A Klissza Élővilága

A Klissza Élővilága A pomázi Klissza-domb és környékének bemutatása, védetté nyilvánítása, így a beépítés elkerülése

Két hete volt a Zöld Civil Országos Találkozó (OT). Csütörtökön vízmegtartás céljából építettünk fenékküszöböt a Tófenék...
15/06/2026

Két hete volt a Zöld Civil Országos Találkozó (OT). Csütörtökön vízmegtartás céljából építettünk fenékküszöböt a Tófenék csatornáiban. Szombaton érdeklődőkkel és más civil szervezetek tagjaival beszélgettünk az ország különböző részeiről. Vasárnap bejárást tartottunk a Tófenéken míg éjszaka lepkéztünk. Bővebb beszámoló a Zöldendre Egyesület oldalán: https://www.facebook.com/share/p/1K1QiT4tD8/

Amikor pár éve elkezdtem fotózni a Tófenéken és elkezdtem ezt az oldalt szerkeszteni még nem fogalmam sem volt róla, hogy van-e rajtam kívül más is aki ismeri, szereti ezt a csodás területet. Pusztán az volt a célom, hogy fotókon és videókon keresztül megismertessem ennek a különleges területnek a gazdag élővilágát, reményt adva arra, hogy megmaradjon természet-közeli mivolta. Ugyanis megóvni csak azt tudjuk, amit ismerünk. Azóta nagyon sok nagyszerű embert ismertem meg, civileket, szakértőket, más természetfotósokat vagy olyanokat akik egyszerűen csak szeretik a Tófenéket és sokat járnak ide. Az idei Zöld OT pedig megmutatta, hogy milyen remek csapatként tudunk együttműködni. Rengeteg még a tennivaló és fejlődő világunkban ez alighanem egy soha véget nem érő feladat. Régen a természettől függött az életünk, ami részben továbbra is igaz, de most már a természet az ami valójában függ tőlünk, hogy hogyan tekintünk rá a jelenben és a jövőben.

Fehér gólyák és vörös vércsék a Tófenék két oldalán - Pannóniatelepen és a Klisszánál 🐣🪶 minden fióka egy új remény
15/06/2026

Fehér gólyák és vörös vércsék a Tófenék két oldalán - Pannóniatelepen és a Klisszánál 🐣🪶 minden fióka egy új remény

A mindig csodás kis színjátszólepke, egyúttal a barnás színváltozattal és persze a lila és kék színben visszatükröződő n...
13/06/2026

A mindig csodás kis színjátszólepke, egyúttal a barnás színváltozattal és persze a lila és kék színben visszatükröződő napfénnyel 🦋 🟣🔵
A Béke utca és a nagy rét közti földúton

A pomázi nádas és Alcsevica melletti Rinkovcei kiserdő egyik lakója 🐿️
09/06/2026

A pomázi nádas és Alcsevica melletti Rinkovcei kiserdő egyik lakója 🐿️

Kellemes hetet! 🐇
08/06/2026

Kellemes hetet! 🐇

A csodálatos Tófenék ♥️
06/06/2026

A csodálatos Tófenék ♥️

Ilyen volt a Zöld OT. Ráfeküdtünk a Tófenékre, hol szó szerint, hol képletesen :) Bejárás, standolás, éjszakai lepkészés...
05/06/2026

Ilyen volt a Zöld OT. Ráfeküdtünk a Tófenékre, hol szó szerint, hol képletesen :) Bejárás, standolás, éjszakai lepkészés!

Zöld civilek és sok más érdeklődő szerte az országból ismerte meg a Szentendre-Pomázi-sík egyedülálló szépségét és különleges élővilágát. 🌍
A múlt héten Szentendrén rendezték a Zöld Civil Országos Találkozót (Zöld OT), melynek társszervezőjeként több programban is részt vett egyesületünk. Elsőként csütörtökön a fenékküszöb-építésben, amelyről már egy korábbi posztban beszámoltunk.
A résztvevők bemutatkozását követően három fenékküszöböt építettünk homokzsákokból körülbelül 4 órás munkánk során, amelyek a következő esőzés során a Tófenék csatornáiban fogják tartani a vizet, élőhelyet biztosítva azon állat- és növényfajok számára, amelyeknek most a szárazság miatt jelentősen leszűkült az életterük. 💧
Reményeink szerint a békák és mocsári teknősök mellett olyan fajok számára is kedvezőbb életfeltételeket és szaporodási esélyeket fog nyújtani a vízmegtartás, mint például a védett és Natura 2000 jelölő faj, a nagy tűzlepke, amelyből idén sajnos jóval kevesebb peldanyt tudtunk eddig megfigyelni, mint az utóbbi években. 🐸
A jó hír, hogy akár három nemzedéke is lehet egy évben, így ha sikerül legalább a csapadékvíz egy részét a Tőfenéken tartani, idén is tudnak nagyobb számban túlélni és szaporodni a következő hetekben. 🐢

Pénteken este 🌱 Zöld Kvíz – Szentendre | Zöld OT tartottunk – jól sikerült, úgyhogy fogunk ilyen Zöldkvízt rendszeresen szervezni.

