17/04/2026
cABCDE SELGEKS JA JÕUKSI 🏋♀
Ehk et on aeg teha vahekokkuvõtteid, sest juba kaks esmaabiandja kursuse nädalavahetust on meist vahepeal mööda hiilinud.
🧠II nädalavahetus algas enesekontrollitestiga. Noored ja naiskodukaitsjad selgitasid testi abil välja, kas esimesel nädalavahetusel õpitu ikka on meelde jäänud. Samalaadse testiga algavad pea kõik nädalavahetused. Nii saab kätt pulsil hoida ja vaadata, millele on õppimisel vaja veel tähelepanu pöörata.
🚌Laupäeval seiklesid noored kurseülemaga koos pealinna, et külastada Eesti Tervishoiumuusemit. Seal osaleti põnevas loengus, mis tegi ülevaate inimese anatoomiast ning lisaks sai vaadata ka põnevaid eksponaate.
👩🏫 Edasi läks nädalavahetus klassiruumis, kus laupäeva teises pooles õppisid noored Tiina Silla juhendamisel erakorralisi haigusseisundeid. Seejärel aga haarati juurde ka Merje Mihkelsaar ning harjutati seda, kuidas vabastada hingamisteid, kuidas üldse kannatanule läheneda, kuidas elustada ning ka seda, millist abi pakub AED masin.
🩻Pühapäeval aga astusid noorte ette Urmas Täht ja Indrek Täht, kes alustuseks rääkisid erinevatest luumurdudest ja seejärel juba õpetasid noori, kuidas neid lahastada.
🧠III nädalavahetus algas taas enesekontrollitestiga ning kui see tehtud oli, siis said noored harjutada elustamist, sidumisi, stabiilset külgasendit ja cABCDE'd. Viimane osutus ka kogu nädalavahetuse suurimaks väljakutseks. Noorte tagasisides kajas korduvalt läbi lause "no seda cABCDE'd peab veel õppima". Mida oli tore kuulda, sest kui noor ise märkab, pöörab ta ka sellele rohkem tähelepanu. Õnneks oli noortel kohe käepärast võtta naiskodukaitsja Tiia Riis, kes noortele erinevaid nippe õpetas, kuidas see praegune pudru oma peas gurmeeks valmis mõelda.
✨Laupäev algas vaimse tervise esmaabiga. Noortele rääkis teemast Kristel Päll. Tegemist on olulise teemaga ning meil oli hea meel näha, kuidas noored kaasa rääkisid, kaasa mõtlesid ning oma teadmiste piire avardasid.
✅ Seejärel võttis noorte ees koha sisse Linda Blande, kes rääkis katastroofimeditsiini alustest. Suurim rõhk oli esmasel triaažil. Seda harjutati esmalt klassiruumis ning siis juba päikselaigus ja värske õhu käes praktilistel harjutustel. Õhtu hakul suundusid noored tagasi klassiruumi ning Jaan Piigerti eestvedamisel arutleti organismi termiliste kahjustuse üle. Külmakahjustused, kuumakahjustused ja nende ennetamine - ja kui jutud räägitud said, siis mindi veelkord õue viimaseid päiksekiiri püüdma ning õpitud praktikasse panema.
🐢Päeva lõpetas filmiõhtu kursuseülema abiga. Aga mitte mingi tavalise filmiga. Nagu tellitult, oli sügisehakul ilmunud Merilin Sepa sulest kannatanu transpordi taustainfot sisaldav artikkel ja kaamerast kandeviise tutvustav video. Nende vaatamise ja läbiarutamisega valmistati vaimu ette juba pühapäevaks. Meriliniga liitusid pühapäeval Kaido Korn, Risto Aarelo, kursuseülem Urmas Piigert ja Tiia Riis, kes need transpordiviisid praktikasse panid. Risto tutvustas noortele kiirabimasinat ning seda, kuidas kannatanut kanderaamile kinnitada ning siis autosse ja autost välja tõsta. Kaido juures olid teemad sarnased, aga auto hoopis teine. Ehk siis noored said korraliku ülevaate ja kogemuse erinevate meditsiinitranspordivahenditega. Urmase ja Tiia juures tuli kannatanut transportida kanderaamiga ning edukalt võsast välja, künkast üles ja etteantud kohta jõuda. Merilini juures oli aga tõsisem üldfüüsiline treening, sest kannatanu transport abivahenditeta tähendas seda, et sai sõpra üht ja teist pidi tõsta ning vedada.
🌞Küll aga oli noortel hea meel, et üha rohkem tegevusi toimub nüüd juba välitingimustes ning meil on hea meel tõdeda, et järgmine nädalavahetus saab tuppa ainult söömiseks ja magamiseks 😅