19/05/2025
A Harcosok Klubja film egyik elemzése 2015-ből:
"A harcosok klubja, ahol a narrátorféle emberek kitombolhatják állatias ösztöneiket. Még Freud mondta annak idején, hogy kétféle énje van az embernek, az állat, az ösztönlény, és a másik, ami a társadalomba való beilleszkedéshez elősegít, ami megállítja az állatot. Na, itt, a harcosok klubjában elszabadul az emberek állatias énje. Elszabadul még itt sok minden, de előbb-utóbb a pokol is. Hisz a harcosok klubja nem csak a verekedésről szól. Tyler az emberiség megmentésének elősegítéséhez kihasználja ezen embereknek gyengeségeiket, elveszettségüket és egy vezetőre való vágyakozásaikat, hogy valaki irányt mutasson nekik. És feltör. Először pitiáner akciókat hajtanak végre, majd egyre durvábbakat, s végül terrorszervezetté válnak, és épületeket döntenek romba. Tyler elmélete az, hogy ahhoz, hogy helyrehozzuk a társadalmat, le kell rombolnunk mindent, és újjá kell építenünk.
A harcosok klubja ezenkívül felveti azt a kérdést, hogy az efféle terrorszervezetek nem másra épülnek, mint az emberek boldogtalanságának, magányának, reménytelen életvitelüknek kihasználására, arra, hogy adjon egy célt nekik az életben. És minden cél közül a legrosszabbat, ugyebár, elvégre a gyilkosság, a pusztítás nem éppen a közkedvelt cselekvések közé tartoznak. Az emberek céltalan életet élnek, és ez ad nekik egy célt, és ez nekik elég, mert boldogságot okoz. Hát igen, érdekes nézőpont."
Aki látta a filmet bizonyára azt is tudja, hogy a filmben szereplő tagok először jól megverték a másik beavatásképpen.