Szombat délután a Zöld OT talán legjobban várt programjaként lehetőségünk nyílt az ország más civil szervezeteinek tagjaival ötleteket és tapasztalatokat cserélnünk a, mindezt remek hangulatban a szentendrei Korzón. 🦎 Bemutattuk egyesületünk erőfeszítéseit a Szentendre-Pomázi-sík élővilágának megismerésében és megismertetésében városaink lakóival. 🦕
A beszélgetések mellett az érdeklődőknek minden korosztályból lehetőségük nyílt egyesületünk és munkánk megismerésére. Többek között készültünk egy, a Tófenék élővilágával kapcsolatos kvízzel, a 📚 Zöld Könyvtár jóvoltából sok érdekes könyvvel, miközben Linder Eszter kiállított fotóiban is gyönyörködhettek a sátrunkhoz érkezők. Érdekes és rendkívül értékes tapasztalatokat cseréltünk más civil szervezetek képviselőivel, legyen szó más vízőrző tevékenységet végző szervezetekről, a Dunakeszi repülőtér élővilágáért dolgozó civilekről vagy a Gyöngybagolyvédelmi Alapítványról. ⛺

Vasárnap délelőtt a Tófenék bejárásával folytatódott a programsorozat. A WWF Hungary munkatársai és egyesületünk tagjai, Ádám Szilvia és Malatinszky Ákos által vezetett sétán körülbelül 20-an vettünk részt, köztük környékbeli érdeklődők minden korosztályból, civilek például a Pomázi Ökokör ből, és szakértők rovarász, illetve madarász végzettséggel. 🗺️ A túra elején fotókon és térképeken keresztül bemutattuk a Tófenék, a Duna egykori árterének történetét. Mindezt egy olyan csatornában állva, ahol még tavaly ilyenkor is víz csordogált.
A néhány órás bejárás során sok védett állatfajt sikerült megfigyelnünk, 🦅 köztük a barna gyalogcincért, a szürke gémet, az egerészölyvet és kiemelt értékünket, a fokozottan védett, őshonos magyar tarszát, amelynek mindösszesen néhány elszigetelt előfordulási helye ismert, és az egész világon egyedül a Kárpát-medencében található meg. 🐦Külön kiemeljük a Vörös listán is szereplő, Sebezhető (VU) státuszú kék vércse megfigyelését, amely ragadozómadár élőhelyeinek megismerése elengedhetetlen a megóvásához.
Sikerült megpillantanunk két nagy 🦋 tűzlepkét is, sajnos jóval kevesebbet, mint tavaly ilyenkor. Sajnos a növények tekintetében is egyértelmű az idei szárazság hatása a Tófenékre: szinte kizárólag 🌾 szárazságtűrő növényeket találtunk, még a csatorna belsejében is, ahol ritkább, vízigényes növényeket reméltünk.
A Kis-Petina-tó immáron hónapok óta száraz, azonban a környéken sikerült a védett fátyolos nőszirmot és a majd nyár végén virágzó réti 🥀őszirózsát megfigyelnünk.
A séta folytatásaként megnéztük egy korábbi fenékküszöb-építés eredményeit, ahol több vizet találtunk, mint a csatorna más részein. 💦 A csütörtöki további fenékküszöbök létrehozásától azt reméljük, hogy a következő esőzés során vizet tartanak majd meg a csatornákban, ahol így újra, szó szerint, virágozhat majd az élet, és megjelenhetnek a hüllők, kétéltűek, valamint a virágokkal együtt a lepkék is.
Végezetül elhaladtunk a Rózsa utcai fehér gólya fészek mellett. A vízmegtartásért ők is hálásak lesznek, jelenleg ugyanis nagyon korlátozott a táplálékmennyiségük.

Vasárnap este 🦋éjszakai lepkézésben🦋 volt részünk Sulyán Péter Gábor entomológus vezetésével. A speciális lámpára rengeteg éjszakai lepke érkezett, köztük molylepkék, araszolólepkék és szenderek. 🌙 Megtudtuk, hogy hazánk 3550 ismert lepkefaja közül 3400 éjszakai, ami a hazai fauna 95%-a. A megvédésükhöz először a fajok megismerése szükséges, ami ilyen éjszakai lepkézések során lehetséges, így amellett, hogy sokat tanultunk a környék lepkéiről, ez egy fontos lépés volt a megóvásuk felé is.
Előkerült például a védett 💡 törpeszender. A szintén védett szarvasbogár már a lámpázás elején előkerült, és remek lehetőséget biztosított eme gyönyörű bogarunk fotózására is. Összesen több tucat éjszakai ízeltlábút azonosítottunk Péter segítségével és elképesztő tudásának köszönhetően. 🐞 🐝 🐜 Az éjszaka során a háttérből szinte végig fülemüle éneklését hallgathattuk, amely a közel teliholddal együtt különleges élménnyé varázsolta ezt az estét a résztvevők számára. 🌝🌙
Holnap egy másik bejegyzésben egy fotós beszámolót is találkozhattok Facebook-oldalunkon!

