Hosszúcsemői Tőzegláp

Hosszúcsemői Tőzegláp A Kis-Gerje patak mentén húzódó ex lege védett tőzeges láp és natura 2000 terület megőrzéséért összefogó civilek szövetsége

Egy Somogyországi patakrombolás margójára. Az internet szárnyán hozzánk is eljutott a hír, Somogyban még kotorják a pata...
02/06/2026

Egy Somogyországi patakrombolás margójára.

Az internet szárnyán hozzánk is eljutott a hír, Somogyban még kotorják a patakokat az aszályhelyzetre hivatkozva, ott még nem történt meg a paradigmaváltás. Szomorúan konstatáltuk, és reménykedtünk, hogy az országos felhördülés lesz akkora hatással a helyi vízügyi potentátok gondolkodására, ami tüstént kikényszeríti a fentebb említett szemlélet béli változást. Innen az Alföld közepéről nem éreztem tisztünknek az egyszerű nemtetszés nyilvánításon túl, hogy megszakértsem a területet, gondolván, van a közelben illetékesebb.
És érkezett a következő hír, miszerint valami kicsavart logika alapján a Dunántúl vizes szakemberei a mi Gerje akciónkra hivatkozva kotornak, hogy aztán temethessenek.
Egyrészről nagyon jól esik, hogy messzire jutott a munkásságunk híre, másrészt rávilágít arra, mennyire sokat torzul az információ, mire egyik illetékestől a másikig eljut. Ez is abban a nézetemben erősít meg, miszerint a kommunikációs csatornák fejlesztése, tapasztalatok megosztása, az információk áramlásának segítése mennyire szükségszerű.
Hasonlatosan ahhoz, ahogy én nem éreztem előre mutatónak (és még most sem érzem), messziről, a pontos információk, a helyszín ismerete nélkül, látatlanban, részletre menően bele okoskodjak a helyi folyamatokba, úgy érzem, az ottani vízügy (DDVIZIG) is jobban t***e volna, ha kicsit közelebbről szemléli a projektünket, mielőtt erre hivatkozva kotor.
Ezúton szeretném megragadni az alkalmat, hogy jelezzem, szeret***el és tisztelettel várjuk a dunántúli szakembereket , hogy bemutatva a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság - Kötivizig, Duna-Ipoly Nemzeti Park ( DINPI ), vadászok, Ökológiai Kutatóközpont, civilek, és hódok összefogásának eredményeit, eloszlassuk azokat a téves következtetéseket, ami a somogyi beavatkozás és a mi munkásságunk közti párhuzamosságot feltételez.
Remélem, ha olvassák az illetékesek, nem a hőbörgést látják ebben az üzenetben, hanem az építő jellegű kritikát, a segítségre nyújtott kezet. Csak együtt mozdulhatunk a kedvező irányba!
(A képeket Szendőfi Balázs eredeti, témával foglalkozó posztjából kölcsönöztük)

29/05/2026

Figyeljetek a kisebbre!

A nyári táborunk (Teki-tábor) közeledtével leporolom a tavalyi tábornaplót, kedvcsinálónak. Gyeretek gyertek!https://doc...
29/05/2026

A nyári táborunk (Teki-tábor) közeledtével leporolom a tavalyi tábornaplót, kedvcsinálónak. Gyeretek gyertek!
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQ0I6DzVyfi4J3ondX-CIQGCttJ5R8EM1faX39ZVfL-xpFqg/viewform

