03/12/2020
In memoriam Pojbics Elek (1949 – 2020)
1970. áprilisában, mentőápolóként lépett az Országos Mentőszolgálat kötelékébe, Körmend Mentőállomás állományába. Ambiciózus emberként vetette magát a szakma rejtelmeibe és mentőszakápolói végzettségének megszerzését követően rövidesen már az újonnan induló mentőtisztképző szaktanfolyam hallgatói között kamatoztatta életmentési ismeretek iránti olthatatlan vágyát, mely utolsó napjáig elkísérte. Az 1978-as sikeres záróvizsga után már Szombathely Mentőállomás állomásvezető mentőtisztjeként üdvözölhették akkori Bajtársai, ahol egészen 1985-ig töltötte be ezt a tisztséget. 1985-ben indult Körmend Mentőállomás esetkocsi szolgálata, ekkor áthelyezését kérte a nyüzsgő vidéki kisvárosba, ami végérvényesen körmendivé változtatta a szívét. A mentőállomást egészen 2007-es nyugdíjazásáig, 22 éven át aktívan és odaadóan vezette, Bajtársai mindig számíthattak rá szakmailag és emberileg egyaránt. Nem volt ritka jelenség, hogy szeretett állomását sokszor imádott családja elé kényszerült helyezni. Kemény munkával, háttértevékenységgel és szinte diplomata érzékkel érte el, hogy a 90-es évek elején a városban új, kifejezetten erre a célra létesülő mentőállomás épülhessen, a tervezéstől a kivitelezésig szerves része volt a folyamatnak. Állhatatos munkája nyomán az országban elsők között jöhetett létre a mentőszolgálat által működtetett orvosi ügyelet, immár egy épületben a mentőszolgálattal, mint egy fajta sürgősségi ellátó központ. Fáradhatatlan hivatástudata abban is megmutatkozott, hogy alapítója és mindvégig kuratóriumi tagja is volt a Vas Megyei Mentésügyi Alapítványnak, mely megalakulása óta a vasi mentők szakmaiságának és bajtársi közösségének támogatója. Az 1999-ben kialakult súlyos betegsége sem szegte munka iránti elkötelezettségét, kitartó küzdő szellemmel ezen is túljutva folytatta az életmentést, töretlenül példaképként szolgálva Bajtársainak és környezetének. Őriszentpéter mentőállomás 2000-es évek beli indításában is jelentős szerep jutott számára, Körmend mellett az állomás első vezetője is volt.
2007-es nyugdíjazását követően is Körmend mentőállomás mindennapi része maradt, segítve az utána következőket a feladatok ellátásában – sokáig az orvosi ügyelet koordinátoraként a szolgálat mozgatórugója és szervezője volt.
2020. novemberének utolsó hetében kórházba került, a súlyos állapotromlása visszafordíthatatlannak bizonyult, életét már nem lehetett megmenteni.
Felesége, gyermekei, unokái és második családja, a Vas megyei mentők gyászolják.
Nyugodjon békében!