06/06/2026
A SAJTÓ IS MEGÍRTA - TATAI LEVÉL 1948-ból (folytatás) Sajátos hangvételű tudósítás az 1948-as "demokratikus" Tatáról, a várról és környezetéről - nem szabad minden részletét elhinni, de a kor általános képének megrajzolására egy remek írás:
"Díszbokrokkal szegélyezett sétányokon, a csöndes tóparton és öreg fák között jutok a várhoz, ahol valamikor Zsigmond tárgyalt a velencei követekkel, ahol Mátyás lakott, s ahol II. Ulászló élt, mikor a pestis elől udvartartásával „a kristályos vizek városába” menekült. Ámulva állok meg, lábam szinte beleragad a rozsdás avarba. Ez egyetlen megmaradt középkori palotánk. Tökéletesen ép. „Megnézhetem?” – kérdem a gondnoktól. „Tessék” – feleli, a napokban fejezték be a meszelést. A sárkányfejes feljáraton át lépek be az első terembe, ahol asztalosok dolgoznak, a padlót gyalulják és új ablakkereteket készítenek a mellékhelyiségek száméra. „Pestről? Bélyeggyűjtő?” – kérdik. Zavarba jövök, nevetnek: „Mert járják ám a pestiek a padlást, régi bélyegek után kutatnak.”
Megindulok a hűvös termeken. Hófehér falak, frissen gyalult deszkapadló. A mennyezeteken gót díszítések, a csúcsíves ablakokról egyetlen kődarab sem hiányzik. Kinézek a lőréseken, járom a csigalépcsőket, felmegyek a toronyszobába, előttem elvész a messzeségbe a hatszáz holdas halastó. A vár előtt virággal borított emlékmű: „Népek szabadságáért vívott harcban mártírhalált halt ifjak emlékére.” Az egyik teremfalon két verssor: „Lantom, kardom, Tiéd, óh, szabadság.” Nyárig itt tanultak a SZIT vezetőképző tanfolyamának hallgatói, ősszel egyik honvédségi iskolánk költözik ide. Egy vasajtón benézek a padlásra is, kiemelek egy szál papírlapot a törmelékek közül: „Számla. Nagy Méltóságú Gróf Eszterházy Miklós úr részére. Birghtuellnek egy zsakett készítése 8 forint, Birghtuellnek egy lovagló nadrág készítése 5 forint 50. Schlégl József, Tata. 1894.” Birghtuell, Birghtuell, ki voltál? A pinceajtó előtt középkori páncél hever a földön, a pinceajtóban apróbetűs kis füzetet találok: A vezetőképző tanfolyam hallgatója, Teselmayer Erzsébet, Nyíregyháza. „Dózsa népe vár rád a várt jutalom, Zsivány népség meg nem állít utadon.” A Nagy Méltóságú Gróf jut eszembe és Birghtuell zsakettje.
Mi lett az Esterházy birodalom uraival?
Erre már nem a várban kapok feleletet, hanem a Váralja 2. alatt, ahol két szobában a hitbizomány vagyonkezelősége dolgozik. Esterházy Ferenc tizenöt esztendővel ezelőtt meghalt. Özvegye, Zichy Mária 1944-ben Ausztriába költözött, azóta ott lakik. Fiúk, Esterházy Miklós katona volt, a hadifogságból 1946-ban tért haza, azóta Magyarországon él. A hitbizomány 23 ezer hold földjét szétosztották a volt zsellérek, cselédek és földnélküli szegény magyarok között, az uradalom téglagyárát államosították. A család tulajdonában a pezsgőgyár és néhány ház maradt. S hogy mi lett a híres tatai levéltárral, fegyvertárral és halastóval?
A halastó (hatszáz hold) a magyar állam tulajdona lett, a Tó- és Nádgazdaság évente egyszer leereszti a tó vizét és az anyaállatokon kívül kifogja a halállományt. Most tizenkét vágón halat fogtak. A tatai családi levéltárat a harcok idején leólmozott benzines hordókban a baji nagypincében rejtették el a németek elől. Ez megmaradt s a felszabadulás után az Országos Levéltár tulajdona lett. Nem így a fegyvertár, Magyarország leghíresebb középkori fegyvergyűjteménye, amelyet a tatai várból az oda beszálláson SS-katonák elraboltak. A gyűjteményt a németországi magyar javak hazahozatali hivatala eddig nem tudta megtalálni. A tatai várban őrizték Mátyás ágyát és szekrényét. Mikor a német katonák odaköltöztek, még megvolt. Mikor távoztak, már nem. Az Esterházy könyvtár nagyrészt megmaradt, darabjaiból most állítják fel Tata város nyilvános könyvtárát. A híres díszparkot először a Nemzeti Színház kapta meg, később az Országos Sporthivatal, amely már építi az edzőpályákat. Tata a magyar sportolók paradicsoma lesz.
Mikor leszáll az este, újra felsétálok a várba. Nagy csend van. A várbeli iparosok, munkások, altisztek, nyugdíjasok már kilenckor alszanak. A halászok még dolgoznak villanyfény mellett, különben már minden ablakszemben kihunyt a világosság. Nagy nyugodalom van. Még hazajáró lelket sem látok bánatosan kóborolni a várfokon, csak egyetlen méla zörej üti meg fülem. Az esti szél játszik az öreg vár falánál a középkori páncél rozsdája között."
Ruffy Péter
Híradó 1948.XI.12.
Kép forrása: Fortepan
Képszám: 270134
Fotó adományozó: Vozárik Edit