Szerda:
A szerdát kicsit túltoltuk. Az ébresztő a szokásos időpontban, 7 órakór harsant fel, de 9 helyett 8 15 re menetkész kellett, hogy legyen a csapat. Gondoltunk beleteszünk még egy kis be nem tervezett extrát, így lovaskocsival indultunk a Gerje partjára. Igyekeznünk kellett, mert a víz mellett nem volt semmi árnyék, és a hőmérő higanyszála (nyilván nincs higanyszálas hőmérőm) vészjósló tempóban kúszott a magasba.
Saját szórakoztatásunkra, és hogy még jobban megragadjuk az út szélén bámészkodók figyelmét, nótázásba kezdtünk. Személyes véleményem szerint, ez volt a leg sikeresebb közös éneklés, (remélem Peti, a vén folyami kalóz ezt nem olvassa). Nem volt nálunk dalos füzet, így csak olyan dalokat énekeltünk, amit a többség ismert, és a friss levegő, meg a lovak patájának csattogása meghozta nemcsak a társaság dalos kedvét, hanem a hangerejét is. A jó hangulat ragadós, a bakon ülő Pista is velünk énekelt, sőt később kérdezték ismerőseim, hogy milyen népdalkörrel kocsikáztam, merthogy hallották hírét. Többek közt ezt szeretem a vidéki életben, a külterületen internet nélkül is villámgyorsan terjednek a hírek.
Egy megállót azért beiktattunk, betértünk a tanyánkra, egy rögtönzött borz-aranysakáll-őz-ló megszemlélésre és előadásra. Innen a lovak ügetésben tették meg az utat egészen Újvárosig, ahol az egy héttel korábbi Gerje kotrás nyomait, és az ennek apropóján, a helyszínen védett csíkhalakat monitorozó, Szendőfi Balázst találtuk. Aki nem ismerné Balázst és munkásságát, annak elmesélem, hogy természetfilmeket készít, vizes témákban utazik, és egy igazi természetvédelmi influenszer. Bár a hőség kezdett tombolni, azért türelmesen megvártuk, míg kifog pár csíkot (réti- és vágócsík is került a hálóba). A halakat megcsodáltuk, Balázst meghalgattuk, majd feltettük keresztkérdéseinket, amikre türelmesen megfelelt.
Itt a víz partján csatlakozott hozzánk a táborban az aranysakál (Piroska) kapcsán már korábban is villámmegjelent Balázs és Angéla (herpetológus csapatunk), Juhász Erika (hód és mocsár szakértőnk), valamint egy dunántúli város tűzoltóparancsnoka és családja, csak hogy ne unatkozzanak az olvasók, és legyen minél több a meglepő fordulat.
Miközben még az ideiglenesen befőttes üvegben úszkáló csíkokról tartott Balázs előadást, a többiekkel pedig Erikával beszélgettünk a patakok mélyülése, a víz hiánya, és a víz visszatartása témakörben, még egy külföldi hír csatorna vágóképeibe is sikerült bekerülni, akik szintén a természetkárosított vízfolyást jöttek megszemlélni. Itt jegyezném meg, hogy a nap folyamán bár nem nemzetközi téren, de még egyszer sikerült a médiamegjelenés küszöbét megugrani.
Lassan indultunk hazafelé a Gerje partján. Közbe persze minden fűszálnál megállt valaki. A nyitott szemek mellett, a tágra nyílt, kíváncsi elmékre is szükségünk volt, hogy ennyi apróságot észre vegyünk. 10 felnőtt, jórészt a természettudományok képzett szakemberei állták a sarat, a reájuk zúduló kérdések cunamijával szemben. A diskurzus kis csoportokra oszlott, mindenki a saját szívéhez legközelebb álló témákról tudott értekezni a megfelelő személlyel/személyekkel.
Tanulságos volt látni, hogy a város szélén sétálva mennyi érdekességbe botlik az ember, holott hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a természet a városhatárokon kívül kezdődik.
Még a városban, az egyik Gerje híd lábánál lettek figyelmesek páran egy mocsári teknősre. Érdeklődve gyűltünk köré. Herpetológus csapatunk férfiasabb tagja a vízbe vetve magát, (épp a kiszáradás határán volt a patak, ezen a szakaszon, de azért hős vagy Balázs) a kíváncsi táborozók nagy örömére foglyul ejt***e a példányt. Ez a fogság azonban kissé hosszabbra nyúlt a teki számára, mint azt a legtöbben gondoltuk volna. Ugyanis míg mi gyönyörködtünk benne, a szakavatott szemek egyből kiszúrták, hogy nem egy őshonos védett jószággal, hanem egy inváziós fajjal van dolgunk. Magához a pontos határozáshoz internetes segítséget kellett kérni, mivel idehaza nem gyakran találni ilyet szabadon. Mint kiderült, ez egy őshazájában kihaló félben lévő, de akváriumban vígan éldegélő, és hazánkban szabadon beszerezhető, kínai csíkosteknőc, (ősmagyar nyelven a szépcsengésű ocadia sinensis nevet viselő bestia) egy magányosan társait kereső példánya körül csoportosultunk. Az országban eddig alig pár darabot sikerült szabadban fellelni. A felfedezés meghökkentő volta magyarázza, hogy pár nappal később egy zöld híreket terjesztő portálon cikk jelent meg az esettel kapcsolatban. Mivel inváziós faj lévén, nem kerülhetett vissza a természetbe, így a fogadj örökbe egy kínai csíkosteknőckét kampányunk keretében, még ott a helyszínen megpályáztattuk, majd a sok lelkesen tendert benyújtó, ám szülői oldalról meg nem erősített pályázó gyermekek helyett, a hódos lány kapta a nyeremény tekit. Kicsit lejtett felé a pálya, mivel telefonmentes tábor lévén, egyik 18 év alatti táborozónk sem tudott a konzorciumuk másik felével (szülőkkel) egyeztetni a témában. Azt hiszem, a valóságban sincs reálisabb esélyed egy valamire való pályázatnál, tehát utólag is szívesen, életre nevelünk.
