16/05/2026
🔵🟢A képviselői munka részeként minden félévben munkatervet kell készítenünk és leadnunk. Ez nem csupán egy kötelező adminisztratív feladat, hanem egy fontos iránytű is: segít meghatározni, milyen ügyek mentén szeretnénk előre haladni, milyen célokat tartunk fontosnak, és mely területeken kell időben előkészíteni a szükséges lépéseket.
Természetesen tisztában vagyunk azzal is, hogy számos más fontos, sok esetben még sürgetőbb ügy van a városban. Ezek nagy része azonban folyamatos előterjesztések, napi döntések és aktuális feladatok formájában kerül a testület elé, ahogy az adott ügyek előkészítése vagy helyzete megkívánja. A munkaterv inkább azokat a hosszabb távú célokat és irányokat mutatja meg, amelyek mentén biztos, hogy dolgozni szeretnénk.
A májusi előterjesztések között már a második féléves munkaterv is szerepel majd, de előtte szeretnénk röviden visszatekinteni az első féléves vállalásainkra is.
Sokan kívülről talán nem látják, mennyire lassú és összetett folyamat egy-egy ügy előre mozdítása. Kevés ember dolgozik rengeteg feladaton, az önkormányzati működés sokszor komoly bürokratikus útvesztőkkel jár, a pénzügyi lehetőségek is korlátozottak, és vannak helyzetek, amikor nem minden szereplő a megoldást segíti. Ettől függetlenül igyekszünk lépésről lépésre haladni, és a fontos ügyeket napirenden tartani.
Az első félévre vállalt főbb feladataink, amiből nem minden került be a városi összmunkatervbe:
• Helyi védett természeti területek állapotának felmérése
Ez készül vagy talán már el is készült, de még az anyagot nem kaptuk meg.
• Fekete út menti erdősáv rehabilitációja, karbantartása
Elvégezték a Fekete út melletti erdőtagok veszélyes fáinak kivágását, mind a városi, mind a Vérteserdő Zrt területeinél. Azóta több száz, nagyobb méretű fa el is lett ültetve.
• A Fekete út egy szakaszának aszfaltozása
Az út aszfaltoztatására nem jutott pénz a költségvetésbe, de a kátyúk javítására igen. Ígéret megvan rá, kérdés, hogy a Környezetvédelmi és Városüzemeltetési iroda mikor adja ki feladatba. Jelenleg erre várunk.
• Új helyi védett területek és pufferzónák kijelölésének előkészítése
Ez így került be a városi munkatervbe: Természetvédelmi területek állapotfelmérése, természetvédelmi területek felülvizsgálata. Júniusi előterjesztések között fog szerepelni.
• Kezelési terv készítése az önkormányzati erdőterületek karbantartására
Ezt akkor lehet indítani, ha elkészül az állapotfelmérés.
• Fakataszter létrehozása
Erre már lett beadva előterjesztés javaslat januárban, de jegyző úr kérésére halasztva lett, szintén az állapotfelmérés hiánya miatt.
• Közösségi komposztálási program kidolgozása
Elindult, pályázatba be is lett téve. A környezetvédelmi alapot emiatt emeltettük meg, így komposztáló edényeket kapnak azon a lakosok egy része, akik pályáztak. Sokkal nagyobb az igény rá, mint azt idén finanszírozni tudnánk. Lesz jövőre is.
• Parkolási rendszer kidolgozása
Ez nagyon lassan halad. Jelenleg arra várunk, hogy elkezdödjön a konkrét kidolgozási szakasz, mikor is az ötleteket, igényeket összeírjuk, konkrét döntéseket hozzunk.
• Esővíz-elvezetési problémák kezelése további kritikus helyszíneken
Egy-két helyszínt sikerült betetetni az ide költségvetésbe. Jelenleg a legnagyobb gondot az Új úti projekt okozza. Leállítottuk a munkákat, mert a fakivágásokkal nem értetünk egyet, de itt is látszik már a megoldás. Munkacsoport alakult, ahova sikerült szakembereket delegálni. Csak pár fa lesz kivágva és a vízelvezetés és természetbarátibb megoldással valósul meg.
• Önkormányzati faiskola létrehozása
Ez nagyobb falat, mint elsőre gondolnánk. A témát nem vetettük el, voltak ebben is már egyeztetések, keressük rá a megoldást.
• „Fogadj örökbe területet Tatán” program előkészítése
Ez már elindult, már vannak is területek, amit örökbe fogadnak. Jelentkeztek rá iskolák, vállalkozók, egyesületek.
• A HÉSZ felülvizsgálata
2027-ben lesz HÉSZ módosítás. Adtunk be javaslatokat, most várjuk, hogy mi az, amit ki kell dolgozni, mi az, amit esetleg újra kell gondolni. Ezen is folyamatosan dolgozunk.
Természetesen ezek mellett számos egyéb ügyön és napi feladaton is dolgozunk. Vannak olyan projektek, amelyek már jól látható szakaszba értek - ilyen például az Új úti projekt -, és sok olyan munka is zajlik a háttérben, amely kevésbé látványos, mégis fontos része annak, hogy Tata élhetőbb, fenntarthatóbb város legyen.
Mikor elindultunk, a FÜGE programjában világosan megfogalmaztuk azokat a célokat és feladatokat, amelyek mentén dolgozni szeretnénk. Ezeket most túl hosszú lenne teljes egészében felsorolni, de akik figyelemmel követik a munkánkat, láthatják, hogy sok területen elindultak folyamatok, több ügyben pedig már kézzelfogható előrelépések is történtek.
Az elmúlt időszakban ugyan nem tudtunk mindenkire számítani, de ez nem változtat azon, hogy továbbra is ugyanazok az értékek és célok mentén dolgozunk tovább.
Hiszünk abban, hogy kitartó munkával, együttműködéssel, szakemberek bevonásával és következetességgel lehet valódi eredményeket elérni Tata jövőjéért.
Köszönjük az eddigi sok-sok segítséget, bíztatást is, amit nap, mint nap kapunk a tataiaktól!❤️
🔵🟢