04/07/2019
Nyári tábor a múzeumban - Élménybeszámoló
Egyhetes ingyenes nyári tábort hirdettünk a Hatvany Lajos Múzeumban 2019. június 17-től június 22- ig 6-tól 12 éves korig. Mintegy 12 gyerek jelentkezett programunkra. Két településről és 3 iskolából
érkeztek a tanulók minden reggel 8 órára. A tervezett programokat délig bonyolítottuk le. Ekkor érkeztek meg a szülők, nagyszülők a gyerekekért.
A tábor első napja a szülőkkel történő technikai megbeszéléssel és a heti tábori program ismertetésével kezdődött. Ezt követően bemutattuk a kis csoportnak múzeumunk kiállításait. Majd Tomcsányi Andrea rendőr százados, a Hatvani Rendőrkapitányság kiemelt főelőadója tartott tartalmas, interaktív előadást a közlekedésbiztonságról.
A második napot a hatvani Cukorgyári Emlékház meglátogatásával kezdtük, ahol Decsi Feri bácsi mesélt nekünk a Hatvany-családról, a cukorgyár történetéről, a cukorgyári gépekről és a cukorrépa
feldolgozásáról. Ezután a Vadasparkba sétáltunk, ahol sokféle állatot nézhettünk meg. Kedvenceink a nyulak, malacok, őzek, vadászgörények és a kecskék voltak, köztük egy újszülött gidával.
A harmadik nap reggelét kézműves foglalkozással indítottuk. Ajándékdobozkát festettünk, díszítettünk és gyöngyöt fűztünk. Ezután egy igazán szórakoztató helyre, a Gyermekfoglalkoztatóba és játszóházba indultunk, ahol ebédig önfeledt játék következett.
A negyedik napon a Szent Adalbert templomban köszöntöttük a reggelt. Molnár Tamás kántor, karnagy csodálatos orgonajátékát hallgattuk meg. Megismerhettük az orgona működését, a sípokat mi magunk is megszólaltathattuk, sőt saját szerzeményünket is eljátszhattuk. Ezután Molnár Tamást Mizse Regina kísérte fuvolán, így a két hangszer együttes játékában gyönyörködhettünk. Mozsár Csabáné Ági néni, hitoktató szeretettel mesélt a templomról, annak berendezéseiről, freskóiról, festményeiről. A gyóntatószékbe is beülhettünk, megrázhattuk a templomi csengőt és megtekinthettük a papi ruhákat is. Végül nagyon játékos formában a templomi viselkedés
illemszabályait gyűjtöttük össze. Ezt követően a Rejtélyek Hatvanban kicsiknek című városfelfedező túrára indultunk. A feladatok végigvezettek bennünket a belvárostól a Vadasparkig és vissza.
Sikeresen megfejtettünk minden feladatot, sőt a Zagyva-ligeti parkfitnesz pályán sportolásra, a Népkertben játszótéri kikapcsolódásra is jutott idő. A kalandos rejtvényjáték végén megtaláltuk Sünit.
Az utolsó nap reggelén kézműves foglalkozás zajlott. Papírtányérból készítettünk különféle képeket.
Ezután átsétáltunk a Járásbíróságra, ahol érdekes és izgalmas élményben lehetett részünk.
Beszélgetéssel egybekötött előadást hallgattunk meg, oktatófilmekből tanultunk, bepillantottunk a gyermekek „kihallgató” szobájába, de a zárkákat is láthattuk. Az intézménylátogatás csúcspontja a bírói talár magunkra vétele volt, fotózással egybekötve. Visszatérve a múzeumba a Magyar népmesék
sorozat néhány remekét néztük meg.
Délben táborzárásra és búcsúzkodásra került sor, hiszen véget ért a hét. Mindenki nagyon jól érezte magát, a búcsúzkodás hosszabbra sikeredett, mint máskor. Ez a tábor maradandó élmény, tanulás és szórakozás volt!
(Írták és a fotókat válogatták a táborvezetők: Erdélyi Ildikó és Varga Ágota)