Mikor az élet egyik kezével ad, a másikkal elvesz. Csatlakozott hozzánk egy teki, táborunk totemállata, de közben nemvárt veszteség ért bennünket, közösségünk egyik alap pillére, trubadúrunk, a sok túrát sértetlenül végig rabolgató vízi betyárunk váratlanul feladta a harcot a tűző nappal szemben, ami ekkorra már igencsak delelőn járt. Még belekezdett valami ős eposzba, tüzesen sütő nyári napról, juhokról, virágokról, meg valami patakban ruhát mosó nimfát is vízionált, bár azt senki sem látta, pedig váltig állította, hogy csak egy kőhajításnyira van. Mikor fennhangon szólítá szivének gyöngyházát, lelke Iluskáját, bámuló szemei pedig odatapadtanak a kiszáradt kanális egy pontjára, és tétován előre nyújtott kezei holmi gömbölyű kebleket véltek érinteni, jobbnak láttuk, ha Bandi mellé autóba ültetjük, és hazaküldjük a táborba pihenni. Hiába, nem való mindenkinek a megerőltető kirándulás az árnyas Gerje partján.
Innen alig ÖT nyíllövésnyit haladtunk (5x 130 m), amikor egy bokorról váratlanúl ferepülő, fokozottan védett hamvas rétihélya látványa égett talán örökre a retinánkba. Ez is a város határában.
Innen kicsit belehúztunk, és alig 2 be nem tervezett, amúgy érdekes megálló után érkeztünk meg következő tervezett állomáshelyünkre. Ez a helyszín talán még a többinél is kedvesebb számomra, mivel itt tudtuk bemutatni az elmúlt szezon vízörzési tevékenységét a térségben. A lejjebb kilóméterekig száraz patakmeder itt még a kánikula közepette is vizet raktároz. A hőségtől és a pusztító napsütéstől megkínzott, elcsigázott gyerekeknek, a mederaljból kiemelt fenékküszöbökre leterelve biztosítóttunk árnyékat, és kifelyezetten kellemes vízparti klímát. Itt kicsit regenerálódtak, míg én lelkesen téptem a szám a helyi domborzati viszonyok, és a vizek mozgása közti összefüggésekről, és az utóbbi évek munkája kapcsán, a tapasztalatainkról, megfigyeléseinkről. Engem nagyon lekötött a téma, és a láthatóan elcsigázott hallgatóság kérdései nélkül is újabbnál újabb izgalmas részletekbe vesző előadásom egy pontján, a túra többi felnőtt résztvevője jelezte, hogy ők indulnak.
Innen már kevesebb, mint 3 km volt a tábor. ezt a szakaszt viszonylag gyorsan tettük, meg, a mellettünk felrepülő szalakóták, gyurgyalagok már nem annyira érték el az ingerküszöbünket.
A táborhoz érve, az addig halálukon levő kislányok, akik útközben többször is kijelentették, hogy számukra itt a vég, a táskájukat a pálya szélére lehajítva kezdtek röplabdázásba. Ez megint egy olyan tapasztalás, amit elképzelni talán el lehet, de igazán elhinni, csak ha a saját szemeivel látja az ember.
Uzsonna után, mikor a jóleső fáradtság kezdett szétáradni az emberek testében, és azon morfondíroztak a legtöbben, hova lehetne elvonulni, szunyókálni pár percet, élesen hasított a tábori kereplő hangja a levegőbe, ami a gyülekezőt volt hivatott mindenki tudtára adni. Többek meglepetésére, a csendes pihi helyett, herpetológia (hüllők és kétéltűek) előadás kezdődött. A téma a pókokhoz, rovarokhoz hasonlóan, igen megosztó volt eleinte, volt pár fanatikus rajongója a területnek a hallgatóságban, de legalább annyian elborzadak a téma említésére is. Ez az ellenszenv azonban nem bírta sokáig tartani magát, a profimód felépített előadás egy pontján, mikor egy boa került elő a dobozából, az addig csöndben szörnyülködők is úgy aggatták a nyakukba az impozáns méretű csúszómászót, mintha kötelező lett volna.
Még világosban érkezett meg Iván, tábori madarászunk, hogy helyet keressen a hálóinak, a másnapi madarászprogramhoz előkészülve.
Ahogy hűlt az idő, egyre többen kapcsolódtak be a röplabdázásba, mások vacsora után a tüzet élesztették.
Aki azt hinné, hogy ennyi tartalmas program után, már nincs hova fokozni az izgalmakat, nagyot téved. Tóth Balázs Muzeológus, Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa, a hazai lepkészet koronázatlan királya érkezett hozzánk. Sötétedéskor kifeszít***e és kivilágította a csalilepedőt, aminek láthatatlan deleje nem csak a pillangókat, a gyerkőcöket is magához vonzotta. Este 10 körül, mikor minden normális táborozónak ki kellett volna dőlni, arra lettem figyelmes, hogy az egész siserehad a vászon előtt ül, és mintha kertimoziban lenne, bámulja csöndben a széles vásznat. (Lehet a kütyümentesség lassította be annyira a gyerekeket, hogy ez az amúgy nem túl akciódús műfaj, úgy kötötte le a figyelmüket, mint éjjeli lepkéket a fénycsapda.) Az adás pedig fergeteges, egymás után érkeznek az újabbnál újabb lepkefajok, melyeknek határozását olyan eleganciával és magabiztossággal végzi Balázs, mintha előre lebeszélt sorrendben mondaná föl a betanult fajlistát. Őszintén szólva, kicsit féltem, hogy ez a program már nem fog akkorát szólni ennek a túlzsúfolt, fárasztó napnak a végén, de hatalmasat tévedtem, hála az öcsémnek, aki mindenáron erre az estére akarta megszervezni ezt a kalandot is.