Köszönjük, hogy jöttetek! 💚

A múlt heti vízőrzésről👇
02/06/2026

A múlt heti vízőrzésről👇

30/05/2026

Kis színjátszólepke, a pomázi Béke (föld)utcai egyik lassan száradó pocsolyájában, ahol elég nedvesség jut még neki. 🦋 A földút árnyékos ideiglenes vizei, pocsolyái lassan száradnak ki egy-egy esőzés után, ezért nagyon fontos szerepet játszanak a szitakötők, lepkék és békák számára, de a madaraknak is fontos ivóvíz és fürdőhelyet biztosítanak. Igazi forgalom alakul ki ilyenkor itt, mókust is láttam tegnap. Az aszályosabb időszakot több élőlény tudja átvészelni a megmaradó vizeknek köszönhetően. 💦

A kék és lila szín egyébként nagyon ritka a természetben, szinte nem is létezik. A kis színjátszólepke csillogását például nem is valódi kék szín pigmentek, hanem a prizmaként működő szárnyszerkezet okozza és csak bizonyos szögből veri vissza a kék fényt. Hasonló a jégmadár is. 🔵🟣

Most hétvégén👇
29/05/2026

Most hétvégén👇

🌿🐸 Zöld hétvége Szentendrén – vár a Zöldendre Egyesület! 🌾💧

A következő napokban három különleges programmal készülünk, amelyek mind a természetvédelemről, a vízmegtartásról és a Szentendre–Pomázi-sík páratlan élővilágáról szólnak. Gyertek velünk terepre, beszélgessünk, dolgozzunk együtt és fedezzük fel közösen ezt az egyedülálló tájat! 🌱

━━━━━━━━━━
🐸 Május 28. – VÍZŐRZÉS SZENTENDRÉN
━━━━━━━━━━

A Környezet- és Természetvédő Szervezetek Országos Találkozójának részeként most nemcsak beszélünk a természetvédelemről, hanem együtt teszünk is érte! 🌿

A WWF Hungary, a Zöldendre Egyesület, helyi szakértők és városi intézmények együttműködésében vízmegtartó beavatkozásokat végzünk a Tófenék területén, hogy segítsük a vizes élőhelyek megőrzését és lassítsuk a víz lefolyását. 💧

🌾 Fenékküszöböket építünk egy csatornában, majd terepbejárás során megnézzük a korábbi beavatkozások eredményeit is.

🌱 Találkozó: Pannóniatelep HÉV-megálló
🌿 Időpont: május 28., 10:00

Várunk minden segítő kezet – sok brekkencs örül majd neki! 🐸🌱

━━━━━━━━━━
🌱 Május 30. – Zöld forgatag a Barlangnál
━━━━━━━━━━

Szombaton 14:00–18:00 között ott leszünk a Duna korzón, a Barlangnál megrendezett Zöld forgatagon is.

Bemutatkoznak a Zöld Civil Együttműködés szervezetei, köztük mi, a Zöldendre Egyesület is. Gyertek beszélgetni, ismerkedni, kérdezni vagy csak kikapcsolódni egy kicsit a zöld közösségben! 🌿🌾

━━━━━━━━━━
🌾 Május 31. – CSALÁDI PROGRAM A RÉTEN
━━━━━━━━━━

Vasárnap különösen várjuk a családokat és gyerekeket a „Gyerekszemmel a réten” programunkra! 🌱🦋🐦

Egy rövid, családbarát séta során a gyerekek játékosan fedezhetik fel a Szentendre–Pomázi-sík élővilágát: megfigyelhetjük a rét apró nyomait, madarait, állatait és azt is, miért létfontosságú a víz ezeknek az élőhelyeknek. 💧🌾

🌱 Találkozó: Szentendre, Pomázi köz vége
🌿 Időpont: május 31. (vasárnap), 15:00–16:30

🌾 A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

👉 Regisztráció:
https://forms.gle/fjiyuMSV5F1KsmaU7

Délelőtt pedig egy szakértőkkel vezetett természetismereti sétára is várunk benneteket a Tófenéken, ahol orchideákkal, nőszirmokkal és akár a titokzatos magyar tarszával is találkozhatunk. 🌸🦗🌾

👉 Regisztrálni itt tudsz: https://forms.gle/oCdTT9nYjXc2Uhn17

Találkozzunk a hétvégén! 🌿🐸💧

Cím

Pomáz, Klissza
Pomáz
2013

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni A Klissza Élővilága új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás