29/10/2025
Cēsu muzejs un Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde aicina uz konferenci “Simts aizsardzības gadu: Cēsu pilsdrupas 1925–2025”. Konference un “Cēsu pils rakstu” sestā sējuma izdošana iezīmēs simtgadi kopš pils iekļaušanas valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā.
📅 2025. gada 28. novembrī
📍 Cēsu muzeja konferenču zālē
✉️ Piesakies, rakstot uz e-pastu [email protected]
1925. gadā Pieminekļu valdes speciālistu pieņemtais lēmums nenozīmēja tūlītēju sabiedrības attieksmes maiņu vai nekavējoties sāktus novārtā pamesto Cēsu pilsdrupu sakopšanas un atjaunošanas darbus. Netrūka izaicinājumu un šķēršļu, kuru pārvarēšanā pieminekļa pārvaldītājiem un mantojuma nozares speciālistiem nācies ieguldīt nesavtīgu darbu, rūpes un izdomu.
Konference pulcēs vēsturniekus, arheologus, būvpētniekus, restauratorus un citus kultūras mantojuma jomas speciālistus, lai kopīgi izvērtētu Cēsu pilsdrupu nesenās vēstures pieredzi. Konferences ziņojumos tiks apskatīti šī izcilā arhitektūras pieminekļa aizsardzības, izpētes un saglabāšanas jautājumi.
Konferences dienā pie lasītājiem nonāks arī jaunākais “Cēsu pils rakstu” sējums. Tajā apkopoti desmit raksti, kuru autori ir vēsturnieki Mārtiņš Mintaurs, Gundars Kalniņš un Kristīne Zaļuma, būvpētnieks Ilmārs Dirveiks, dendrohronologs Māris Zunde, dārzniece Līga Eglīte un restaurācijas arhitekts Artūrs Lapiņš. Krājumā iekļauti arī kādreizējās pieminekļu inspektores Daces Puķītes (1942–2001) dienasgrāmatu fragmenti, ko publicēšanai sagatavojusi vēsturniece Kristīne Gertnere-Celma.
Konferences un rakstu krājuma mērķis ir ne tikai godināt 1925. gadā pieņemto lēmumu par Cēsu pilsdrupu aizsardzību, bet arī veicināt izpratni par kultūras pieminekļu mūsdienīgu pārvaldības praksi.
Konferences programma mazliet zemāk – komentāru sadaļā.
Pāsākumu rīko Cēsu muzejs un Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.