28/05/2026

A Fekete Pákász Front Elit Alakulatainak Közép Gerje Menti Brigádja (FPFEAKGMB) fűzfarímekkel küzd a szárazodás ellen! Ismét jól megmutattuk! :)

A nyári táborunk (Teki-tábor) közeledtével leporolom a tavalyi tábornaplót, kedvcsinálónak. Gyeretek gyertek!https://doc...
28/05/2026

A nyári táborunk (Teki-tábor) közeledtével leporolom a tavalyi tábornaplót, kedvcsinálónak. Gyeretek gyertek!
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQ0I6DzVyfi4J3ondX-CIQGCttJ5R8EM1faX39ZVfL-xpFqg/viewform

Hétfő
A reggel borúsan indult, és az ébredező gyermekek szemei sem feltétlen a kipihentséget tükrözték. De hát nem is azért jár az ember fia/lánya táborba, hogy túlaludja magát. Valószínűleg erre a gondolatmenetre támaszkodva jutott arra az elhatározásra 2 leányka, hogy a vihar elvonulta után magukhoz ragadva a többiek figyelmét, lámpás-vihogós hajnali ámokfutással igyekezzen ébren tartani a maradék 14-et. Sajnos ez elég jól sikerült nekik.
A főúri finom falatokhoz szokott ízlelőbimbók érdeklődve kötöttek ismeretséget a tábori koszt eddig ismeretlen ízvilágával. Norbi kitett magáért, minden reggel és este kitűnő meleg étellel várta az éhező táborozókat. Hogy mi volt a menü aznap reggel, már a feledés homályába vész, de az szinte biztos, hogy volt benne szalonna. Az mindenbe volt, talán egyedül a mákosguba mentesült a füstölt mangalica csemege társasága alól, egyesek szerint az is csak azért, mert átmenetileg kifogyott a készlet.
Tűpontosan 9 órakor indul el első szakmai túránk. Az állandó szakértő kísérőink mellett (Gábor, Lili, Misi), még egy vadgazdamérnök(Andor), és egy kóbor Nemzeti Park őr is éppen arra lófrált mint mi, így a kíváncsi gyerekeket a Szabó-fivérekkel együtt 9 felnőtt kísérté a felfedező túrán.
A menetfelszerelés, az éjszakai eső és a borús reggel hatására, a legtöbbeknél gumicsizma hosszú nadrág pulcsi volt, ami egy órával az indulás után feleslegesnek, 2 órával később kényelmetlennek, egy újabb órával később elviselhetetlennek tűnt még a fák alatt bandukolva is. A tőzeges vadszőlővel benőtt útvesztői képileg néhol tényleg a trópusi esőerdökre emlékeztetnek, de a szinte elviselhetetlen páratartalommal ötvözve, nemegy tapasztalt afrikai kalandort tudtunk volna megtréfálni, elhitetve, hogy a fekete kontinens legmélyén bolyongunk.
Ekkor ismét bebizonyosodott, hogy az élet a legjobb történetíró. A tüzes pokol bugyrából ugyanis egyből a tundrák hűvösebb klímájára repít***e gondolatainkat egy szenzációs felfedezés. Kapaszkodj meg kedves olvasó, most olyan csodát mesélek, amitől még nekem is leesett az állam.
A nap tematikája a vadbiológia volt, ennek keretében többek között a terepen talált ürülék alapján határoztuk meg, milyen állatok járnak körülöttünk. A meghatározást a táborozók végezték, egy kakahatározó segédletével. Egy két sikeres, ám de említésre kevésbé méltó kakakupac azonosítás után, egy tisztásszélen olyan bogyókat találtunk, aminek határozása révén tapasztalt társaink tudományosan megalapozott állításai erősen inogni kezdtek. Az állat megjelenése a tőzegesben akkora anomália, hogy komoly tudományos paradigmaváltás előszele borzolta hátamon a szőrszálakat. Reggel, midőn felébredtem, álmodni is illetlenség lett volna a részemről, hogy a rónaság ezen szegletében, rénszarvaskakit szorongassak, a csodálkozástól görcsbe ránduló ujjaim között. Számtalan elmélet cikázott a fejekben, az ellenklímaváltozástól, Joulupukki (egyesek Mikulás néven emlegetik) titkos nyári rezidenciájának felfedezéséig. Már zsebemben éreztem a Magyarországi Kalandorok Társaságának tudományos kitüntetését, a vándorserleget, és véle a dicsőséget, hírnevet a fele királyságot, midőn fény derült egy aprócska malőrre. A határozást végző gyerkőc, az eldöntendő kérdések segítségével lépésről lépésre a t***eskört szűkítő folyamat egyik pontján aprócska hibát ejtett, egy sorral elnézte a lépést. A megismételt procedúra során kiderült, hogy csak egy közönséges dámszarvas hím kakájával van dolgunk. Oda a hírnév, de nem sokáig búslakodtam, egy klasszikust idéző panaszosan feltörő sóhajjal „ Bájoló lágy trillák! Tarka képzetek! Kedv! Remények! Rénszarvasok! Isten véletek!” fordítottam orcám, ismét bizakodva, új kalandok felé.
Délután a túráról hazaérve következhetett volna az első hosszabb szabad program a gyerkőcöknek, de ezt valami megmagyarázhatatlan belső késztetés miatt még halogattuk egy kicsit. A táborhelyen fellelhető egyetlen apró pici árnyékra telepedve, gyilkosost játszottunk. A játékot egyébiránt elvesztették a polgárok, a három kedves gyilkosnak kijelölt lányka nagy örömére, de talán nem is ez volt a lényeg. Jó volt látni, hogy a játékot nem csak győzelemre lehet játszani. Volt, aki annyira szórakoztatóan védte magát, hogy bár rettentő gyanús volt, minden körben megkegyelmeztek neki, hogy a következő körben is hallgathassák a védekezését.
Uzsonna és vacsora közt megint Gábor és Lili szögezte magára a figyelmet, amire szükség is volt, hogy ne halljam a korgó gyomromat. Egy biztos, a délutánra kapott kiporciózott gyümölcs arra a célra tökéletesen megfelelt, hogy az elém kerülő bármilyen vacsorát tányérostul tüntessem el.
Vacsora után, az égen megjelenő első csillagok hunyorgó köszöntése, az erdő szélén csendben gubbasztó táborlakók összehúzott szeméből tükröződött. Nem értek az őzek lelki világához, de nagyon remélem, hogy a réten felbukkanó őzikének nem okozott maradandó traumát, a számára túl későn felfedezett 20 kíváncsi szempár, mely igen közelről kukkolta szegény pára minden addigi mozdulatát.
A táborhelyre érve, a tűz köré roskadó felfedezőket a vén bárd-kapitány (Peti) búskomor nótái szórakoztatták. A lelohadó tábortűzbe bámulva, hajdan volt utazások, fegyverek csörgése, zsákmány csöngése, letűnt korok dicsőségének távoli foszlányai elevenedtek meg az öreg tengeri martalóc által transzba ejtett hallgatóság lelki szemei előtt.

