13/06/2026
„Emléke fénylik Nógrád várának…” - Végvári esték Nógrádon
2026. június 19-én pénteken 17:00 órakor a Nógrádi várban rendezzük meg első Végvári esténket, hogy a vers, a próza és az ének segítségével felidézzük az egykori küzdelmek emlékét, bemutassuk a vár hőseit és történelmének dicső és fényes lapjait.
Megemlékezünk az 1594-es és az 1626-os ostromról is, a magyar történelem két dicső eseményéről: az első alkalommal elfoglaltuk, a második alkalommal megvédtük a hazának ezt a darabkáját.
A múltidézésben segítségünkre lesz Török Tünde előadó, Hornos Árpád és Rozványi Dávid író.
Az esemény mottójául Rozványi Dávid versét választottuk:
Emléke fénylik Nógrád várának,
vitézeinek, kapitányának,
Eszterházy Pál virtusságának,
Dicsőségére Szent Krisztus Királynak.
A meghívott alkotók bemutatása:
Hornos Árpád így vall magáról: „nyugdíjas kertész vagyok. Napközben gyönyörű és fárasztó munkát végezve este, éjszaka, pihenésképpen ír egy kicsit az ember. Egy csendes vasárnapi ebéd után szóba került Nógrád megye: felvetődött a kérdés, hogy hány településből áll a megye? Előkerült egy térkép és az internet segítségével megtudtam, hogy 132. A neveket kiírtam egy lapra és ott helyben egy óra alatt megírtam a mesét.”
Török Tünde és Rozványi Dávid alkotópárosként járják a világot, Dávid leírja, Tünde életre kelti a szavakat. Feladatuknak tartják, hogy mindenhová elvigyék a magyar szót és a magyar szó által közvetített értékeket. Az elmúlt években bejárták a magyarországi települések mellett a Délvidéket, a Partiumot, Erdélyt és a Felvidéket.
Török Tünde, Tiszaörsről érkezett hozzánk, hivatása szerint tanítónő, s Dávid művei mellett a klasszikus és kortárs irodalmi művekből készít videókat, amiket a Facebook-on a „Török Tünde Mesélő Oldala” felületen oszt meg, érdemes felkeresni ezt az oldalt!
Rozványi Dávid írásaiban elsősorban az Isten, a magyarság titkait kutatja, de az emberi érzések rejtelmeit is szívesen boncolgatja. Legismertebb műve a Boldogságbolt-trilógia.
Alkotásaik elérhetők a Facebook-on és a YouTube-on is, de időnként a TikTok-on is feltűnnek.
Tünde és Dávid tavaly télen jártak először Nógrád várában. Dávidnak azóta is több írása született a várról és történelméről. Sajnos a „Nógrád 400” rendezvényünkön nem tudtak jelen lenni, de Dávid verse által így is jelen volt: erre az alkalomra írta Galántai Esterházy Pál imája c. versét. Most azonban személyesen is eljönnek hozzánk.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt.