28/02/2024
Bácsalmásra is megérkezett az első gólya, sőt nem is egy!
A korai tavasz sok más madárfajhoz hasonlóan a Felső-Bácskába is meghozta az első fehér gólyát, ráadásul nem egy, hanem 4 példányt. A madarakat Gyenis Milán figyelte meg Óalmáson, szántóföldi környezetben február 23.-án. A madarakat már másnap nem látta senki, így tehát ezek a madarak nagy valószínűséggel csak átvonuló példányok voltak és szinte biztosan nem az afrikai kontinensen teleltek, hanem például a közeli Balkán-félszigeten, ahonnan a kedvező időjárási és légköri viszonyok hatására indultak el észak felé. Az elmúlt egy-két hétben több madárfajnál is megfigyeltek már vonuló, termikelő csapatokat a régiónkban is, így darvakat és nagy testű ragadozómadarakat, melyek kihasználva a felszálló meleg légáramlatokat, megkezdték tavaszi vonulásukat.
A szakemberek tudomása szerint ezek a gólyák voltak az elsők 2024-ben a felső-bácskai régióban.
Az országos híradások minden évben beszámolnak hazánkban telelni itt maradó gólyákról, de a térségünkben ezen a télen a madarászoknak nem volt információjuk áttelelő madarakról.
Ahogy egy fecske sem, úgy egy (négy) gólya sem csinál nyarat, de mindenképpen érdekes tény, hogy egyre hamarabb érkeznek meg hozzánk a vonuló madarak, főként a rövid távú vonulók, - ¬¬¬amik a Mediterráneumban töltik a telet - melyek éghajlatunk változásait jelzik.
Az igazi gólya beáramlás az elkövetkezendő egy hónapban várható, de a tavaszi vonulásuk eltarthat egészen május elejéig is, ezért érdemes lesz figyelni a térségünkben fellelhető fészkeket, valamint a táplálkozóhelyeken felbukkanó gólyákat.
Ha valaki esetleg gyűrűt viselő madarat észlel, kérjük, értesítse a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Madárgyűrűző Központját a [email protected] email címen.