Kedd
A keddi nap a rovaroké. Jásdi Misi, állandó táborozó rovarászunk mellett, Szilágyi Zsolt (Baltazár) személyében, egy igazi hírességet köszönthettünk táborunkban. Indulás előtt a szemerkélő esőben a hallgatóság a katonai sátrak alól kikandikálva méregette az új jövevényt, ahogy szép komótosan kipakolja a bedobozolt, gombostűélre hányt rovar tetemeket, és belekezd az ismeretanyag átadásába. Szerettem ebben a táborban, ahogy a konform követelte óvatosságot mindig leteperte a kíváncsiság generálta aktivizmus. A gyerkőcök előbújtak a sátor alól, hogy láthassák a kitinpáncélos fenevadak szabályos sorokba rendezett hadait, s közben a szemerkélő eső, mintha csak okafogyott lenne a munkája, a szabad ég alá merészkedő nebulókra legyintve, sértődötten állt tovább. Minek essen, ha még a táborozókat sem bírja a sátor alatt tartani?
Az előadás a tábort övező réteken folytatódott, ahol mindenki letesztelhette a rovarász szakik tudását. A táborlakók futószalagon hordták a foglyul ejtett ízeltlábúakat, hátha valamelyik ismeretlen lesz rovarászaink számára, de a győzelem eufórikus élménye most nem adatott meg nekik, pedig tényleg szívvel-lélekkel dolgoztak érte. Mellékesen előkerült elég sok védett faj is, gyakorlatilag nem volt olyan 5 perc hogy ne találjunk valami nagyon izgalmasat. Miután kivadásztuk magunkat, elhatároztuk, hogy megyünk egy nagyobb túrát. Egyrészt hogy megnézzük, a messzebbi területeken is vannak e rovarok, másrészt, hogy a gyerkőcöket kicsit felkészítsük a szerdai nagy túrára.
Idő közben a csapat ráfüggött kicsit a pókokra, reggel még nem gondoltam volna, hogy mennyi gyerkőc fog közelharcot vívni, hogy ő simogathassa meg először az aktuális 8 lábút, vagy hogy kinek a kezéből kinek a kezébe ugráljon át az ugrópók. Elég szürreális volt, a szülők szerintem nem hinnék el. Amúgy most kivételesen nem a levegőbe beszélek, a szülők némelyike ezt tényleg nem hitte el. Saját, mérsékelten arachnofóbiás lányom is úgy fogdosta félelme korábbi forrásait, mintha kötelező lenne.
Hazafelé leküzdöttünk pár villanypásztort, többnyire sikerrel, (mondjuk Balázs és táskája, amiben kifolyt az eltört üvegből a méz az átkelés közben, majd a szilánkok még a ragacsban tapicskoló kezét is elvágták, lehet, más véleményen van). Ha már rovarász nap, hazafelé bekaptam még pár darázscsípést egy kidőlt fáról lemászva. Mindent a gyerekekért, a tudomány nevében, remélem ebből is sokat tanultak.
Igencsak a délután közepén jártunk mire haza értünk. Most hagytunk először hosszabb, kb. 2 óra szabadidőt a gyerekeknek, akik ugyan azt csinálták, mintha foglalkoztunk volna velük, gyilkosost játszottak. Ma kezdték felfedezni a röplabdapályát is, aminek a további napokban egyre nagyobb lett a szerepe a tábor életében.
Bár szóltunk érkezéskor mindenkinek, hogy amíg jó az idő, addig mosakodjanak, ezt nem mindenki vette komolyan. Volt, aki végül hidegben zuhanyozott, volt aki büdi maradt, egy biztos, remek alkalom volt ez arra, hogy megtanulják a vendégeink, hogy ha valamit mondunk/ajánlunk, érdemes megszívlelni, különben plusz nehézségekkel kell szembenézni. Ezt és ehhez hasonló hibákat a tábor hátralévő napjain nem sokan követtek el.
Este az elmaradhatatlan vadbiológia előadás után ismét vadlesre mentünk Gáborral. Vadat most nem láttunk, de a vadak sem minket, annyira csendesek és fegyelmezettek voltunk.
A tűz mellett ma nem sokat énekeltünk, a legtöbben idő előtt fújtak takarodót, a másnapi nagy túrára erőt gyűjteni.


