24/01/2023
Önnek már volt úti, vagy munkabalesete? Úgy érzi megfelelően járt el a munkáltatója?
Ne hagyja magát megvezetni, mert jár a táppénz! De mennyi az annyi?
Először is elnézést kell kérnem, hogy kicsit eltűnt a TvMv! Visszatérésként egy érdekes témát hajtunk magas fordulatszámon, mert ez mindenkit érint, legyen akár munkavállaló, vagy munkáltató!
A munkahelyen dolgozva csak nagyon keveseknek adatik meg, hogy elkerülje őket minden munkabaleset. Ez valójában a munkáltató biztonság iránti elkötelezettségén és a munkavállalók "egészséges" veszélyérzetén múlik. A szerencsétlenségek összejátszása könnyen vezethet oda, hogy baleset történik munka közben. Ez a munkabaleset és ez az, amivel nem szeretnek foglalkozni, mert idő-energia-pénz hármasában egyik sem térül meg a munkáltató felé.
Ha valaki a munkahelyén balesetet szenved, akkor azt a lehetőségeihez mérten azonnal jeleznie kell a munkáltatója felé. Baleset lesz minden olyan egyszeri, vagy rövid idő alatt bekövetkező KÜLSŐ hatás, melynek eredményeképpen egészségi állapot romlás (vagy legrosszabb esetben halál) következik be. A munkáltatónak a tudomására jutott balesetek ki kell vizsgálnia (egyes könnyű sérülésektől eltekintve) és a kivizsgálás eredményét meg kell küldeni a munkavédelmi hatóságnak és a táppénz kifizető helynek. Ezeken kívül a sérült munkavállaló is érdemel egy példányt a kivizsgálási anyagból amellett, hogy a táppénzes időszakra megkapja a fizetése 100%-át. A kivizsgálás során meg kell állapítani, hogy mik voltak a baleset előzményei és pontosan mi volt az ok-okozat összefüggése.
Van néhány eset, amikor a munkáltató elutasíthatja a munkabalesetet, mert a munkavállaló ittas volt, vagy számára nem engedélyezett munkát végzett, esetleg rendbontás miatt alakult ki a baleset (ez utóbbi a vétlen félt nem érinti hátrányosan).
Úti baleset pedig akkor érheti a munkavállalót, amikor az otthona (vagy ideiglenes tartózkodási helye) és a munkahelye (vagy munkavégzési helye) között utazik. Sokan még a régi dogmákat ismerik, miszerint az utazást nem lehet megszakítani és a legrövidebb útvonalon kell utazni. Legrövidebb útvonal esetében felmerül a kérdés, hogy ezt vajon időben, vagy kilométerben kellene érteni... Azonban a válasz szerencsére összetettebb!
A munkavállaló a munkahely és az otthona között rutin útvonalon közlekedhet. Ez az apró szó "rutin" rengeteget változtat a felálláson. Ha valakinek az a reggeli rutin, hogy elviszi gyermekét oviba, akkor az akkora kitérő lehet, amekkorára szükség van (ha holnaptól másik munkahelyre megy valaki dolgozni, amihez másik ovi jobban útba esik, nem teheti meg, hogy másnaptól oda viszi a gyermekét csak azért, mert az jobban útba esik - ugye érti).
De jogos kitérő lehet még - igen kitérő és igen, meg lehet szakítani az utazást - például az is, ha munkába menet és közeli boltban megveszi valaki az aznapi ennivalóját, vagy valamilyen fontos gyógyszer (vérnyomáscsökkentő, asztma, szívritmus-szabályozó, stb...) beszerzése a cél.
Az úti balesetek bejelentésénél szintén azt lehet csak tanácsolni, hogy a lehetőségekhez mérten azonnal jelentse a munkavállaló, ha utazás közben balesete volt. Egyértelmű, hogy nyílt lábszár töréssel nem a munkáltatónkat fogjuk hívni, hanem a mentőt és ez így van rendjén.
Az úti baleset után 90%-os táppénz jár, szintén egy baleseti jegyzőkönyv és bejelentésért cserébe.
Amire nagyon kell figyelni úti baleset esetén az az, hogy az utazás a munkaidő kezdetéhez, vagy annak végéhez kapcsolódjon. Ha valaki elkéri magát, mert "jön a kazánszerelő" és ennél az utazásnál sérül meg, akkor az úti baleseti táppénz számfejthetősége is azonnal kétséges lesz.
Azt tudta, hogy ha egy munkabaleset miatt ismételten táppénzre kell mennie (pl.: több alkalmas műtétsorozattal hozható helyre az egészség), akkor minden egyes alkalomra 100%-os táppénz jár?
Vagy az tudta, hogyha nem jelenti valaki időben a munkabalesetét, akkor annak bizonyítása, hogy valóban munkahelyen történt a baleset a sérült feladata lesz? Így már érthető, hogy miért kell minden apró kis sérülést jelenteni. Ha egy példát még megenged: bokaficam esetében nem biztos, hogy azonnal fájni fog a boka. Eltelhet pár óra is, mire érződni a fájdalom. Ekkor már a sérült haza is érhet és úgy gondolja, hogy majd a következő munkanapra kipiheni a sérülést. Csakhogy be kell látnia mindenkinek, hogy egy komoly bokaficam nem gyógyul 2-3 nap alatt.
Önnek már volt munkabalesete? Mesélje el mi történt!