" čiji je osnivač SO Vršac. Na Festivalu se igraju najznačajnija i najbolja pozorišna dela u sezoni, kako u bivšoj SCG tako i u sadašnjoj Srbiji. Na dan pozorišta 10. februara 2002. godine otvorena je mala scena u zgradi pozorišta koja nosi ime velikana vršačkog pozorišta - Tomislava Pejčića. Pored scene na srpskom, u Narodnog pozorišta "Sterija" u sezoni 2003-2004. počela je sa radom scena profesionalnog pozorišta na rumunskom. Prva profesionalna predstava na rumunskom jeziku izvedena je 15. novembra 2003. godine - Matei Visniec "Teatru deskumpus sau omul-lada-de-gunoi" u prevodu Dekomponovano pozorište ili čovek kontejner" - režija Julian Ursulescu.