10/05/2026
Gréczy Zsolt:
A mandátum vége
Ma ér véget a parlamenti ciklus, és ezzel az én életem is korszakhatárhoz ér. A teljes életem harmadát, a felnőtt életem felét töltöttem a magyar politikai közélet tetején. Harcolva, építkezve, mámorban és szorongásban. Örömben és szomorúságban.
BŐKEZŰ VOLT VELEM a sors. Én még voltam kormányon. Gyurcsány Ferenc hívó szavára – köszönöm neki - miniszterelnöki főtanácsadó, ugyanaz Bajnai Gordonnál. Amikor még volt demokratikus köztársaság, fék és ellensúly, schengeni csatlakozás - és az uniós pénz is hazajött. Még nem volt szégyen baloldalinak, liberálisnak lenni, zöld gondolatokat képviselni.
A gyarapodó Magyarország.
Majd részese lehettem pártalapításnak. Demokratikus Koalíció lett a neve. Voltam e közösség első szóvivője, első frakciószóvivője, országgyűlési képviselője, elnökségi tagja.
Köszönöm a bizalmat. Talán kimondhatom: a szeretetet.
20 éven át szolgáltam a hazámat, az európai Magyar Köztársaság ügyét. Büszke vagyok arra, hogy országgyűlési képviselő lehettem. A Kulturális-, majd a Törvényalkotási Bizottság tagja.
Minden elmondott, leírt mondatomért vállalhatom a felelősséget. Nekik sem kell szégyellniük engem.
ÜTKÖZTEM, HARCOLTAM eleget. Amikor el akartak tiporni, minden pert megnyertem, visszatértem. Most már azok vannak bajban, akik rágalmaztak.
A Demokratikus Koalíció tagja maradok. A politikai családomat sosem tagadom meg. Sosem voltam másik párt tagja. Ez az egy köpönyegem van, mit lehet ezen forgatni?
Április 12-én nem történt rendszerváltás. Csak a rendszerváltás esélye jött el. Mutatkozik spontán rendszerváltás is. Ennek jele az egymást árulózó, feladó fideszesek, a „könnyező” mérgező tolvajok. A hirtelen elindult nyomozások.
De igazi rendszerváltás csak új alkotmánnyal, új közmédiával, és Orbánék teljes büntetőjogi elszámoltatásával lehetséges. Zavar, hogy attól várjuk az elszámoltatást, aki maga is elszámoltatandó lenne. Nem az én pártom hozta el a változást, de benne van a mi munkánk is.
ÖRÖK HÁLA a kékdzsekis csapatainknak - meg Dobrev Klárának a Szőlő utcai botrány feltárásáért. Az egypárti kétharmad nem egészséges, és beteg az az ország, amelyikben eltipornak mindent, ami baloldali, liberális és zöld.
Sosem bocsátom meg a kékfideszezést, a hazugságot, hogy Gyurcsány és Orbán ugyanaz. Az új kormány egyszerre mutat bíztató jelet az oktatás vagy a gyermekvédelem területén és lett régi fideszesek politikai keltetője.
Magyarországnak az az érdeke, hogy Magyar Péter és a Tisza-kormány jól csinálja. Én is ezt szeretném. De ne akarjanak mindent.
A kormányzás nem influenszerkedés, nem lájk és komment. Nem hab, hanem napi döntések százai.
A NEHEZE MOST JÖN, még akkor is, ha máris szabadabb a levegő, hisz' eltűnt a háborús fenyegetés, az iskolák mellé is kirakott undorító plakáterdő. És olyan jó kimondani: Orbán és a Fidesz megbukott.
Legutóbb Gyurcsány Ferenc győzte le. Igen, igen.
Hiszem, hogy lesz igény arra, hogy majd ne csak jobboldal létezzen. Lesz ok, remélem, tér is arra, hogy az áradást mederbe lehessen terelni. Különben megint baj lesz. A DK-nak kell, hogy legyen ebben szerepe.
Mostantól más feladatok várnak. Véleményem továbbra is lesz. Aki szeretné, elolvashatja.
Igyekeztem, szolgáltam.
De a zseni jobban fogalmaz.
Petőfi Sándor Voltak fejdelmek... című versében írja:
„Az idő igaz, / S eldönti, ami nem az..”
Rábízom magam az időre.
2026. 05. 09., 7:30