27/05/2026

A Fekete Pákász Front Elit Alakulatainak Közép Gerje Menti Brigádja (FPFEAKGMB) fűzfarímekkel küzd a szárazodás ellen! Ismét jól megmutattuk!

"Póc a pácban, lápfenéken
mászva porban szárad mázban
pálca pózban, éppen!
Felhő sincs az égen!"


A nyári táborunk (Teki-tábor) közeledtével leporolom a tavalyi tábornaplót, kedvcsinálónak. Gyeretek gyertek!https://doc...
27/05/2026

A nyári táborunk (Teki-tábor) közeledtével leporolom a tavalyi tábornaplót, kedvcsinálónak. Gyeretek gyertek!

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQ0I6DzVyfi4J3ondX-CIQGCttJ5R8EM1faX39ZVfL-xpFqg/viewform

I. rész Vasárnap
A tábor kapkodva készült, kissé feszengett a fogadó csapat, mert ebben a műfajban mégiscsak az első saját szervezésű tábor a mostani. Az utolsó utáni percben (16 05) kihelyezett Teki Tábor táblát, még éppen egy kék szigszalaggal rögzít***em igen esztétikusan egy fához az út szélén, mikor megállt mellettem egy autó, és a sofőr apuka a hátam mögött, a fára biggyesztett fénymásolt lapot mustrálva bizalmatlanul kérdezte: Teki-Tábor? Naná, vágtam rá, és igyekezetem a bekötőúton hagyott autómba gyorsan beugrani, hogy mielőbb megérkezzen az első vendég. Mire beértem a tanyához 3 autó sorakozott mögöttem. Ezek az autók lehet, mint keselyűk köröztek a környéken, kiéhezett szemeikkel a tábort jelző táblát vizslatva. Amint egy lecsapott az áhított információ morzsájára, csapatostul érkezett a többi gépszörny is. Ám eme monstrumok nem vinni tértek vidékünkre, hanem hozni. TÁBOROZÓKAT!
Természetesen már az első programot sem bírtuk a tervezett mederben tartani. A vezetőség másik fele (Pisti) úgy tervezte, a sátorállítás a szülőktől való gyors és érzékeny búcsút követően, segítség nélküli feladatként zúdul a gyerkőcökre, ezzel megalapozva a tábori önállóságot, esetleg a tapasztaltabbak segítségnyújtása már a közösség kialakulásának csíráját rejtheti. Mivel én erről a csíráról nem hallottam időben, nem is készítettük elő a talajt, vagyis nem kommunikáltuk egységesen a szülők felé hogy fel is út, le is út.
A szülők idővel csak elszállingóztak, hátrahagyva gyermekeiket, meleg ruhákkal, jó tanácsokkal, és egy marék morzsával (vacsorára való eledellel) feltarisznyálva. A csatatéren, hol nemrég még sátorrudakkal és cövekekkel folytatott ádáz küzdelmet egy idegenekből verbuválódott sereg, most 16 gyermek és 8 felnőtt nézett egymással farkasszemet. A drámai hatáshoz a gyorsan beboruló ég igyekezett megfelelő háttérrel szolgálni. A vihart megelőző egyre csak fokozódó légköri nyomás a magára hagyott árvák lelkén súlyos teherként nehezedett. Jómagam halántékán is egymás után jelentek meg a verejték kövér cseppjei, hogy aztán arcélemen legördülve, dinamizmusukkal tova lendítsenek, a cselekvés mezejére terelve.
Zseniális vezetői képességemet megcsillantva, felismerve a helyzet tarthatatlanságát, egy hirtelen huszárvágással áttértünk a második pontra, és fagyűjtést vezényeltem. Azt persze csak utólag vette észre fényesen csillogó elmém, hogy közbe volt, aki még mindig a sátrát állította (néha a legjobb hadvezér is hátrahagy pár embert, na). A táborozók is megkönnyebbültek, jót tett nekiki a dologtalanság után a munkába menekülés biztonsága. A serény munka hamar meghozta eredményét, alig pár perc alatt az egész hétre elegendő tűzifát összegyűjtöttük! Talán még hosszabb időt is eltöltöttünk volna az erdei rőzse szedegetésével, ha az ég csatornái nem nyíltak volna meg. Azt azért nem írom ide, hogy hirtelen, vagy váratlanul, mivel már a szülők távozásakor egyértelmű volt, hogy ebből nagy zuhé lesz.
Az eső beterelte a csapatot az egyik katonai sátor alá, ahol Gábor (akiről lehet még később is említést teszek) egy rögtönzött vadbiológia előadással vonta magára, és ezzel terelte el minden másról a figyelmet. Gábornak megvan az a csudálatos képessége, hogy kb. bármilyen helyzetben elővesz a tarsolyából valami érdekfeszítő témát, és rögtönzött előadását sosem a mondanivaló hiánya, vagy a felkeltett figyelem lanyhulása, hanem az időszűke, a zsarnokoskodó táborvezetők időbeosztáshoz ragaszkodása hivatott beszüntetni. Ahogy az eső lanyhult, megérkezett két váratlan vendég, Angéla és Balázs, akik az aranysakál kölykükért jöttek, ami Gábor vendégszeretetét élvezte eddig. A kis csikasz pórázára kötve, gazdái nadrágját lelkesen marcangolva próbálta felidézni az elmúlt 3 nap eseményét, de a heroikus küzdelem elvonta a kis toportyánka minden figyelmét, így a jelenlevők nagy bánatára a beszámoló elmaradt, Piroska ma sem szólalt meg.
Az eső elálltával, mint nedves fűben a csiga, indult meg a gyerekek hada a szélrózsa minden irányába, hogy sátraikba térve elemózsiát vegyenek magukhoz, miket aztán közösen, ámde egymással véletlen sem megosztva éltek fel. Szegény sóvár szemem inkább másfelé legelt***em, és az elkövetkező finomabbnál finomabb tábori eledelekbe vet***em minden bizodalmam.
Az első igazán vicces program szintén Gáborhoz köthető. Persze ebben az eső utáni üde levegő könnyed cirógatásában felengedő szinapszisok is fontos szerepet játszottak. A füvön körbe ülve, mindenkinek különféle állatok hangját kellett utánozni, a hallgatóság nagy örömére. Az állathangokat a konkrét ismeretek híján gyakran csak a fantázia útmutatására hagyatkozva szólaltatták meg a rögtönzött előadó művészek. Úgy emlékszem, függetlenül attól, hogy a kreált hang milyen messze esett a fájától, minden produkció elégedett vihogással jutalmaztatott. Mint feljebb már utaltam rá, a vidámságot megint egy kötelező program szakította félbe.
A tűzgyújtás gyorsan összejött, és a csapat tagjai, mint éjjeli fénycsapdára a lepkék, hamar összegyűltek. Számomra meglepő módon, senki nem kezdett el tüzeskedni, botok végét a parázsba dugva, hogy aztán addig hadonásszanak vele, míg egy szőrösszívű felnőtt figyelmeztetését ki nem provokálják. Pedig lélekben felkészültem a rossz zsaru szerepre, de ilyen a formám, úgy látszik ma semmi nem jött be.
Peti volt a tábor nótafája, ez volt az egyetlen hivatalos titulusa. Emellett persze mindig megtalálta a módját, hogy hasznosnak tűnjön, de igazán a tűz villózó fénye mellett, az énekeskönyv fölé hajolva érezte magát elemében. A dalokat is ő, illetve az egyik megbízott alantasa szerkeszt***e könyv formában. A történetmesélés szempontjából fontos adalék, hogy Péter öcsém hosszú évek óta főállású kapitány, a kalózhadjárat nevű kenutúra hírhedt vezére. Mivel a túra csak egy hétig tart, rengeteg ideje van (51 hét évente), a tengeri martalócvezérek mindenféle kunsztjainak elsajátítására. Ha igazak a pletykák, még egy dalárdába is eljár szárazföldi száműzetésé szomorú hétköznapjain, hogy mikor eljő az idő, minél vészterhesebben harsogjon kegyetlen félmosolyra nyílt ajkain a Kis kece lányom. Ez a kis kiegészítés teszi érthetővé, a népdalok képi világát megjelenítő motívumok közt megbúvó halálfejes zászlók, és egyéb kalóz jelképek felbukkanását. A gyanútlan gyerkőcök persze erről mit sem sejtve, érdeklődéssel vegyes ámulattal hallgatták, a vén folyami medve itt ott kissé maníros performanszát.
Az éneklési kedv ezen az estén még nem hágott tetőfokára, és számomra igen szokatlan módon, a kétségbeejtően pedáns táborlakók az előre megbeszélt 22 órai takarodót komolyan véve vettek búcsút a felnőttektől, és tértek nyugovóra. Persze nem lenne igaz az elbeszélés, ha a történet fonalát szőve egy két hurkot bele ne csempészne a párkák remegő keze. És honnan máshonnan jöhetne a bonyodalom, mely az antik istennők kezében összekuszálja sorsunk fonalát, mint az égből. Édesapjuk, Zeusz haragja kellett, hogy lányai kezében táncolni kezdjen a gondosan guzsajra gyűjtött fonál. A baljós széllökések után, villámokkal és mennydörgéssel érkezett a vihar. Az égi háborút kiadós csapadék kísérté, a nyári hőhullámoktól szomjazó természet nagyrészének örömére. De ami az egyiknek áldás az a másiknak átok. Így vannak ezzel a kiöntött ürgék, és így van ezzel az a pár sátorban aludni próbáló csemete, aki az égi áldásból többet érzékelt, mint szerette volna. Ám ahol a veszedelem ólálkodik, a segítség sem rest, nem tétlenkedik. Az elázott sátrát hátra hagyó, csuromvíz Janka pillanatok alatt új otthonra lelt Lili sátrában, ezzel megalapozva egy héten át fejlődő, és remélhetőleg éveken át virágzó barátságot.

24/05/2026

Osztálykirándulás a természetben. Találkozás a széles levelű nőszőfűvel.

I. VízŐrző Mozgalom Országos TalálkozóMikor elkezdtük szervezni a VízŐrző Találkozót, még nem került ekkora rivaldafényb...
23/05/2026

I. VízŐrző Mozgalom Országos Találkozó

Mikor elkezdtük szervezni a VízŐrző Találkozót, még nem került ekkora rivaldafénybe a téma. Az „országos” jelzőt, ránk jellemző bohókás nagyzolásból biggyesztettük oda, de nomen est omen, az érdeklődés, regisztrációk alapján tényleg országosra duzzadt az esemény. Nagy a hangzavar jelenleg a vízhelyzet kapcsán, de mi nem akarunk többet, mint aminek a rendezvény eredetileg indult. A víz őrzése iránt érdeklődő aktív civilek baráti találkozóját, útkeresést, szakmai fórumot, kerekasztalbeszélgetéseket, hálózatosodást, gyakorlati tapasztalatok átadását-cseréjét.
Bár a találkozó jellege a tőlünk megszokott spontán és nomád stílusjegyeket képviseli, igyekezvén felnőni a feladathoz, legalább egy részletes menetrendet összeállítottunk, szervezői képességeink fitogtatására.

2026.06.06. Szombat

8:30-9:30: Érkezés és regisztráció
9:30-9:45: Megnyitó - Hosszúcsemői Tőzegláp
9:45-10:00: Bemutatkozik a Kondenzmag
10:00-11:00: Terepbejárás a Hosszúcsemői Tőzeglápban
11:00-12:30: KonkRét: Vizes-élőhely rehabilitáció - Élőszereplős drámajáték
12:30-13:30: Ebéd
13:30 - 17:00: KonkRét: Vízőrzés boszorkánykör kerekasztal beszélgetések
17:00-19:00: KonkRét: Sejtosztódás - Élőszereplős Krumplitérkép
19:00-20:00: Vacsora
20:00-22:00: ÉR - Filmvetítés és kötetlen beszélgetés Szendőfi Balázzsal tábortűz mellett

2026.06.07. Vasárnap
7:30-09:00: Reggeli és táborbontás
9:00-14:00: Pelikán Elvtárs képzés: gátépítő workshop és terepbejárás
Cegléd és Ceglédbercel határán, Gerje-patak
14:00- : Terepbejárás, ha kedvünk tartja: Cigányszék - Cegléd város farvize

Hasznos információk

• Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezési határidő: 2026.05.29.
• Az esemény hulladékmentes esemény, kérünk mindenkit, hogy hozzon saját poharat, tányért és evőeszközt.
• Az étkezést biztosítjuk, a költségekhez önkéntes alapon lehet adomány formájában hozzájárulni.
• Szállás: saját sátrakban a tanya körüli réten
• Helyszín: 2713 Csemő, Mikebudai út 36. 47°09'07.5"N 19°42'40.6"E
• Tömegközlekedéssel: Cegléd autóbusz állomás - Csemő, Alsóerdő buszmegállóhely
• Ha jól járjuk az esőtáncot, akkor lehet szükség lesz gumicsizmára… Aki tud, hozzon ásót is magával.
• A helyszínen lehetőség van hozott póló szitázására is, a Hosszúcsemői Tőzegláp logóját lehet szitázni fekete illetve fehér színben.
• Passzold Vissza Tesó gyűjtőpont: ha van, hozd el a nem használt mobilodat, hogy újra hasznosuljon!
• Az események szabadtériek, de eső esetén is megtartjuk őket.
Mindenkit vár szeret***el a VízŐrző Mozgalom és a Hosszúcsemői Tőzegláp csapata! A Víz legyen veletek!


Cím

Mikebudai út 36
Csemo
2713

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Hosszúcsemői Tőzegláp új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás